×

Dlaczego drzwi pralki są wklęsłe? W końcu wyjaśniamy tę tajemnicę

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego drzwi pralki są wklęsłe, a nie na przykład płaskie, czy nawet i wypukłe? Tyle więcej rzeczy można by było wtedy w niej zmieścić, co? Jak się okazuje, to nie byłoby takie proste…

Każda pralka, którą załadowuje się od przodu, ma w tym miejscu charakterystyczne okrągłe drzwiczki. Jedne bardziej, inne mniej, ale zawsze wklęsłe. Jak się okazuje, nie jest to jakiś artystyczny polot projektanta pralek, ani jego bezsensowny wymysł. Taka budowa tego urządzenia pozwala zabezpieczyć zawartość bębna przed zniszczeniami.

Gdyby drzwi pralki były wypukłe…

…to ubrania gromadziłyby się w tej wypukłości i wskutek tego byłyby niedokładnie wyprane. Wklęsłe drzwi nieustannie wpychają załadunek do środka bębna, dzięki czemu jest równomiernie namoczony, wypłukany i odwirowany. Mało tego, ograniczają one miejsce w środku, dzięki czemu zużywamy mniej wody.

Jeśli zaś drzwiczki byłyby płaskie…

…to (podczas pracy pralki) ciuchy podążałyby w kierunku uszczelki, w pobliżu której absolutnie nie powinny się znaleźć. To byłoby bardzo ryzykowne – groziłoby uszkodzeniem i prania i samego urządzenia. Wklęsłe drzwi pralki są więc koniecznością.

Dlaczego drzwi pralki są wklęsłe?
Dlaczego drzwi pralki są wklęsłe? Fot. Freepik.com

Ale pralki ładowane od góry przecież mają płaskie drzwi!

No tak, bo w takiej pralce zawartość utrzymuje się na dole. Nic nie napiera na nią, aby kierowała się w kierunku drzwiczek. Wyeliminowane jest więc ryzyko zahaczenia o uszczelki.

Przydatna rada!

Jeśli po skończeniu prania drzwi Twojej pralki za nic nie chcą się uchylić, nie szarp nimi! Nie próbuj ich otworzyć na siłę, bo nic Ci to nie da. Takim działaniem możesz tylko poważnie uszkodzić swoje urządzenie. W takiej sytuacji możesz poradzić sobie na dwa sposoby:

  • Odczekaj kilka minut, po czym spróbuj ponownie.
  • Odłącz pralkę z prądu i po chwili znów podłącz.

Wtedy drzwi powinny otworzyć się bez problemu.

 

Poznaj też 5 szybkich i sprawdzonych sposobów na wyczyszczenie pralki oraz sztuczkę, dzięki której zrobisz to w przyjemny sposób i tylko w 5 minut!!

Źródła: kobieta.wp.pl

Może Cię zainteresować

zamknij