×
Wirtualna Polska

Kiedy kwiaty truskawek tak wyglądają, możesz zapomnieć o dużych plonach. Oto powód

Kiedy kwiaty truskawek wciąż mają białe płatki, ale w środku pojawiła się czerń, możesz przestać marzyć o obfitych zbiorach. Wyjaśniamy, dlaczego kwiaty truskawek czarnieją i jak temu zapobiegać.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Kiedy kwiaty truskawek czernieją, to bardzo zły znak. Niestety w ich miejsce nie zawiążą się owoce, co może znacząco wpłynąć na wielkość zbiorów. Kiedy już kwiaty zostaną uszkodzone, nie da się nic zrobić, dlatego najlepiej zapobiegać pojawianiu się niechcianej czerni  Podpowiadamy, jak to zrobić.

Dlaczego kwiaty truskawek czarnieją?

Kwiaty truskawek mogą czernieć z 2 powodów. Pierwszym są wiosenne przymrozki. Kiedy temperatura spada do -2 stopni, co niestety czasami się zdarza, kwiaty truskawek przemarzają i czernieją od środka. Płatki pozostają białe. W miejsce takich kwiatów nie zawiążą się owoce. Skala zniszczeń zależy od tego, jak silny był mróz i jak długo się utrzymywał. Może zdarzyć się, że tylko część kwiatów będzie miała czarne środki. Największe prawdopodobieństwo przetrwania przymrozków występuje w przypadku kwiatów, które są osłonięte przez liście. Najwięcej uszkodzeń zauważysz więc najprawdopodobniej na wierzchu krzaczków. Drugim powodem czernienia kwiatów truskawek jest szkodnik – kwieciak malinowiec. Składa on jaja w nierozwiniętych pąkach, przez co zamierają i robią się brązowe. Niezwalczany może zniszczyć nawet 80 proc. uprawy.

Dlaczego kwiaty truskawek czarnieją? Fot. Pixabay

Dlaczego kwiaty truskawek czarnieją? Fot. Pixabay

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: To idealny moment na wiosenne sadzenie truskawek. Owoce pojawią się już po kilku tygodniach

Co zrobić, by kwiaty truskawek nie czarniały od przymrozków?

Jak wspomnieliśmy, przemarzniętych kwiatów truskawek nie da się uratować. Właśnie dlatego powinieneś zapobiegać ich zniszczeniu przez niskie temperatury.

  • Śledź prognozy pogody i reaguj, kiedy pojawi się ryzyko spadku temperatury poniżej 0.
  • Okryj krzaczki na noc białą agrowłókniną (pamiętaj o zdjęciu jej rano).
  • W przypadku dużych upraw możesz zastosować zamgławianie. Wieczorem użyj bardzo drobnego zraszacza, by stworzyć na krzaczkach delikatną mgiełkę. Przymrozek sprawi, że zmieni się ona w lód, który uchroni kwiaty przed uszkodzeniami.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Jak chronić kwiaty truskawek przed kwieciakiem?

Kwieciak malinowiec zagraża przede wszystkim wczesnym odmianom truskawek. Obecność kwieciaka można rozpoznać po drobnych dziurkach na liściach, na których żerują. Samica kwieciaka składa jaja do pąków, jednocześnie podcinając ich szypułkę. Jeśli chcesz uchronić swoją uprawę, sprawdź ją dokładnie w okresie, gdy pąki są już nabrzmiałe lub zaczynają się rozwijać. Podstaw pod krzaczki białą płytkę i potrząsaj nimi. Jeśli na płytce pojawią się czarne chrząszcze, to znak, że konieczny jest oprysk mospilanem. Jest to środek zabójczy dla kwieciaka, ale bezpieczny dla owadów zapylających.

Dlaczego kwiaty truskawek czarnieją? Fot. Pixabay

Dlaczego kwiaty truskawek czarnieją? Fot. Pixabay

Zobacz również: Mam w sezonie pełne po brzegi kosze truskawek. A chwasty? Jest coś lepszego niż oprysk

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować