Kategorie Dom i ogródLajfhakiŚwiąteczne

Obejrzyj dokładnie drzewko zanim zaczniesz je dekorować. Na gałęziach możesz znaleźć kokony

W tym roku wybierając żywą choinkę, miej oko na zaskakującą niespodziankę, która może czaić się w jej gałęziach.

facebook.com

Cieszysz się, że trafiłeś na choinkę z szyszkami? Dobrze się im w takim razie przyjrzyj.
Może to być ooteka, czyli kapsułka jajowa modliszek. W jej wnętrzu może się znajdować nawet ponad 100 jajeczek tego owada! Może wyglądać jak mała szyszka i jeśli zauważysz na drzewie jedną z takich brył przypominających orzech, jak najszybciej staraj się to wynieść na zewnątrz.

pinterest.com

Przestrzegł nas o tym Daniel Reed z Filadelfii. Sam tylko w tym roku znalazł dwie takie „szyszki” na własnej choince. Aby ostrzec innych, udostępnił zdjęcie na Facebooku na początku tego miesiąca i szybko udało się ostrzec wiele osób, kupujących żywe choinki.

wikipedia.org

Ale modliszki u nas? W Polsce? Tak, oczywiście. Jest ich coraz więcej w związku ze zmieniającym się klimatem, który z roku na rok jest łagodniejszy zimą. Modliszki opanowują polskie miasta latem, ale nikt z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wyglądają ich kokony z jajami.

instagram.com

Co zrobić z takim kokonem?
Modliszka w Polsce jest pod ochroną. Dlatego ważne jest, aby nie naruszając struktury kokonu, wynieść obciętą gałązkę z nim na zewnątrz. Najlepiej zostawić tą gałązkę na jakimś drzewie lub krzaku, żeby spokojnie doczekała wiosny. Jeśli tego nie zrobisz, to temperatura pokojowa może przyspieszyć wylęganie się larw i stąd możemy mieć inwazję modliszek w domu!

Źródła: www.countryliving.com