×

Dzieci nie bawią się już tak na podwórkach, jak kiedyś. 13 (nie)oczywistych przyczyn, które zmieniły ich dzieciństwo

Zapewne pamiętasz swoje dzieciństwo, kiedy czas wolny spędzałeś na podwórku, przed blokiem czy na polu. 😉 To był piękny okres… Dlaczego więc obecnie dzieci nie wychodzą już tak często i chętnie na świeże powietrze?

Kres podwórkowych band

Jeśli porównasz lata swojego dzieciństwa z tym, w jaki sposób spędzają wolny czas znane Ci dzieci, to z pewnością zauważysz różnicę. Pociechy już nie wybiegają z samego rana z domu i nie dołączają do swojej zaprzyjaźnionej bandy z osiedla czy ulicy. Nie wpadają zziajane na chwilę, aby zjeść obiad i coraz rzadziej spędzają czas na boiskach. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

Dlaczego dziś zdecydowanie mniej dzieci bawi się na dworze lub polu?

1. Parking zamiast placu zabaw

Na wielu zamkniętych osiedlach jest bardzo mały plac zabaw, albo wcale go nie ma. Większość miejsca zajmują parkingi.

2. Ze świecą szukać swoich kompanów

W blokach mieszkają ludzie w różnym przedziale wiekowym. Czasami zdarza się, że większość z nich stanowią osoby starsze, a dzieci są w mniejszości i mają bardzo mało towarzyszy zabaw.

3. Wszechobecne zakazy

Przeszkodą są umieszczane chętnie tablice zakazujące gry w piłkę.

4. Dzień wypełniony po brzegi

Dzieci wraz z rodzicami prowadzą szybki tryb życia. Mają bardzo dużo zajęć pozalekcyjnych (które w dużej mierze wybierają rodzice) i mało czasu na zabawę.

5.  Tylko wartościowe zajęcia

Niektórzy rodzice odczuwają lęk przed tym, że ich dziecko może nieproduktywnie spędzać czas wolny. Dążą do tego, aby pociechy cały czas robiły coś konstruktywnego. Jazda na rowerze czy gra w piłkę zdecydowanie do tego nie należy.

6. Komputer ponad wszystko

Dzieci spędzają dużo czasu przed komputerem. To niestety bardzo wygodne rozwiązanie dla niektórych rodziców, gdyż pociechy nie będą im przeszkadzać.

7. W wirtualnym świecie

Nadmiar bodźców wirtualnych (telewizja, komputer, telefon), które podnoszą tylko poziom stresu i sprawiają, że dzieci są bardziej nerwowe.

8. Świat pełen zagrożeń

Ogólny strach i przeświadczenie, że na dzieci, na każdym kroku czeka jakieś zagrożenie. Dlatego wielu rodziców woli mieć swoje maluchy cały czas na oku w swoich czterech ścianach.

9. Niebezpieczny las

Przeświadczenie rodziców, że spędzanie czasu na łonie natury jest niebezpieczne (to zwykle irracjonalny i wyimaginowany lęk). W związku z tym ograniczają dzieciom wyjścia do lasu czy parku.

10. Nadmierna troska

Zbyt duża nadopiekuńczość i przewrażliwienie rodziców na punkcie bezpieczeństwa oraz czystości. Dziecku nic się nie stanie jeśli wejdzie w kałużę, przewróci się na chodniku czy zje źdźbło trawy.

11. Rodzicielstwo to zadanie do realizowania

Samo rodzicielstwo staje się obowiązkiem. Rodzice wspólny wyjazd z dziećmi traktują jak zadanie do wykonania. Maluchy to czują i wszelką aktywność z mamą czy tatą postrzegają jako pracę domową do odrobienia.

12. Za dużo kontroli

Dzieci uciekają w wirtualny świat, gdyż tam, w porównaniu z placem zabaw czy spotkaniami z rówieśnikami, rodzice ich nie kontrolują i mają większą swobodę.

