×

Sprytny trik ogrodników: zakopują całe jajka w ziemi, często z bananami!

Jeśli masz własny ogródek, albo chociaż uprawiasz jakieś roślinki doniczkowe, to jest to trick, który na pewno warto spróbować. Wielu ogrodników w ziemi pod uprawianymi roślinami zakopuje surowe jajka, często z bananami.

banan i jajko jako nawóz
Gary Pilarchik (The Rusted Garden)/youtube

Ale jaja…

Być może jeszcze o tym nie słyszałeś, ale jajka i banany to jedne z najlepszych naturalnych nawozów, wspomagających rozwój wielu roślin. Od mniej więcej dekady użyźnianie nimi ziemi stało się bardzo popularne w niektórych częściach świata – zwłaszcza wśród ogrodników-hobbystów, którzy mają niewielkie uprawy i mogą sobie pozwolić na poświęcenie swoim roślinkom odrobiny więcej czasu.

banan i jajko jako nawóz
Gary Pilarchik (The Rusted Garden)/youtube

Dużo dobrego dla roślinek

Co takiego zawierają jajka i banany? Te pierwsze mają cała gamę przydatnych składników odżywczych (m. in. miedź, fluor, żelazo, krzem, cynk), ale przede wszystkim ważny jest wapń, który dostarczają roślinom. Wzmacnia on łodygi, ściany komórek, a także powoduje, że roślina jest dużo bardziej odporna na sytuacje stresowe. Wapń jest niezbędny w przypadku uprawy pomidora – zapobiega zgniliźnie liści.

Z kolei banany są uważane za najlepsze organiczne źródło jednego z 3 najbardziej potrzebnych roślinom do rozwoju składników – mowa oczywiście o potasie. Posiadają go bardzo dużo, szacuje się, że 42% banana to potas. Dlatego tak dobrze wspomagają rozrost prawie wszystkich roślin.

banan i jajko jako nawóz
Gary Pilarchik (The Rusted Garden)/youtube

Praktyczne wskazówki

„No dobrze, mam przygotowane jajka i banany, jak ich użyć?” – to bardzo proste: wystarczy, że w ziemi na głębokości ok. 25 cm (lub nieco większej) zakopiesz je pod rośliną/roślinkami – i to wszystko. Co jakiś czas możesz oczywiście zakopywać nowe jajko i nowego banana. Ważne jest natomiast, aby nie zakopywać ich zbyt płytko – gnijące jajko i banan wydzielają bardzo mocny i nieprzyjemny zapach. Nawet jeśli nie stanowi on dla Ciebie problemu, to powinieneś wziąć pod uwagę, że prawdopodobnie ściągnie do Twojego ogródka rożnego rodzaju szkodniki. Dodajmy jeszcze tylko, że banana i jajko można stosować także w doniczkach.

Inne sposoby

Jeśli nie chcesz zakopywać całego jajka i banana to i tak jest kilka pomniejszych tricków, które pomogą we wzroście Twoich roślin. Możesz zamiast jajka zakopać w ziemi tylko jego skorupki, najlepiej jak najmocniej pokruszone. Pewnych właściwości odżywczych roślinkom dostarczy również podlewanie ich wodą, w której wcześniej gotowały się jajka, albo taką, w której były zamoczone skórki od bananów.

skorupki jajek
unsplash

Przeciwskazania

Jajek i skorupek jajek nie stosujemy dla roślin, których podłoże powinno być kwaśne! W przypadku kwiatów doniczkowych nie stosuj do paproci i azalii.

Znasz inne podobne sztuczki ogrodowe?

Może Cię zainteresować

zamknij