5 szkód jakie wyrządzasz swojemu organizmowi nie przykręcając kaloryfera na noc w sypialni
Jak się okazuje spanie w ogrzewanej sypialni nie jest dobrym nawykiem. Lepiej dla Twojego zdrowia będzie, jeśli przykręcisz kaloryfer.

Niewystraczająca regeneracja organizmu
Lekarze i badacze przekonują, że optymalna temperatura podczas snu powinna mieścić się w przedziale 16-19°C. Seniorzy potrzebują trochę bardziej komfortowych warunków. Dlatego w sypialni mogą podnieść temperaturę do 20°C. Jednak po przekroczeniu tej bariery, możemy mieć trudności z zasypianiem, a organizm może nie zdołać się odpowiednio zregenerować.

Przesuszenie skóry i bóle głowy
Dodatkowo bardzo niekorzystne jest spanie z głową usytuowaną w pobliżu grzejnika czy pieca. Rano możemy obudzić się z bólem głowy, a nawet odczuwać zmęczenie. Ponadto silnie ogrzane powietrze powoduje wysuszanie błon śluzowych, co objawia się kaszlem, katarem, bólem gardła czy uporczywym kichaniem. I co najważniejsze (w szczególności dla pań): sucha aura nie jest dobra dla urody. Skóra, której brak nawilżenia jest bardziej podatna na podrażnienia czy spierzchnięcia. Częściej pojawiają się także na niej zmarszczki, a włosy szybciej się przetłuszczają.

Brytyjski lekarz Karan Raj w krótkim filmiku, postanowił uświadomić wszystkich, że spanie „na zimo” jest znacznie lepsze. 😉
@dr.karanr Sleep cold! #learnontiktok #schoolwithdrkaran #sleep #lifehacks ♬ original sound – The Boyces
Trudności z zasypianiem
Nasz organizm, aby oddać się w objęcia Morfeusza, musi obniżyć swoją temperaturę (o ok. 1 stopień). Jeżeli w sypialni jest chłodno, to nie będzie miał z tym problemu, a Ty dość szybko zaśniesz. Natomiast przy temperaturze przekraczającej 20°C, cały ten proces ulegnie wydłużeniu. Można to zaobserwować podczas upałów. Wówczas wiele osób nie jest w stanie zasnąć przez długi czas, gdyż organizm musi się bardzo wysilić, aby obniżyć temperaturę ciała.

Niespokojny sen
Melatonina (hormon snu lub hormon ciemności) hamuje wydzielanie kortyzolu (pobudza organizm do działania) i dzięki temu możemy spokojnie zasnąć, a w środku nocy nagle nie obudzimy się naładowani energią. Niestety wysoka temperatura zaburza produkcję melatoniny, co przekłada się na niespokojny sen, podczas którego mózg nie jest w stanie się zregenerować.

Jeżeli nie jesteś jednak w stanie spać w nieogrzewanej sypialni, to postaraj się wdrożyć w życie następujące zasady (dzięki nim bez trudu wypoczniesz w nocy):
- godzinę przed udaniem się na spoczynek, wywietrz sypialnię,
- łóżko ustaw jak najdalej od grzejnika,
- zaopatrz się w nawilżacze powietrza,
- pilnuj, aby temperatura w pokoju nie przekroczyła 20°C.
Jak dbasz o higienę swojego snu?
Zapotrzebowanie człowieka na sen na różnych etapach życia, czyli nocna randka z Morfeuszem