13. Brak miejsca do zabawy

Czasami maluchy po wyjściu z domu zwyczajnie nie mają się gdzie podziać. Nie ma ogólnodostępnych świetlic czy miejsc w domach kultury, gdzie mogłyby bezpłatnie spędzić czas.

Co jeszcze dorzuciłbyś do powyższej listy?

19 podwórkowych gadżetów dla dzieci zrobionych z palet. Uprzyjemnią wakacje każdemu maluchowi

Pomysły na zabawy z dziećmi

 

 
Źródła: www.boredpanda.com

Wybrane dla Ciebie

6 powodów dlaczego dzieci powinny opuścić betonowe dżungle i zacząć wspinać się na drzewa

Jak się okazuje dzieci powinny jak najszybciej opuścić murowane cztery ściany i wyjść na łono natury. Drzewa mają na ich zdrowie zbawienny wpływ. Drzewa wygrywają z łąkami Brytyjscy naukowcy przeprowadzili szereg badań na grupie 3568 londyńskich uczniów w wieku 9-15 lat. Okazało się, że umysł dzieci, które częściej przebywały w otoczeniu drzew pracował efektywniej. Co […]

21 dzieci, które wyglądają jak seniorzy w miniaturze. To godni zastępcy Benjamina Buttona

Niektóre dzieci, przez pierwsze miesiące życia, wyglądają jak seniorzy. Na twarzach prezentują grymas niezadowolenia, a na czole widać rzędy zmarszczek. Oni przypominają małych, uroczysz staruszków. 😉 1. Pierwsze kroki starszego pana 2. Nie pochwala zachowania swojej mamy 3. Pracownik biurowy 4. Urocza łysinka i pojedyncze włosy z boku głowy 5. Nie patrzy z optymizmem w […]

21 pomysłowych gier i zabaw, które każdemu dziecku pomogą wejść w bajkowy świat kolorów

Dzieci uwielbiają wszystko co kolorowe. Wystarczy zwrócić uwagę na to, jakie wybierają lody. 😉 Aby wspomagać rozwój maluchów i uczyć je rozpoznawać barwy, stwórz dla nich kreatywne gry. Dzięki nim bez trudu wejdą w bajeczny świat kolorów oraz kształtów. 1. Barwne jaja, w których należy umieścić odpowiednie kamyczki 2. Z wytłoczki po jajkach i drewnianych […]

Od niemowlęcia do roczniaka. 21 pomysłów na sesję zdjęciową dokumentującą rozwój dziecka

Niemowlęta zmieniają się bardzo szybko. Dość intensywnie rosną i nabywają nowe umiejętności. Tą wyjątkową metamorfozę wielu rodziców uwiecznia na zdjęciach. Każdego miesiąca powstaje jedna fotografia. Po roku tworzą one piękny kolaż, który jest pamiątką z pierwszego życia malucha. 1. W samej pieluszce i z kwiatem we włosach 2. Sesja w minimalistycznym stylu i samym bodziaku […]

23 specjalnie edytowanych zdjęć, jakie zatroskanej mamie wysyła dowcipny tata ich córeczki

Rodzicielstwo nie zawsze trzeba traktować śmiertelnie poważnie. Czasami warto spojrzeć na dziecko trochę pod innym kątem i zdecydować się na wprowadzenie do swojego życia potężnej dawki humoru. Kenny Deuss mieszka w Antwerpii (Belgia). Ponad rok temu został ojcem. Kiedy opiekował się w domu swoją córką, jego partnerka wykazywała się dużą troskliwością oraz pragnęła widzieć jak […]

Fińskie mamy układają noworodki do snu w kartonowych pudełkach. Mają ku temu swoje powody

Fińskie dzieci zaraz po urodzeniu wcale nie śpią w łóżeczkach. Ich pierwszą kołyską jest karton. I to wcale nie żart. Nietypowa wyprawka Kiedy mały Fin przychodzi na świat dostaje od rządu wyprawkę. Składają się na nią ubranka (dostosowane do warunków klimatycznych), pieluchy, gryzaki oraz kartonowe pudełko z materacem. Taki pakiet jest przyznawany rodzicom już od […]