×

IKEA stworzyła przenośny mikro dom. Konstrukcja ma 49 m2 i jest tańsza niż kawalerka

Ostatnio wiele dzieje się w trendach związanych z lifestyle’m. Staramy się żyć wolniej i w zgodzie z naturą, chcemy aby wnętrza naszych mieszkań były minimalistyczne i stawały się przytulnym kątkiem dla zmęczonych domowników.

Niestety wymarzone domy mogą sporo kosztować, dlatego też pojawia się pytanie: czy lepiej zamieszkać w bloku, a może zdecydować się na budowę mikro domu?

Domy w mniejszej wersji stają się coraz bardziej popularne i są świetną alternatywą dla mieszkań w bloku. Tak naprawdę mikro domy są czasami bardziej przestronne niż niejedno mieszkanie! Dodatkowo są o wiele tańsze i dają nadzieje, na życie bliżej natury. Dlatego też szwedzki producent mebli zdecydował się podjąć odpowiednie kroki i zaprezentować swoją wersję tego trendu.

Współpraca IKEI z architektkami zaowocowała domem ze sklejki

building-blocks.io

Building Blocks – bo właśnie tak nazywa się projekt, który powstał we współpracy firmy IKEA oraz dwóch architektek Johanne Holm-Jensen oraz Mii Behrens, to wnętrze o powierzchni 49 m2. Konstrukcja powstała podczas 6-miesięcznej rezydencji architektek w eksperymentalnym centrum SPACE10 w Danii.

/space10.io

Budynek kosztuje 9 400 dolarów czyli blisko 35 000 zł! Oprócz niskich kosztów, ogromnym plusem jest fakt, że konstrukcję można przewozić w częściach, a to zdecydowanie obniża wszelkie koszty transportu.

building-blocks.io

Projekt pojawił się na stronie internetowej building-blocks.io na zasadach open source, to oznacza że wykonanie takiej budowy można zlecić dowolnej firmie. Jedynym warunkiem jest posiadanie frezarki CNC, która jest konieczna do stworzenia mikro domu – w końcu jest on wykonany ze sklejki.

Dom niczym meble z IKEI

building-blocks.io

Kolejnym atutem Building Blocks jest fakt, że ma on charakter modułowy, oznacza to, że można go personalizować i rozbudowywać według uznań właścicieli. Czy taki dom idealny może mieć jakieś wady? A i owszem. Niestety sklejka nie jest materiałem odpornym na wilgoć i deszcz, dlatego też nie nadaje się na działanie polskiej pogody. Aby ochronić budynek musi być on przykryty smołą…

building-blocks.io

Obecnie architektki wciąż współpracują z firmą IKEA, dlatego też można się spodziewać, że wkrótce pojawi się ulepszona wersja projektu Building Blocks.

Jak Ci się podoba taka wersja mieszkania?

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij