×

6 wskazówek, dzięki którym zrobisz dobre pierwsze wrażenie. Liczą się szczegóły

Każdy z nas stara się podczas ważnych rozmów, aby wyglądać i zachowywać się jak najlepiej. I choć mamy świadomość tego, że zewnętrzny aspekt nie powinien być tak ważny jak to, co mamy w środku, to i tak staramy się wyglądać schludnie.

Okazuje się, że wystarczy tylko kilka pierwszych sekund, aby ktoś mógł Cię ocenić. To bardzo ważne, ponieważ niektóre sytuacje w życiu się nie powtórzą i mamy na nie tylko jedną szansę.

Jak w takim razie zadbać o swój wygląd, aby zawsze zrobić dobre wrażenie? Śpieszymy z odpowiedzią!

#1 Twoje nastawienie

Należy zwrócić uwagę na to, jak dogadujesz się z innymi. Bądź świadomy tego, że mimika i język ciała także mają wpływ na komunikację. Badania dowiodły, że podczas pierwszego spotkania ma to czterokrotnie większe znaczenie niż wypowiedziane słowa. Nie lekceważ potęgi uśmiechu!

#2 Proksemika

To nic innego, jak badanie tego, w jaki sposób używamy danej przestrzeni, gdy się komunikujemy. Gdy zrozumie się proksemikę, można zwiększyć swoje szanse na sukces i akceptację innych. Jest to bardzo ważne w rozmowach kwalifikacyjnych. Miejsce, w którym się znajdujesz daje komunikat o tym, jak je postrzegać i jak sam powinieneś się zachowywać w tej konkretnej sytuacji. Kiedy osoba, która przeprowadza z nami wywiad, proponuje nam, abyśmy zajęli miejsce – oczywiście korzystamy z tego. Siedzimy prosto i wygodnie, ale nie opieramy się zbyt na jednej ze stron. Jeśli osoba nie wskazuje konkretnego miejsca, siadamy zawsze naprzeciwko niej, pamiętając o tym, aby nie krzyżować rąk i nóg, ponieważ to zły sygnał.

#3 Ubranie

Zawsze powinno pasować do miejsca i sytuacji. Odpowiednio dobieraj ubrania tak jak powinno się robić ze słownictwem. Jeśli chcesz zrobić dobre pierwsze wrażenie, upewnij się, że ubranie jest czyste, dobrze pasuje do Ciebie i jest odpowiednie do sytuacji.

#4 Dodatki

Mniej znaczy więcej. Podczas ważnych rozmów nie zakładaj krzykliwych dodatków. Możesz mieć na sobie biżuterię, ale najlepiej postawić na coś klasycznego i prostego. Nie zapominaj także o butach – muszą być czyste.

#5 Włosy

Tworzą całościowy obraz Twojej osoby i mogą go popsuć. Dlatego nie przychodź na rozmowę w potarganych kucykach i tłustych włosach. Upewnij się, że Twoja fryzura będzie schludna. Naprawdę nie musisz pokazywać swojej szalonej natury.

#6 Makijaż

Makijaż może sprawić, że będziesz czuć się bardziej pewna siebie. Jeśli tak jest, skorzystaj z tego, ale nie przesadzaj z kosmetykami. Zapomnij o jaskrawych szminkach i mocnym makijażu oka – taki zestaw przyda się dopiero na wieczorne wyjście z koleżankami. Podczas rozmowy postaw na delikatny i naturalny wygląd. Nie przesadzaj.

Pamiętaj, że sposób, w jaki się prezentujesz jest bardzo ściśle związany z tym, jak postrzega Cię świat. Jeśli nauczysz się swobodnie manewrować między tymi elementami, zbudujesz swój wizerunek tak, aby robić tylko dobre wrażenie.

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

Plusy i minusy różnych zawodów. 20 osób pokazało, jak naprawdę wygląda ich „zwykła” praca

Przyjemnie jest czasem zajrzeć za kulisy jakiegoś zawodu i zobaczyć, to czego na co dzień nikt nie widzi. Wtedy nawet bardzo zwykła praca może nas nieco zaskoczyć. Oto garść osób, które pokazały swoje zajęcie „od kuchni”. #1 Sala kinowa po „dobrym” seansie #2 „Moja mama pracuje w Amazonie, wysłała mi zdjęcie jednej z ciężarówek, którą […]

Kiedy nudno w pracy… 20 zgrywusów, którzy potrafią się nieźle zabawić kosztem współpracownika

W pracy nie zawsze jest co robić, albo też nie zawsze chce się pracować. A zdarza się też, że ktoś nas tak wkurza, że tylko czyhamy momentu, aż będziemy mogli wywinąć mu jakiś numer. Oto 20 pracowników, którym czego jak czego, ale wyobraźni nie można odmówić. #1 Każdy by się wkurzył #2 Dzień w którym […]

15 pomysłów na to jak ożywić nudny poniedziałek w pracy

Tylko pracoholicy lubią poniedziałki. Reszta z nas ziewa, jęczy i narzeka. Jeśli jednak ma się fajnych współpracowników, którzy potrafią ożywić dzień, to wtedy można przyjść do biura z przyjemnością. Oto 15 dowodów na to, że w pracy nie musi być nudno. 1. Kiedy w weekend balowałeś, a deadline’y wyrabiały za Ciebie tyranozaury (nie wstyd Ci?) […]

21 osób, które za nic mają bezpieczeństwo pracy i jakimś cudem jeszcze żyją

Są ludzie, którym albo zupełnie brak wyobraźni, albo po prostu nic sobie nie robią z ponoszonego ryzyka. A ryzykują zazwyczaj własną skórą i to najczęściej w bardzo głupiutki sposób. Oto kolekcja ludzi igrających z losem. #1 Co mogłoby pójść nie tak… #2 Wygląda bardzo stabilnie #3 Z pewnością wie co robi #4 Urocza trumna #5 […]

15 genialnych powodów dla których ludzie spóźnili się do pracy

Czasami powód spóźnienia do pracy wydaje się tak absurdalny, że nikt by w niego nie uwierzył, gdyby nie fotki. A jak się już zobaczy te zdjęcia to człowieka może po prostu zamurować. Oto niesamowite powody spóźnienia do pracy. #1 „Mój kot mi nie pozwolił” #2 „Przed domem czekał na mnie płatny zabójca” #3 „Nie ośmieliłem […]

17 okropnych współpracowników, z którymi nikt nie chciałby mieć na co dzień do czynienia

To ludzie tworzą atmosferę w pracy i bardzo dużo od nich zależy. Niektórzy z nich mogą nawet najprzyjemniejsze zajęcie zamienić w piekło i uprzykrzyć życie, tak, że będzie miało się wszystkiego dość. Oto kilkunastu tego rodzaju okropnych współpracowników. #1 „To mój kubek, ale nie ja go tak zostawiłem” #2 „Nie mam nic przeciwko, że ktoś […]