×

Decoupage – jak zrobić cuda z serwetek?

Decoupage to sztuka polegająca na ozdabianiu przedmiotów przy użyciu serwetek. Jest to bardzo twórcze i wciągające zajęcie, które zyskuje coraz większą popularność. Co jest potrzebne do wykonania decoupage? Jak zrobić piękne rzeczy przy użyciu zwykłych serwetek?

Potrzebne przybory

Aby móc zacząć przygodę z decoupage potrzebujemy serwetek, nożyczek, kleju, farb podkładowych i akrylowych, bezbarwnego lakieru akrylowego oraz pędzla. W zależności od tego co chcemy wykonać możemy potrzebować nieco bardziej specjalistycznych przyrządów, np. specjalnego skalpela do decoupage. Na uwagę zasługuje również mata samoregenerująca. Można na niej wycinać bez obaw, że uszkodzimy stół. Jest ona wykonana ze specjalnej gumy umożliwiającej zasklepianie rozcięć.

decoupage jak zrobić

Decoupage krok po kroku

Kiedy już zgromadzimy wszystkie potrzebne narzędzia możemy przystąpić do ozdabiania. W tym celu przygotowujemy serwetkę z motywem, który chcemy przenieść na dany przedmiot. Potrzebna będzie nam tylko jej górna warstwa, więc delikatnie ją oddzielamy. Jeszcze przed oddzieleniem możemy dokładnie wyciąć motyw serwetki dopasowując go do kształtu powierzchni. Pamiętajmy, że powierzchnia ozdabianego przedmiotu powinna być gładka. W przypadku drewna warto je zmatowić przed przystąpieniem do decoupage. Kiedy już to zrobimy smarujemy przedmiot w miarę cienką warstwą lakieru przy pomocy pędzla, a następnie przykładamy tam wycięty fragment serwetki. Należy robić to delikatnie tak, by nie uszkodzić cienkiej serwetki. Kiedy już nasiąknie ona lakierem pokrywamy ją jego kolejną warstwą i odczekujemy do wyschnięcia. Jeśli decoupage robiliśmy na drewnie możemy zmatowić jego powierzchnię po wyschnięciu lakieru. Ważne, by robić to delikatnie papierem ściernym. Kiedy usuniemy cały pył warto jeszcze raz polakierować cały przedmiot, by go zabezpieczyć.

Dodatkowe efekty – spękania

Jeśli chcemy, by ozdobiony przez nas przedmiot robił jeszcze większe wrażenie możemy zastosować spękacz. Środek ten powoduje, że powstają spękania farby. Wystarczy położyć dwie warstwy farby – jedną pod, a drugą nad spękaczem. Tak ozdobioną bombkę lub pisanki będziemy mogli z dumą prezentować. Już po uzyskaniu efektu spękania wykonujemy decoupage stosując się do powyższych zasad.

Okolicznościowy decoupage

Decoupage to świetna metoda do ozdobienia wielkanocnych pisanek lub bombek choinkowych. Zamiast wydawać pieniądze na ozdoby sami możemy je wykonać. Jednak warto pamiętać, że jajek wówczas lepiej nie spożywać – substancje chemiczne zawarte w lakierze mogą przeniknąć przez skorupkę. W obu przypadkach zasady są takie same jak powyżej – oczywiście ani bombek ani jaj nie szlifujemy, a jedynie pokrywamy wzorem. Z jaj najlepiej wykonać wydmuszki, jednak należy wówczas postępować bardzo delikatnie. Takie ozdabianie jest przeznaczone dla osób nieco bardziej wprawionych.

Decoupage to sposób na zrelaksowanie się i uzyskanie pięknych przedmiotów. Nawet początkujący są w stanie zrobić cuda przy użyciu tej techniki. Zdolności plastyczne są zbędne – wystarczy odrobina chęci.

Może Cię zainteresować

zamknij