Kategorie Lajfhaki

3 powody, dla których spanie bez koca, czy kołdry jest niemożliwe, nawet w upalną noc

Chyba każdy z nas szczelnie opatulał się kocem bądź kołdrą w obawie przed wymyślonymi potworami spod łóżka. I mało kto był na tyle odważny, aby wystawić nogi poza obręb naszego posłania. Jak to się dzieje, że gdy tylko się przykryjemy, zasypiamy dużo łatwiej niż bez okrycia?

Okrycie podczas snu pomaga nam utrzymać stałą temperaturę

via GIPHY

Koc lub kołdra to dobry sojusznik istot stałocieplnych, takich jak ludzie. Nasze ciało samo generuje temperaturę potrzebną do poprawnego funkcjonowania organizmu, jednak to wymaga sporych nakładów energii. W trakcie snu jednakże jej utrzymanie może być problematyczne i w tym pomaga zewnętrzne okrycie. Dlatego dużo łatwiej nam zasnąć, albowiem organizm w pełni się relaksuje i nie „martwi się o temperaturę”. Dodatkowo koc wytwarza mikroklimat, który rozgrzewa naszą skórę, a otaczające czynniki, które chłodzą nasze ciało, nie wpływają na nas tak bardzo.

Koce i kołdry są elementem naszej rutyny

via GIPHY

Od dziecka jesteśmy przyzwyczajani do tego, że koc/kołdra są niezbędnym elementem snu, podobnie jak łóżko czy poduszka. To powoduje, że nie wyobrażamy sobie innej metody zasypiania, co często bywa problematyczne w krajach tropikalnych, gdzie zwykle śpi się bez zbędnego okrycia.

Kołdra,czy koc zapewnia nam bezpieczeństwo i zmniejsza stres oraz niepokój

via GIPHY

Serotonina to jedna z substancji chemicznych, która odgrywa ważną rolę w utrzymaniu nas w stanie szczęścia i spokoju. Kiedy jesteśmy zestresowani i niespokojni, trudno jest zasnąć. Jednak gdy się zakryjemy, ilość tej substancji chemicznej wzrasta i te uczucia zaczynają ustępować. Jest to także związane z tym, że nasze zakryte ciało wydaje się „chronione”, co znacząco poprawia Nasze samopoczucie.

, brightside.me