PoradyDeska sedesowa skrzypi? Wystarczy użyć produktu, który na pewno masz w szafce

Deska sedesowa skrzypi? Wystarczy użyć produktu, który na pewno masz w szafce

deska sedesowa skrzypi fot. getty images
deska sedesowa skrzypi fot. getty images
Manuel
31.03.2023 16:03

Jeśli masz zamontowaną deskę wolnoopadającą, a pomimo tego twoja deska sedesowa skrzypi lub opada zbyt szybko, to jest sposób, żeby temu zaradzić i żeby więcej się tak nie działo. Ten popularny i uniwersalny środek załatwia sprawę.

Czym się różni deska wolnoopadająca od zwykłej deski klozetowej?

Deska wolnoopadająca to obecnie coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnej deski klozetowej. Jak sama nazwa wskazuje, różni się ona przede wszystkim tym, że nie spada z trzaskiem, tylko wolno schodzi w dół po próbie zamknięcia. Dzieje się tak dzięki mechanizmowi, który jest wyposażony w specjalne zawiasy i siłowniki wyhamowujące ruch (są one indywidualnie dostosowane do ciężaru każdej deski). Dzięki temu nie musimy jej starannie odkładać ani się zbytnio nią przejmować. Nie trzeba się też już martwić o to, że przy gwałtownym opadaniu deska uszkodzi ceramiczną muszlę ubikacji. Coraz więcej Polaków docenia więc to rozwiązanie, bo jest ono i wygodne i wydaje się bardziej higieniczne.

Tyle że deska wolnoopadająca ma też swoje własne, specyficzne problemy. W Wielu domach deska wolnoopadająca po pewnym czasie (a przy złym montażu niemal od razu) skrzypi niemiłosiernie przy zamykaniu. Robi to wrażenie jeszcze gorsze niż trzaskanie tradycyjną deską. Zdarza się też, że deska wolnoopadająca wbrew nazwie opada bardzo szybko - tak jakby była zwykłą deską. Często obydwu problemom da się stosunkowo łatwo zaradzić. Choć to zależy od tego, co jest przyczyną.

deska sedesowa skrzypi, fot. gettyimages
deska sedesowa skrzypi, fot. gettyimages

Dlaczego deska sedesowa skrzypi lub opada zbyt szybko?

Zazwyczaj są trzy możliwe przyczyny takiego stanu rzeczy:

  • wada fabryczna deski - w tej sytuacji raczej sam nic nie zdziałasz i produkt lepiej jest oddać do reklamacji. Jeśli użytkowałeś deskę poprawnie, nie wykonałeś błędów podczas montażu, a deska od początku działała wadliwie, to pozostaje zwykle jedynie oddać ją do reklamacji;
  • błędy przy montażu - skrzypienie lub szybkie opadanie deski może być spowodowane błędami popełnionymi przy montażu. Zazwyczaj w praktyce chodzi o to, że "zapomniałeś" ją wyregulować przy montażu siłowniki;
  • niewłaściwe użytkowanie deski - zdarza się, że ludzie mający deskę wolnoopadającą naciskają na nią, aby szybciej się zamknęła, albo otwierają ją pod kątem szerszym niż 110 stopni. W ten sposób możesz łatwo doprowadzić do tego, że przestanie ona działać tak, jak należy. Na szczęście często da się to naprawić.

Jak naprawić deskę wolnoopadającą?

Jeśli problemem jest skrzypienie, to często rozwiązaniem jest dokręcenie siłowników i naoliwienie deski. Zacznij od przyjrzenia się siłownikom i sprawdź, czy na pewno ustawiłeś je podczas montażu według zaleceń instrukcji. Następnie zdemontuj deskę i zaaplikuj na zawiasy smar. Świetnie sprawdza się w tym przypadku użycie WD-40. Po naoliwieniu zamontuj (tym razem poprawnie) deskę, skrzypienie powinno całkowicie ustać.

W przypadku zbyt szybkiego opadania najczęściej konieczne jest przyjrzenie się zawiasom deski. Zacznij od zdemontowania ich i oczyszczenia. Przyjrzyj się ich zużyciu, może potrzebują wymiany na zupełnie nowe? Następnie je nasmaruj, wstrzykując pomiędzy wałek i uszczelkę olej parafinowy za pomocą strzykawki. Po tym zabiegu wytrzyj je do sucha i zamontuj ponownie zgodnie z instrukcją obsługi.

Przed wizytą gości wrzucam kulę do WC. Wykonanie jej kosztuje grosze, a cała łazienka pachnie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także