Kategorie DomDom i ogród

13 prostych trików, które pomogą Ci stylowo udekorować mieszkanie. Koniec z nudnym wnętrzem!

Należę do osób, dla których dekorowanie mieszkania czy kupno nowych mebli jest ogromną przyjemnością, ale wiem, że istnieje też ogromna ilość osób, dla których odpowiedni dobór koloru ścian czy tapety jest wielkim problemem. Dzięki tym 13 radom Twoje wnętrze zawsze będzie stylowe i modne!

#1 Jeśli całe pomieszczenie jest kolorowe, lepiej utrzymaj ściany białe, aby pokój nie sprawiał wrażenia zagraconego

13 prostych trików, które pomogą Ci stylowo udekorować mieszkanie. Koniec z nudnym wnętrzem!
jungalow.com

Justina Blakeney, projektantka i założycielka Jungalow, zrównoważyła swój charakterystyczny styl, białymi przestrzennymi ścianami, które w gąszczu wszystkich kolorowych dodatków działają jak „małe chwile spokoju”.

#2 Jeśli planujesz pomalować lub utapetować ściany, zdecyduj się na taki wzór, który nie przytłoczy całego wnętrza

Projektant wnętrz Robert Novogratz zaleca używanie koloru na jednej lub dwóch ścianach, a resztę pozostawić neutralną. Dobry design polega na tym, „aby być odważnym, ale nie szalonym”.

#3 Jeśli nie jesteś pewien czy kolorowe ściany to dobry pomysł, możesz spróbować pomalować tylko jedną połowę na neutralny kolor

#4 Nie pozostawiaj ścian całkowicie bez żadnych dodatków, to również może zniszczyć balans idealnego wnętrza

13 prostych trików, które pomogą Ci stylowo udekorować mieszkanie. Koniec z nudnym wnętrzem!
@mieszu

Obrazy lub zdjęcia, w takich samych lub różnych ramach idealnie sprawdzą się na jednokolorowych ścianach.

#5 Idealny balans uzyskasz dzięki regule 60-30-10.

Projektanci bardzo często korzystają z tej zasady. Chodzi o to, aby główny kolor pokrywał 60% pomieszczenia czyli ściany i centralny mebel (np. kanapę). Oświetlenie, tekstylia i elementy akcentu powinny stanowić kolejne 30%, z kolei pozostałe elementy wystroju 10%.

#6 Stosuj zasadę trzech kolorów i staraj się zachować taką samą barwę w wyborze dodatków i mebli

W projektowaniu wnętrz, bardzo ważne są zasady z liczbami nieparzystymi. Szczególnie ważną jest ta dotycząca maksymalnie trzech kolorów. Wzory i kolory mogą różnić się wielkościami, przy czym najbardziej dominująca powinna być dwa razy większa od pozostałych.

#7 Jeśli chcesz czuć pozytywną energię wybieraj ciepłe kolory, jeśli zależy Ci na pomieszczeniu, w którym możesz się zrelaksować zdecyduj się na chłodne barwy

Jeśli chcesz spędzać przyjemny i energetyczne wieczory wraz ze swoimi przyjaciółmi czy członkami rodziny, wybierz do swoich wnętrz (np. kuchni) ciepłe kolory takie jak czerwony, żółty, pomarańczowy czy beżowy. Odcienie niebieskie, szare i zielone, to dobry wybór dla przestrzeni tj. sypialnia czy pokój do medytacji – takie barwy sprawią, że się wyciszysz.

#8 Do odważnych świat należy! Dlatego jeśli chcesz, możesz wypróbować triadę – pamiętaj jednak o zachowaniu spójności w nasyceniu kolorów

Triada to trzy kolory, które są równomiernie rozmieszczone na kole kolorów. Połącz ciepłe i zimne kolory, spróbuj jasnego różu z jasnożółtym i granatowym. Poeksperymentuj trochę z kolorami i wybierz najlepsze zestawienie.

#9 Jeśli Twój pokój jest dość minimalistyczny, dodaj kolorowe akcenty, aby nie wydawał się zbyt sterylny

Jeśli jeden neutralny kolor ścian nie jest dla Ciebie, to połącz go z mocnymi akcentami. Pomyśl o drewnianych meblach, czerwonawych tkaninach lub dużych kolorowych doniczkach.

#10 Jeśli nie chcesz pozostawić pomieszczenia całkowicie neutralnego, rozważ odważny kolor z akcentami o wysokim kontraście

Kolory znajdujące się po przeciwnych stronach koła kolorów, mogą być trudne do zestawienia. Dlatego, aby nie walczyć z takimi parami (np. czerwony-zielony, pomarańczowy-niebieski) dobrze jest zestawić je w odpowiednich proporcjach. Jeden z kolorów powinien zajmować co najmniej dwa razy więcej miejsca, niż pozostała barwa. Wszystko inne w pokoju powinno być w neutralnych odcieniach – białym, beżowym, czarnym.

#11 Wybierz odpowiednią kolorystykę dla największego zdjęcia czy obrazu, który chcesz umieścić w centralnej części pomieszczenia

13 prostych trików, które pomogą Ci stylowo udekorować mieszkanie. Koniec z nudnym wnętrzem!

Kolory w dziele sztuki powinny łączyć się z resztą barw w pokoju. Uzupełnij je za pomocą zasłon, poduszek lub ramek.

#12 Szukaj inspiracji z życia codziennego. Przejrzyj swoje stare zdjęcia, zgraj je do programu graficznego i poznaj kolory

13 prostych trików, które pomogą Ci stylowo udekorować mieszkanie. Koniec z nudnym wnętrzem!

Istnieją specjalne aplikacje, które pomogą Ci dopasować ulubiony kolor do wnętrz. Po znalezieniu odpowiedniej barwy, możesz zobaczyć jak wyglądałaby w świecie rzeczywistym. Zrób zdjęcie swojego pokoju i przenieś dany kolor na ściany.

#13 Szukaj inspiracji

13 prostych trików, które pomogą Ci stylowo udekorować mieszkanie. Koniec z nudnym wnętrzem!

Nie spoczywaj na laurach, codziennie szukaj inspiracji i nowych doznań. Jeśli nie potrafisz znaleźć ich podczas spaceru czy pobytu w muzeum, przeglądaj Pinterest’a lub Instagram.

Źródło i fotografie: buzzfeed.com