×

Te trzy proste kroki mogą uratować dziecko przed udławieniem. Każdy dorosły powinien je znać

Niemowlęta i małe dzieci są w stanie umieścić w buzi dosłownie wszystko co się tam zmieści. Ryzyko zadławienia niewielkim przedmiotem lub pokarmem w ich przypadku wcale nie jest takie małe, dlatego warto poznać metodę, która pomoże udrożnić drogi oddechowe.

Każdy rodzic powinien mieć oko na swoje dziecko i nigdy nie pozwolić mu jeść bez nadzoru osoby starszej. Na wszelki wypadek warto unikać sytuacji i przedmiotów, które mogłyby zagrażać jego zdrowiu, a nawet życiu. Co najważniejsze:

  • trzymaj wszystkie małe obiekty – monety, kamienie itp. – z dala od dziecka
  • dowiedz się, jak usunąć mały przedmiot, podczas gdy dziecko się dławi

„Ponad 40% rodziców nigdy nie było świadkami dławienia się dziecka. Kiedy zapytano rodziców o pierwszą pomoc w takich przypadkach, okazało się, że 75% z nich nie ma pojęcia jak się wtedy zachować.” – mówi St John Ambulance.

Rysunki poniżej przedstawiają krótką instrukcję, która opisuje co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji.

dlawiace-sie-dziecko-1

1 krok: Połóż dziecko na swoim przedramieniu. Użyj wewnętrznej strony nadgarstka drugiej dłoni, aby zadać uderzenie między łopatki. Wykonaj do pięciu tylnych uderzeń – przed każdym kolejnym sprawdzaj, czy drogi oddechowe zostały udrożnione.

2 krok: Jeśli dziecko nie zaczęło normalnie funkcjonować, połóż je na plecach, umieść dwa palce na środku klatki piersiowej i wykonaj do pięciu, nieco wolniejszych uciśnięć, niż w przypadku resuscytacji. Po każdym uciśnięciu sprawdź czy drogi oddechowe zostały udrożnione.

3 krok: Jeśli dziecko się nadal dławi, należy wezwać karetkę. W oczekiwaniu na pomoc alternatywnie wykonaj pięć tylnych uderzeń i pięć uciśnięć na klatkę. Jeśli dziecko traci przytomność, rozpocznij resuscytację.

Może Cię zainteresować

zamknij