Kategorie GenialneModa

Dlaczego policjanci noszą niebieskie ubrania? Powodów jest więcej niż myślisz

Myśląc o funkcjonariuszu policji pewnie masz w głowie pewien znany wizerunek – przy spodniach pasek z pistoletem, na głowie znana czapka i oczywiście charakterystyczny, granatowy mundur. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się dlaczego właściwie policjanci ubrani są w granatowe uniformy a nie np. czerwone lub zielone? Oto powód dlaczego policjanci noszą niebieskie ubrania!

Dlaczego policjanci noszą niebieskie ubrania?

Pierwsza organizacja sił policyjnych, przypominająca dzisiejsze służby, powstała blisko 200 lat temu, a dokładnie w w 1829 roku. Jej założycielem był Sir Robert Peel stworzył „The Metropolitan Police Act”, dokument, który posłużył do uformowania pierwszej odpowiednio wyszkolonej jednostki policyjnej. To właśnie wtedy można było zobaczyć pierwszych oficerów noszących niebieskie mundury. Dlaczego wybrano niebieski kolor? Przede wszystkim, aby ludzie mogli odróżnić funkcjonariuszy policji od służb wojskowych Jej Królewskiej Mości, do których przypisany jest kolor czerwony.

instagram.com/aurelia_mariolka

Ciemny odcień niebieskiego miał także spowodować aby funkcjonariusze policji byli mniej zauważalni na ulicy, dzięki czemu będą mogli wtopić się w tłum. Oczywiście, krój mundurów zmieniał się przez lata, ale wciąż pozostawały one niebieskie.

instagram.com/kpp_prewencjusz

Kolejny powód dlaczego policjanci noszą niebieskie ubrania jest bardziej praktyczny. Przede wszystkim ciemne ubrania mniej się brudzą i nie widać na nich zabrudzeń tak jak na jasnych oraz jaskrawych ubraniach. Pomyśl tylko ile energii i środków do prania należałoby zużyć, aby wyprać wszystkie mundury!

townofgeddes.com

Pojawia się też aspekt taktyczny, dlaczego policjanci noszą niebieskie ubrania. To dzięki ciemnemu mundurowi jest trudniej dostrzec ich po zmroku. Jest to bardzo ważne podczas łapania przestępców oraz w akcjach policyjnych. Wielu policjantów przyznaje się, że niebieskie umundurowanie sprawia, że czują się bezpieczniejsi.

youtube.com

Niebieski to także kolor zaufania. Każdy psycholog Ci to powie! Błękit, turkus czy granat to barwy które uspokajają i wzbudzają sympatię. Według odbiorców amerykańskiego badania, gdzie wzięto pod uwagę 25 różnych mundurów, uznano że uniform policjanta był najściślej powiązany z bezpieczeństwem. Dodatkowo wykazano, że osoba w mundurze policyjnym jest inteligentna, pomocna i można darzyć ją zaufaniem.

instagram.com/anais_honvault_zborowsk

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, sprawdź także te:

1) Włamywacze w łatwy sposób wiedzą czy okraść Twoje mieszkanie. Używają taśmy klejącej

2) 5 zasad etykiety, które każdy z nas codziennie łamie

3) Ekologicznie na festiwalu muzycznym? Te imprezy masowe działają na rzecz planety

Źródło: youtube.com | Fotografie: infosecurity24.pl