Kategorie Lajfhaki

10 produktów, o których datę ważności nie musisz się martwić. Przetrwają dłużej niż ty!

Kupując produkty spożywcze i kosmetyczne bardzo ważne jest sprawdzanie ich daty przydatności. Jedzenie lub używanie produktów długo po ich przeterminowaniu, może nieść poważne konsekwencje związane z naszym zdrowiem i wyglądem. Na szczęście istnieją też produkty, o których datę ważności nie musisz się martwić. Oto 10 produktów, które nigdy się nie przeterminują.

#1 Ryż

10 produktów, o których datę ważności nie musisz się martwić. Przetrwają dłużej niż ty!
pixabay.com

Jak pokazują badania, ryż przechowywany w odpowiednich warunkach, może nie stracić swoich wartości odżywczej oraz aromatu przez 30 lat! Najlepszą temperaturą jest 4,5 ° C lub mniej. Po zakupie ryżu najlepiej przesypać go do plastikowych pojemników na żywność lub szklanych słoików.

#2 Sos sojowy

Nawet jeśli otworzyłaś butelkę z sosem sojowym, bez problemu możesz przechowywać ją na co najmniej 3 lata. Okres przydatności sosu może być nawet dłuższy, ale zależy to od sposobu przechowywania, odpowiedniej temperatury oraz rodzaju sosu np. sosy wysokiej jakości, które powstały w procesie naturalnej fermentacji, mogą być przechowywane przez znacznie dłuższy okres.

#3 Syrop klonowy

Według wielu producentów, nieotwierana butelka syropu klonowego może być przechowywana przez czas nieokreślony. Jeśli po otwarciu, trzymasz butelkę w lodówce, możesz spożywać syrop przez kilka lat.

#4 Mleko w proszku

Mleko w proszku, przetwarzane zgodnie z odpowiednimi normami zdrowotnymi może być przechowywane przez długi czas bez i to bez utraty wartości odżywczej. Najważniejsze, żeby było przechowywane w hermetycznym pojemniku.

#5 Wysuszona fasola

flickr.com

Naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga odkryli, że wysuszona fasola zmieniła swój wygląd dopiero po 30 latach i to w próbach awaryjnych warunków. Badacze twierdzą, że bez obaw można przechowywać ją przez co najmniej 30 lat.

#6 Mocne alkohole

Napoje wysokoprocentowe tj. wódka, whisky, rum czy koniak, nie mają daty ważności. Ważne jest jednak, aby przechowywać je w ciemnym i chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętych butelkach.

#7 Sól

10 produktów, o których datę ważności nie musisz się martwić. Przetrwają dłużej niż ty!
pixabay.com

Sól to właściwie minerał, a nie produkt spożywczy, dlatego też nie możne się przeterminować. Oczywiście sól, może szybko wchłonąć wodę, przez co się zbryli, lecz mimo to ten minerał zostaje taki jaki był pierwotnie. Pamiętaj jednak, że po około roku, sól jodowana traci swoje wartości ze względu na wyparowanie jodu.

#8 Cukier

Podobnie jak sól, cukier ma nieograniczony termin przydatności, zwłaszcza jeśli przechowujesz go w odpowiednich pojemnikach. Nawet jeśli pochłania on wilgoć i zmienia się w cukrową bryłkę, nie traci na swojej jakości. Bez daty ważności możesz przechowywać także brązowy cukier.

#9 Ocet

Biały ocet to kolejny produkt bez daty ważności. Mimo to nadal trzeba pamiętać o jego odpowiednim sposobie przechowywania. Najlepiej trzymać go w oryginalnym, hermetycznym pojemniku. Naczynie schowaj w chłodnym i ciemnym miejscu, które jest odsunięte od źródła ciepła.

#10 Miód

10 produktów, o których datę ważności nie musisz się martwić. Przetrwają dłużej niż ty!
pixabay.com

Miód jest niezwykle wyjątkowym produktem, który może być przechowywany przez tysiące lat. Wszystko dzięki składowi miodu, który utrudnia rozwój bakterii. Podczas prac archeologicznych w egipskiej piramidzie, odnaleziono słoiki z miodem. Okazało się, że mają one około 2000-3000 lat!

Źródło i fotografie: brightside.me