×

Do czego służą uchwyty nad drzwiami w aucie? To zaskakuje nawet najlepszych kierowców

Wszyscy wiemy o ich istnieniu, ale praktycznie prawie nikt ich nie używa. Są tacy, którzy nie korzystali z nich nigdy. A mogą być bardzo przydatne. Do czego właściwie służą uchwyty w aucie, które znajdują się nad drzwiami?

„Pomagają mi wołać: <o Boże!> gdy mój mąż szaleje na drodze”

Większość samochodów ma jeden element wnętrza, którego prawdziwego przeznaczenia większość ludzi nie zna. Czy kiedykolwiek użyłeś uchwytów, zainstalowanych na suficie nad drzwiami w swoim samochodzie? Do czego ich użyłeś? Większość ludzi używa ich do… wieszania koszul i płaszczy, inni nazywają je uchwytami „o Boże!” i używają ich do podtrzymywania się w przerażających sytuacjach. Jednak ich prawdziwa funkcja jest zupełnie inna.

To do tego tak naprawdę służą uchwyty nad drzwiami w aucie

Faktycznym celem tych uchwytów jest ułatwienie wsiadania i wysiadania z samochodu. Uchwyty te pomagają osobom, które nie są tak szybkie i zwinne, jakby chciały. Czyli głównie seniorom, kobietom w ciąży, czy ludziom, którzy przeszli jakąś poważną chorobę. Są na tyle mocne, że zwykły człowiek może się trochę podeprzeć i wygodnie ułożyć w fotelu lub podnieść nogi z samochodu. Ci którzy z nich regularnie korzystają, potwierdzają, że to naprawdę pomaga im sprawnie wsiąść do samochodu. Problematyczne jest jednak to, że wielu seniorów nie zdaje sobie sprawy, że mogą one im pomóc, dlatego nigdy z nich nie korzysta. Dlatego jeśli spotkałeś się z taką sytuacją, to poinformuj ich o tym. Prawdopodobnie znacznie uprzyjemni to dla nich moment wsiadania i wysiadania.

uchwyty nad drzwiami
uchwyty nad drzwiami, fot. freepik

Dlaczego uchwytów nad drzwiami wyjątkowo nie ma od strony kierowcy?

Istnieje też powód, dla którego zazwyczaj (ale nie zawsze) nie ma takiego uchwytu po stronie kierowcy. Po pierwsze, kierowcy mają trzymać ręce na kierownicy. Jednak trzymanie tych uchwytów podczas entuzjastycznego pokonywania zakrętów lub po prostu przygotowywanie się do uderzenia, gdy samochód zmierza w kierunku nieuniknionym, jest dość niebezpieczne. W przypadku przewrócenia się, boki samochodu mogą zostać wgniecione, a elementy wykończenia wnętrza mogą zmiażdżyć palce osoby lub przynajmniej je przygnieść i uwięzić. Co więcej, nowoczesne samochody posiadają boczne poduszki powietrzne, które są wystarczająco silne, aby złamać rękę osoby, jeśli znajduje się ona w pobliżu tego uchwytu, kiedy się rozbija.

Jak przygotować auto na zimę? 3 tanie akcesoria, które musisz mieć!

CO ZROBIĆ gdy utkniesz między zamkniętymi szlabanami?! Ta wiedza może URATOWAĆ CI ŻYCIE

Może Cię zainteresować