×
Wirtualna Polska

Dodaj odrobinę do wody i spryskaj róże. Mszyce szybko znikną

Róże to ozdoba każdego ogrodu. Niestety często atakują je mszyce, które niszczą liście oraz pędy kwiatów. Podpowiadamy, czym zwalczyć mszyce na różach. Jest kilka domowych sposobów na walkę ze szkodnikami.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Mszyce są jednym z najpowszechniejszych ogrodowych szkodników. Atakują wiele krzewów, drzew, a także warzyw. Nadgryzają liście oraz pędy i wstrzykują w nie enzymy, które deformują rośliny. Te niewielkie owady przenoszą również groźne choroby. Ponieważ ich populacja szybko się rozrasta, mogą w krótkim czasie przenieść się niemal na wszystkie rośliny w ogrodzie. Właśnie dlatego warto wiedzieć, czym zwalczyć mszyce, kiedy zobaczysz je na swoich roślinach.

Czym zwalczyć mszyce na różach? Amoniak

Amoniak to jeden z najpopularniejszych środków farmaceutycznych do walki z mszycami. Ogrodnicy chętnie po niego sięgają, ponieważ nie tylko zwalcza szkodniki, ale dodatkowo odżywia rośliny. Aby wykonać oprysk na mszyce na różach, 2 łyżki amoniaku rozpuść w niewielkiej ilości wody. Dodaj łyżkę detergentu lub kleju w płynie. Następnie dodaj mieszankę do 8-10 l wody. Spryskuj liście roślin z dwóch stron. Możesz wykorzystać ten oprysk, by zwalczyć mszyce na różach, a także: malinach, porzeczkach oraz młodych drzewkach.

Czym zwalczyć mszyce na różach? Fot. Getty Images

Czym zwalczyć mszyce na różach? Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Zawsze dodaję 1 składnik do wody i podlewam róże. Kwitną obficie przez calutkie lato!

Czym zwalczyć mszyce? Mydło potasowe

Kolejnym prostym sposobem na zwalczenie mszyc żerujących na różach i innych roślinach jest wykorzystanie roztworu z mydła potasowego (to rodzaj szarego mydła).  To naturalny środek o właściwościach oczyszczających, antybakteryjnych i przeciwzapalnych, który jest chętnie wykorzystywany w ogrodnictwie. Możesz z powodzeniem czyścić nim m.in. donice i narzędzia, a także stworzyć skuteczny oprysk na mszyce. Rozpuść 1-2 łyżeczki mydła potasowego w 1 l wody. Spryskaj roztworem rośliny zaatakowane przez mszyce. Szczególną uwagę zwróć na spodnią część liści, gdzie owady bardzo często się gromadzą. Roztwór mydła potasowego uszkodzi powłokę woskową szkodników i doprowadzi do ich wyginięcia.

Czym zwalczyć mszyce na różach? Fot. Getty Images

Czym zwalczyć mszyce na różach? Fot. Getty Images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Czym zwalczyć mszyce na różach? Olej neem

Olej neem (znany również jako olej margosa) jest tłoczony z drzewa miodli indyjskiej. Zawiera azadyrachtynę, która jest naturalnym środkiem owadobójczym. Co ważne, olej neem zabija szkodniki, ale jest bezpieczny dla owadów zapylających. Ma również działanie przeciwgrzybicze, więc nie tylko zlikwiduje mszyce, ale dodatkowo będzie chronił róże i inne rośliny przed chorobami.

  • Użyj 5 kropli olejku na 1 l letniej wody.
  • Dodaj kilka kropli dowolnego detergentu.
  • Wymieszaj roztwór i odstaw do wystygnięcia.
  • Przelej płyn do butelki ze spryskiwaczem i nanieś na rośliny w ciągu kilku godzin od przygotowania.
  • Zabieg powtarzaj kilka razy, zachowując 2 tygodnie przerwy między kolejnymi opryskami.

Zobacz również: Co się stanie, jeśli włożysz róże do ziemniaków? Sprawdzona metoda czy ogrodniczy mit?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować