×
Wirtualna Polska

Oto dlaczego stewardesy trzymają ręce za plecami, gdy wsiadamy do samolotu

Czy wróciłeś uwagę na to, że stewardesy często trzymają ręce za plecami? Być może zastanawiałeś się już dlaczego. Okazuje się, że jest bardzo ważny powód. Ręce za plecami oznaczają, że trwa jedna z ważnych procedur, które muszą być wypełnione przed startem samolotu.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Obsługa samolotu trzyma ręce za plecami w czasie witania pasażerów na pokładzie. Tę samą pozycję przyjmuje stewardesa, która przechadza się po maszynie krótko przed wylotem, gdy pasażerowie zajęli już swoje miejsca. Nie jest to najwygodniejsza pozycja. Dlaczego więc jest stosowana?

Dlaczego stewardesy trzymają ręce za placami?

Stewardesy trzymają ręce za plecami tylko w niektórych sytuacjach. Jeśli latałeś już samolotem, wiesz, że w trakcie swojej pracy obsługa wykorzystuje ręce w wielu sytuacjach, np. by wskazać miejsce, w czasie prezentacji zasad bezpieczeństwa czy robiąc miejsce w schowkach na bagaż podręczny. Trzymanie rąk za plecami nie ma więc związku z savoir-vivrem czy higieną. Nie jest również stosowane, by pracownicy linii lotniczych wyglądali na spokojnych i bardziej przyjaznych. Kiedy stewardesy chodzą lub stoją z rękami za plecami, oznacza to, że wykonują jedną, bardzo ważną czynność – liczą. Oczywiście liczą pasażerów – w czasie wsiadania do samolotu oraz tuż przed startem, kiedy wszyscy siedzą już na swoich miejscach. Aby się nie pomylić, stosują specjalne klikacze. Ta metoda była przekazywana między pracownikami obsługi lotów i samymi liniami, aż stała się niepisaną zasadą. Chodzi o to, by stewardesy nie zwracały na siebie zbyt dużej uwagi w czasie wykonywania tego ważnego zadania.

Dlaczego stewardesy trzymają ręce za plecami? Fot. Freepik

Dlaczego stewardesy trzymają ręce za plecami? Fot. Freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Była stewardesą przez 5 lat. Po rezygnacji wyznała mi ohydny sekret o toaletach w samolocie

Po co liczy się pasażerów w samolocie?

Jest kilka powodów, dla których stewardesy trzymają ręce za plecami i liczą pasażerów w samolocie przed startem.

  • Liczenie pasażerów odbywa się podczas wsiadania do samolotu, a także, kiedy pasażerowie już siedzą na swoich miejscach. W tym drugim przypadku stewardesa przechadza się po samolocie i wygląda, jakby obserwowała pasażerów. Tak sprawdza się, czy liczba osób, które wsiadły do samolotu, zgadza się z liczbą osób siedzących już na miejscach i oczekujących na start.
  • W dwukrotnym liczeniu pasażerów chodzi również o to, żeby sprawdzić, czy liczba osób wsiadających i siedzących w samolocie zgadza się z liczbami podanymi w dokumentacji lotu.  Pamiętajmy, że w samolocie może znajdować się od 100 osób do nawet 600 osób (w zależności od relacji oraz przewoźnika).
  • Liczenie pasażerów pozwala także oszacować wagę samolotu, co pomaga załodze ocenić, czy konieczne jest przeniesienie części ładunku lub (w przypadku mniejszych lotów) części pasażerów. Sprawdzanie liczby pasażerów na pokładzie ma również znaczenie w przypadku lotów z zawyżoną liczbą rezerwacji. Dzięki tej procedurze linie lotnicze wiedzą, ile osób z listy rezerwowej może jeszcze wejść do samolotu.
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Była stewardesą przez 10 lat. Ostrzega, w czym absolutnie nie wolno wchodzić na pokład

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować