×

Idąc w gości uważaj na buty! Nie popełniaj tych błędów

Temat zdejmowania butów przed wejściem do domu cały czas budzi duże zainteresowanie. Ostatnio naukowcy dostarczyli dowodów, które sugerują, że warto to robić. Więc przekonaj się, czy zdejmować buty w gościach…

Buty na wycieraczce

Chyba każdemu zdarzyło się z rozpędu wejść do domu w butach, które były używane na zewnątrz. Niektórzy nie lubią ich zostawiać na wycieraczce ani zmieniać na kapcie. Podobnie sprawa ma się z gośćmi. Problem, czy prosić ich o zdjęcie obuwia, jest wciąż gorący. Niektórzy uważają to za dość niegrzeczne (w końcu buty to element stroju i nikt nie ma ochoty paradować po obcym domu w skarpetkach czy rajstopach). Inni panicznie boją się zabrudzenia dywanów czy podłóg i oferują nawet kapcie (tylko na ile osób nosiło je wcześniej i czy były kiedykolwiek czyszczone?).

czy zdejmować buty w gościach
Giorgio Trovato/unsplash

Okazuje się, że ludzie którzy są zwolennikami zmieniania obuwia na domowe, mogą mieć w tym sporo racji.

buty
Andrew Tanglao/unsplash

Czy zdejmować buty w gościach?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii, Australii i USA przeanalizowali próbki kurzu, które można znaleźć w domach. Okazało się, że zawierają one bakterię E. coli (znajduje się w jelicie grubym i odchodach), metale ciężkie, mikroplastik, drobnoustroje i PFAS (syntetyczne związki chemiczne). Dodatkowo obecne były włosy i naskórek pochodzący od ludzi i zwierząt. Okazuje się, że jedna trzecia tej materii dostaje się do naszych domów z zewnątrz. Jest nawiewana przez wiatr lub wnoszona na podeszwach butów czy łapach zwierzaków.

czy zdejmować buty w gościach kobieta
MedicAlert UK/unsplash

Podeszwy pod obstrzałem

Dodatkowo badania przeprowadzone w 2008 roku, przez naukowców z uniwersytetu w Arizonie, wykazały, że na 96% podeszw butów znajdują się bakterie kałowe. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że właśnie siedzisz w miejscu, gdzie one bytują. Roznosicielami drobnoustrojów są także dzieci, które radośnie wbiegają do domu w brudnych butach. Niestety trudno przekonać je do zmiany obuwia. Z pewnymi rzeczami po prostu trudno jest walczyć. 😉

czy zdejmować buty w gościach wycieraczka
pinterest

Zarazki za drzwiami

Wszelkie zanieczyszczenia nie spoczywają spokojnie na podłodze. Unoszą się w powietrzu i dostają się do naszych płuc. Dlatego lepiej zostawić cały bród oraz drobnoustroje na wycieraczce i nie zapraszać ich do naszego domu. Podobnie sprawa ma się z gośćmi. Teraz masz swoje argumenty i możesz im wytłumaczyć dlaczego nie zgadasz się, aby chodzili po Twoim domu w butach.

czy zdejmować buty w gościach
pinterest

Przeczytaj też Twój sąsiad pozostawia śmieci na klatce? Istnieją na to niekonwencjonalne sposoby

Źródła: www.simplemost.com

Może Cię zainteresować

zamknij