×

Pelargonie mają piękne, zdrowe liście, ale nie kwitną? Jest tylko jeden powód!

Dlaczego pelargonie nie kwitną? To pytanie zadają sobie niektórzy miłośnicy tych spektakularnych, balkonowych roślin. Powodów tego stanu rzeczy może być kilka. Warto szybko zdiagnozować swoją pelargonię, aby znowu mogła cieszyć Twoje oczy.

dlaczego pelargonie nie kwitną
Pelargoniums for Europe/unsplash

Jak pobudzić pelargonie do kwitnienia? Więcej słońca

Pelargonie uwielbiają światło słoneczne. Dlatego doniczki muszą stać w miejscach jasnych, gdzie przez ok. 4-6 godzin będzie swobodnie dochodziło słońce. Najlepiej wyeksponować je na zachodnich lub południowych oknach, balkonach czy częściach ogrodu. Kiedy pelargonie mają za mało światła, to zaczynają marnieć w oczach i stopniowo stracą kwiaty.

dlaczego pelargonie nie kwitną
Eagle2308/freepik

Dlaczego pelargonie nie kwitną?

Jeżeli stanowisko dla kwiatów jest odpowiednie, rośliny są zdrowe, bo widzisz piękne, bujne liście, to wtedy może okazać się, że źle je nawozisz. Pelargonia potrzebuje nawożenia, ale nie należy z nim przesadzać. Kwiaty w doniczkach wystarczy nawozić raz w miesiącu, a te rosnące w gruncie – co 4-6 tygodni.

Kiedy przesadzimy z nawozem azotowym, to rozrosną się części zielone pelargonii (liście, łodygi), a kwitnienie zacznie powoli zanikać. Rośliny wtedy mają więcej liści, robią się od nich aż gęste, ale poza zielonym dywanem z nich, nie ma kolorowych kwiatów. Dopiero po jakimś czasie możesz liczyć na ich powrót, kiedy roślina wykorzysta już cały nawóz… Stąd czasami wydaje się, że masz piękniejsze, zdrowsze rośliny i większe, bo cały nawóz właśnie „poszedł w liście”.

W przypadku nawożenia pelargonii zasada jest jedna: lepiej stosować go zbyt mało niż przesadzić z jego ilością. W przypadku kolorowych pelargonii, jej kolejne kwiaty zaczynają blaknąć, kiedy brakuje roślinie nawozu. Po nawożeniu kolory odzyskają intensywność.

dlaczego pelargonie nie kwitną
Pelargoniums for Europe/unsplash

Niewłaściwe podlewanie

Wbrew pozorom pelargonie nie wymagają obfitego podlewanie. Wystarczy dostarczać im wodę 2-3 razy w tygodniu. Wszystko zależy oczywiście od wielkości samych roślin i pojemników, w których są uprawiane. Podczas upałów należy zwiększyć częstotliwość podlewania nawet do dwóch razy dziennie. Ale jeżeli przesadzisz z wodą, to kwitnienie zacznie ustawać, bo korzenie będą się dusić i roślina zacznie marnieć. Po przesuszeniu rośliny można jeszcze uratować, po przelaniu jest to często już niemożliwe…

Zobacz jak pozbyć się ślimaków z ogrodu.

 

Może Cię zainteresować

zamknij