Która strona Twojego mózgu jest dominująca? Odpowiedz na 9 pytań i sprawdź swoje mocne strony

Chyba wszyscy wiedzą, że każda z półkul mózgu jest odpowiednia za inne działania oraz sposób naszego myślenia. Jednak u każdego człowieka jedna ze stron jest bardziej dominująca, a to wpływa na nasze umiejętności, talenty oraz działania.

Która ze stron jest Twoją dominującą? Dowiedz się rozwiązując ten test! Przygotuj długopis i dwa kawałki kartki.

#1 Złóż ręce jak do modlitwy

Ułóż ręce w taki sposób, aby spleść palce. Wykonaj to bez większego zastanowienia, po prostu skrzyżuj dłonie. Teraz popatrz który kciuk jest na wierzchu.

Jeśli na górze znajduje się lewy kciuk zapisz na kartce literę R.
Z kolei jeśli na górze ułożyłeś prawy kciuk zapisz na kartce literę L.

Każda ze stron mózgu odpowiada za przeciwną część, dlatego jeśli lewy kciuk jest na wierzchu oznacza to, że być może prawa półkula jest u Ciebie dominująca. Tego jeszcze nie wiemy! Rozwiąż test do końca, aby się o tym przekonać!

#2 Chwyć za długopis i umieść go przed sobą

youtube.com

Patrz na czubek ołówka lub długopisu. Nie przestawaj patrzeć, lecz teraz przymknij lewe oko. Ciągle spoglądaj na długopis. Po kilku sekundach szybko zamknij prawe oko i otwórz lewe. W którym przypadku obraz się przesunął?

Jeśli w chwili gdy miałeś zamknięte lewe oko zapisz na kartce literę R.
Jeśli obraz się przesunął gdy miałeś zamknięte prawe oko zapisz na kartce literę L.
Jeśli obraz pozostał bez zmian zanotuj O.

#3 Skrzyżuj ręce na klatce piersiowej
youtube.com

Która ręka jest na górze? Jeśli lewa – zanotuj literę R, jeśli prawa – L.

#4 Zaklaszcz w dłonie

via GIPHY

I ponownie sprawdź, która z Twoich dłoni jest na wierzchu?
Zapisz R – dla lewej ręki i L – dla prawej.

#5 Załóż nogę na nogę

via GIPHY

Usiądź wygodnie na krześle i skrzyżuj nogi. Która jest na wierzchu?

Jeśli lewa – zapisz na kartce literę R.
Jeśli prawa – zanotuj L.

#6 Zamrugaj okiem

via GIPHY

Jeśli bez problemu zamrugasz lewym okiem zapisz zapisz R. Jeśli zamrugałeś prawym okiem – L.

#7 Wstań i wykonaj obrót

via GIPHY

Jeśli obróciłeś się w kierunku zegara zapisz R. Jeśli w przeciwnym kierunku do ruchów zegara – L.

#8 Narysuj kilka kresek

youtube.com

Na jednej stronie namaluj tak dużo pionowych kresek jak to możliwe. Teraz na drugiej stronie narysuj kreski jednak wykonaj tę czynność drugą ręką. Teraz policz ile kresek udało Ci się zrobić lewą, a ile prawą ręką – licz tylko te pionowe, a nie pod ukosem! Jeśli więcej wykonałeś lewą ręką zapisz R, jeśli prawą zapisz L. Jeśli tyle samo zapisz 0.

#9 Narysuj kółko i strzałkę

youtube.com

Nie sugeruj się obrazkiem! Czy strzałka idzie w kierunku zgodnym z ruchem zegara czy przeciwnym? Jeśli jest skierowana tak samo jak ruch zegara – zapisz R lub L dla przeciwnego kierunku.

Teraz policz wszystkie litery R i L

Odejmij L od R i podziel przez 9. Następnie pomnóż cały wynik razy 100%. Jeśli otrzymałeś wynik powyżej 30% oznacza to, że Twoja lewa półkula jest dominująca. Jeśli wynik waha się między 30% a 10% oznacza to całkowitą dominację lewej półkuli.

Wynik między 10% do -10% oznacza dominację prawej strony nad lewą, z kolei wynik poniżej -10% oznacza całkowitą dominację prawej półkuli.

Co Twoja dominująca strona mózgu mówi o Tobie?

Lewa półkula

youtube.com

Jesteś osobą, która świetnie radzi sobie w zadaniach analitycznych, logicznych i sytuacjach kryzysowych. Potrafisz szybko nauczyć się innych języków i szybko zapamiętujesz słowa oraz liczby. W życiu kierujesz się logiką, najpierw musisz przeanalizować wszystkie plusy i minusy, a dopiero później podejmujesz decyzję. Zawsze zauważasz wszystkie szczegóły i detale. Ludzie z bardziej rozwiniętą lewą półkulą uważani są za ludzi nauki.

Prawa półkula

youtube.com

Osoby z dominującą prawą półkulą są niezwykle kreatywni. Bez problemu rozpoznają twarze i potrafią odgadnąć emocje i uczucia innych osób. Mają świetną intuicję i wyobraźnie, a inspirację czerpią z muzyki i sztuki. Prawa strona mózgu odpowiada za przetwarzanie informacji zawartych w obrazach i symbolach dlatego osoby z dominującą prawą półkulą. Takie osoby często uciekają w świat fantazji i bez problemu potrafią wyobrazić sobie wszystko. Wyrażają siebie przez swoje zainteresowania oraz emocje jak np. granie na instrumentach czy rysowanie. Na początku zauważają cały obraz, a dopiero później szukają wszystkich detali. Ludzie z dominującą prawą stroną mózgu uważani są za ludzi sztuki.

Która strona jest Twoją dominującą? Daj nam znać w komentarzach!