Dodaję do gleby podczas sadzenia pomidorów. Są odporniejsze na suszę latem

Dodaję do gleby podczas sadzenia pomidorów. Są odporniejsze na suszę latem

Jak podlewać pomidory fot. getty images
Jak podlewać pomidory fot. getty images
19.05.2023 13:56

Przekonaj się, jak podlewać pomidory, aby dobrze się rozwijały. Musisz wiedzieć, że te rośliny mają dość duże wymagania, jeśli chodzi o nawadnianie.

Temat podlewania pomidorów nie jest prosty. Te warzywa są wrażliwe na przesuszenia i, w zależności od etapu rozwoju, mają różne zapotrzebowania na wodę. Po wsadzeniu roślin do gruntu trzeba je dość obficie podlać. Następnie kontynuuj nawadnianie, ale już umiarkowanie. Podczas kwitnienia oraz dojrzewania owoców należy sadzonki podlewać 2-3 razy w tygodniu. Natomiast pomidory, tak samo jak przesuszenia, nie tolerują zalania korzeni.

Trik na podlewanie pomidorów

Możesz trochę ułatwić sobie sprawę z podlewaniem pomidorów. Jednak o tym musisz pomyśleć już na etapie sadzenia. Podłoże, w którym umieścisz sadzonki, wymieszaj z hydrożelem ogrodniczym. Te kulki pochłoną wodę i będą ją stopniowo uwalniały do gleby. Dzięki temu nie będziesz musiał tak często podlewać pomidorów. Oczywiście oprócz nawadniania, bardzo ważna jest ziemia, w której dojrzewają warzywa. Powinna być lekko kwaśna pH od 5,5 do 6,5), a także zasobna w kompost i próchnicę. Dlatego warto kupić specjalne podłoże dedykowane pomidorom. To lepsze wyjście niż samodzielne przygotowywanie ziemi (zwłaszcza dla początkujących ogrodników). Kiedy już posadzisz pomidory, to od razu zacznij je nawozić. W tym celu dobrze sprawdzi się gnojówka z żywokostu lub pokrzyw. Taki specyfik zdecydowanie wspomoże wzrost roślin i sprawi, że będą miały zdrowe liście, a także pokaźną ilość pąków.

jak podlewać pomidory, fot. gettyimages
jak podlewać pomidory, fot. gettyimages

Jak zrobić gnojówkę z pokrzyw?

Patent na zrobienie gnojówki jest bardzo prosty. Ona zapewni pomidorom dużo składników mineralnych (magnez, żelazo, azot, wapń, potas, krzem). Rozpocznij oczywiście od zebrania jednego kilograma pokrzywy. Do tego celu najlepsze będą młode rośliny, które jeszcze nie zaczęły kwitnąć. Pokrzywy porwij na mniejsze kawałki i umieść w pojemniku z dziesięcioma litrami wody. Dobra będzie deszczówka. Całość wymieszaj i odstaw na tydzień bądź dwa. Codziennie mieszaj swoją gnojówkę i poczekaj, aż sfermentuje. Pamiętaj o tym, aby pojemnik ustawić w cieniu i z dala od domu. Mieszanina wydziela nieprzyjemny zapach. Gnojówka jest gotowa wtedy, kiedy przestanie się pienić. Wtedy rozcieńcz ją z wodą w proporcji 1:10 i podlej pomidory.

jak podlewać pomidory, fot. gettyimages
jak podlewać pomidory, fot. gettyimages
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także