5 miejsc w pralce, o które powinniśmy dbać po każdym praniu. Szkoda, że często o nich zapominamy. - Genialne
×
Wirtualna Polska

5 miejsc w pralce, o które powinniśmy dbać po każdym praniu. Szkoda, że często o nich zapominamy.

Jeśli pranie nie pachnie tak świeżo jak byśmy sobie tego życzyli, może to oznaczać, że nasza pralka wymaga czyszczenia.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kamień, brud i bakterie gromadzą się we wnętrzu maszyny i powodują przykry zapach. Kilka prostych sztuczek pomoże rozwiązać ten problem i poprawi higienę urządzenia. Dzięki tym 5 sposobom pralka będzie lśnić czystością, a ubrania pięknie pachnieć.

1. Drzwiczki

Bezpośrednio po wyjęciu prania należy zostawić otwarte drzwiczki maszyny. Mokre drzwi i bęben znacznie lepiej jest wysuszyć, gdyż pleśń i bakterie mają mniejsze szanse na rozprzestrzenienie się, a to właśnie one powodują przykry zapach. Warto również przewietrzyć szufladę na detergenty.

2. Gumowa uszczelka

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Gumowa uszczelka często gromadzi małe przedmioty jak monety, guziki, skarpetki, ale przede wszystkim brud. Warto sprawdzać kieszenie ubrań przed praniem, by później nie wyławiać obcych przedmiotów. Dodatkowo należy czyścić uszczelkę co 6 do 8 tygodni. Wystarczy przetrzeć ją szmatką z obydwu stron, by pozbyć się osadów, które powodują brzydki zapach.

3. Szuflada na detergenty

Memories of university days: When you always used liquid detergent in the drum and look into that part of the machine for the first time

W komorze na środki do prania gromadzą się resztki i powstaje wilgoć. Dla pleśni i bakterii to wprost idealne środowisko. Należy kontrolować na bieżąco stan szuflady. Wystarczy przeczyścić ją szczoteczką lub ściereczką, by pozbyć się pozostałości produktów do prania. Idealny do czyszczenia wydaje się ocet lub kwasek cytrynowy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

4. Bęben

Cold & Mean

W samym bębnie również łatwo o higieniczne warunki. Brak dbałości o urządzenie nie tylko powoduje, że pranie nie do końca jest świeże, ale także skraca żywotność urządzenia. Najskuteczniejszy w czyszczeniu bębna okazuje się kwasek cytrynowy. Wystarczy 8 łyżek wsypanych do wnętrza i uruchomienie pralki. Kwasek można zastąpić octem, który również doskonale nadaje się do zmiękczania prania.

5. Filtr

Czyli coś, o czym często zapominamy. Wszystkie zanieczyszczenia gromadzą się w filtrze, który należy czyścić przynajmniej co dwa miesiące. Należy dokładnie usunąć wszystkie kłaczki z sitka i dokładnie je oczyścić.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować