×
Wirtualna Polska

Dodaj do ziemi przy przesadzaniu tui. Drzewko będzie zdrowsze i silniejsze

Tuje to niewątpliwie piękne drzewka, które można na wiele sposobów zaimplementować w swoim ogrodzie. Dużo osób robi z nich żywopłoty, przesadzając je, gdy dopiero trochę podrosną. Albo z jeszcze innego powodu postanawia zmienić ich lokalizację. Podpowiemy ci, kiedy można przesadzać tuje i jak się za to zabrać.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Przesadzanie tui nie jest zbyt skomplikowanym procesem. To dość odporne drzewka, które zwykle sobie dobrze radzą z wieloma zaniedbaniami ze strony ogrodników. Dlatego też są tak popularne – nie trzeba być specem, żeby prawidłowo i dobrze rosły. Ale jeśli zależy ci na tym, żeby były naprawdę dorodne i piękne, to przyda ci się kilka wskazówek, których powinieneś się trzymać.

Kiedy przesadzać tuje? Czy teraz jest już za późno?

Są dwa okresy w roku, które są najdogodniejsze dla tui, jeśli chcesz zmaksymalizować szansę na to, że się dobrze przyjmą i zaaklimatyzują w nowym miejscu. Najlepszym okresem bezsprzecznie jest wczesna jesień (wrzesień i październik). Ale tylko odrobinę gorszym momentem jest wczesna wiosna, a dokładniej kwiecień. Wtedy roślina też ma świetny okres do aklimatyzacji i rozwoju, bo nie jest jeszcze tak gorąco, pogoda jest często mocno zróżnicowana, przeplatana deszczami. Wbrew temu, co myśli sporo osób, nie oznacza to jednak wcale, że w pozostałych miesiącach tui nie warto lub wręcz nie można przesadzać. To nieprawda. Za przesadzanie tych drzewek możesz brać się przez większość roku. Zima jedynie nie jest najlepszym pomysłem (choć jeśli nie będzie zbyt ostra i bardzo będziesz dbał o drzewko, to jakieś tam szanse ma).

Kiedy przesadzać tuje, fot. getty images

Kiedy przesadzać tuje, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Rozsyp ją już wiosną w ogrodzie. Skutecznie zwalczy kleszcze i inne szkodniki

Jak przesadzać tuje?

Zacznij od bardzo obfitego podlania drzewka dzień przed przesadzeniem. Następnego dnia postaraj się je wykopać z możliwie jak największym, nieuszkodzonym systemem korzeniowym. Bardzo więc uważaj na to, jak operujesz szpadlem. Razem z korzeniami i sporym kawałkiem ziemi wokół nich przewieź na taczce tuję w pobliże nowo wybranego miejsca. Wykop dołek, następnie wypełnij go kompostem lub świeżą ziemią ogrodową (żyzną i próchniczną).  Sprawdzi się też mikoryza dla tui. Wzmacnia i uodparnia roślinę na stresy środowiskowe. Teraz dopiero posadź drzewko. Podlej go obficie i przez najbliższe kilka tygodni zadbaj o to, by miało więcej wody niż zwykle.

Kiedy przesadzać tuje, fot. getty images

Kiedy przesadzać tuje, fot. getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Może cię również zainteresować: Zamiast wyrzucać, posyp nim mrowisko. Mrówki szybko wyniosą się z ogrodu

Proste triki, które ułatwią Ci uprawę roślin doniczkowych

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować