×
Wirtualna Polska

Dodaję jeden produkt z kuchni i podlewam borówkę. Obficiej owocuje i jest odporna na choroby

Uprawa borówki amerykańskiej nie jest prosta. Początkujący ogrodnicy mogą popełnić wiele błędów podczas jej pielęgnacji, dlatego warto posłuchać dobrych rad, aby zagwarantować sobie udane plony. Podpowiadamy, jak zakwasić wodę dla borówek, aby jej krzaki cieszyły nasze oczy owocami.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

 

Za sukces w ogrodnictwie w dużej mierze odpowiada nawożenie i podlewanie. Jeśli zastanawiasz się, jak zakwasić wodę dla borówek, zdradzimy Ci prosty sposób krok po kroku. Po takiej uprawie borówki będziesz dumny ze swojego ogrodu.

Uprawa borówki amerykańskiej

Pamiętaj, że zanim zaczniesz uprawiać borówkę  – poznaj jej potrzeby. Wiedza to podstawa, która pozwoli Ci, uniknąć wielu błędów początkujących. Zaoszczędzisz tym czas, pieniądze i swoją pracę. Borówka amerykańska to owoc kwasolubny. Dlatego odczyn pH ziemi pod jej sadzenie powinien wynosić od 3,8 do 4,8. Jeśli nie wiesz, jaką masz glebę – wykonaj  domowy test.  Jeśli ziemia nie będzie odpowiednio kwaśna – nie zahamujesz wzrostu. Jednak owocowanie borówki będzie bardzo słabe, a roślina nie będzie odporna na choroby.

 

jak zakwasić wodę dla borówek, fot. freepik

jak zakwasić wodę dla borówek, fot. freepik

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz również: Z tym nie możesz już zwlekać. Od tego zależy owocowanie borówki amerykańskiej!

Dlaczego woda z kranu nie jest dobra dla borówki?

Krzewy borówki amerykańskiej mają dość płytki system korzeniowy. Dlatego potrzebują częstego i intensywnego nawadniania. Jest jednak małe „ale”. Nie zaleca się podlewania jej wodą wodociągową. Jest ona wzbogacona jonami wapnia i magnezu – a te odkwaszają glebę. Skutkuje to utrudnionym dla rośliny pobieraniem składników odżywczych. W efekcie borówka amerykańska słabiej się rozwija i nie wydaje dużych ilości dorodnych owoców. Rodzi się zatem pytanie – czym podlewać borówkę amerykańską?

jak zakwasić wodę dla borówek, fot. Getty images

jak zakwasić wodę dla borówek, fot. Getty images

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Czym podlewać borówkę amerykańską?

Nasze babcie zawsze powtarzały – dla roślin najlepsza jest deszczówka! Dlatego zbierały ją do beczek i wiader, aby mieć świeżą do podlewania. Okazuje się, że jest ona również idealna do podlewania borówek! Ma niższe pH niż woda z kranu. Jednak wiadomo, że nie każdy ma możliwość zebrania deszczówki. Nie martw się – mamy na to rozwiązanie. Poznaj przepis naszych babć na zakwaszenie wody, który idealnie sprawdzi się do podlewania borówki.

Jak zakwasić wodę dla borówek

W przepisie wykorzystasz kwasek cytrynowy. Możesz też zastosować kupiony w sklepie siarczan amonu. Oba środki działają podobnie. Oto instrukcja, jak to zrobić:

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
  • Przygotuj litrowe wiaderko lub konewkę.
  • Napełnij je wodą.
  • Wsyp łyżkę kwasku cytrynowego lub siarczanu amonu.
  • Wymieszaj je dokładnie.
  • Sprawdź odczyn wody przy pomocy testera pH. Musi mieć on wynik 5,5.
  • Jeśli odczyn nadal jest zasadowy – dodaj odrobinę kwasku lub siarczanu.
  • Ponownie przeprowadź test.
  • Gdy woda jest już gotowa, użyj jej do podlewania owocowych krzewów.

Uwaga! Nie wylewaj tej wody na liście, tylko aplikuj bezpośrednio na bryłę korzeniową.

jak zakwasić wodę pod odżywkę dla borówek, fot. getty images

jak zakwasić wodę pod odżywkę dla borówek, fot. getty images

Zakwaszanie wody octem

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Podpowiemy Ci jeszcze jeden przepis na to, jak zrobić kwaśną wodę do borówek z octem! Po prostu weź 5 łyżek octu i wymieszaj w 10 litrach wody. Tak przygotowanym roztworem podlewaj swoje krzaki, podobnie, jak odżywką z przepisu powyżej. To zagwarantuje urodzajne plony, które nacieszą Twoje oczy!

Zobacz również: Zastosuj ten trik, a borówka amerykańska będzie uginać się od owoców.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować