×

Pediatrzy podają 8 powodów, dla których używanie telefonów przez dzieci powinno być ograniczone do minimum

Amerykańscy i Kanadyjscy Pediatrzy uważają, że dzieci powinny mieć bardzo ograniczony kontakt z wszelkimi urządzeniami elektronicznymi. Chodzi tutaj o tablety, smartfony, komputery, laptopy.

Według lekarzy:

  • maluchy od 0 do 2 roku życia w ogóle nie powinny mieć styczności ze sprzętem elektronicznym,
  • dzieciom od 3 do 5 lat należy pozwalać korzystać z tabletu przez 1 godzinę dziennie,
  • a dzieci i nastolatkowie od 6 do 18 lat powinny ograniczyć korzystanie z urządzeń mobilnych do 2 godzin dziennie. Chociaż w przypadku nastolatków to prawdziwa walka z wiatrakami. 😉
Charles Deluvio/unsplash

Jak potwierdziły wyniki badań dzieci korzystają z przenośnych urządzeń elektronicznych od najmłodszych lat. Tymczasem według kanadyjskiego pediatry, terapeuty i mówcy – Crisa Rowana – rodzice nie powinni dawać telefonów i tabletów maluchom, które nie ukończyły jeszcze 12 roku życia. Dowodzi, że wszelka elektronika jest dla nich wielce szkodliwa.

Dlaczego rodzice powinni zakazać dzieciom korzystania z urządzeń elektronicznych?

1. Brak ruchu

Brak ruchu, oglądanie telewizji, gry komputerowe sprawiają, że dzieci rzadko wychodzą z domu i są mało aktywne fizycznie. W związku z tym cierpią na otyłość. Jak się okazuje polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Co czwarty chłopiec oraz co trzecia dziewczynka, w wieku 5-9 lat, w naszym kraju ma nadwagę.

Emily Wade/unsplash

2. Agresja na monitorze

Rodzice często nie kontrolują tego, co dzieci oglądają na monitorach tabletów. Tymczasem gry, gdzie pojawia się agresja czy przemoc mogą wywoływać podobne zachowania u maluchów. Najmłodsi stają się niespokojni i zaczynają mieć napady złości.

Bermix Studio/unsplash

3. Uzależnienia

Dzieci nieustannie korzystające z komputera mogą się zwyczajnie od niego uzależnić. Zwykle ma to miejsce wtedy, kiedy rodzice poświęcają maluchom bardzo mało uwagi i sami uciekają w wirtualny świat.

Kelly Sikkema/unsplash

4. Depresja

Nieorganiczne korzystanie z urządzeń elektronicznych przyczynia się do wywołania u dzieci lęków, psychozy, depresji, zaburzeń ruchu czy nawet choroby afektywnej dwubiegunowej. Szacuje się, że w Polsce 44% nastolatków na objawy depresji.

Thomas Park/unsplash

5. Zaburzenia rozwoju

Mózg człowieka rośnie do 21 roku życia. Jednak jego największy wzrost obserwuje się wśród dzieci do 2 roku życia. W tym okresie stymulacja mózgu przez urządzenia elektroniczne nie wpływa dobrze na rozwój malucha. Może on mieć problemy ze skupieniem uwagi, uczeniem się. Często występują zaburzenia pamięci oraz napady złości.

McKaela Taylor/unsplash

6. Zbyt dużo bodźców

Urządzenia elektroniczne dostarczają maluchom bardzo dużo bodźców. To sprawia, że dzieci stają się mniej uważne, nie potrafią się skupić, cierpią na zaniki pamięci i zaburzenia koncentracji.

stem.T4L/unsplash

7. Zaburzenia snu

Dzieci, które korzystają z telefonów czy laptopów w swoich sypialniach mogą mieć poważne problemy ze snem. A brak nocnego wypoczynku odbija się negatywnie na nauce w szkole.

AHMED HINDAWI/unsplash

8. Problemy z nauką

Dzieci spędzające długie godziny przed monitorem komputera mają zdecydowanie za mało ruchu. A aktywność fizyczna pomaga osiągać postępy w nauce. Maluchy przykute do krzeseł często mają problemy w szkole.

hessam nabavi/unsplash

Pozwalasz swojemu dziecko korzystać z urządzeń elektronicznych?

Źródła: supermamy.papilot.pl

Może Cię zainteresować

zamknij