×

Która strona mózgu jest u Ciebie dominująca? Odpowiedzi na 9 pytań pozwolą poznać mocne strony

Chyba wszyscy wiedzą, że każda z półkul mózgu jest odpowiednia za inne działania oraz sposób naszego myślenia. Jednak u każdego człowieka jedna ze stron jest bardziej dominująca, a to wpływa na nasze umiejętności, talenty oraz działania.

Sprawdź, która strona mózgu jest u Ciebie dominująca! Przygotuj długopis, dwa kawałki kartki i rozwiąż poniższy test!

#1 Złóż ręce jak do modlitwy

Ułóż ręce w taki sposób, aby spleść palce. Wykonaj to bez większego zastanowienia, po prostu skrzyżuj dłonie. Teraz popatrz który kciuk jest na wierzchu.

Jeśli na górze znajduje się lewy kciuk zapisz na kartce literę R.
Z kolei jeśli na górze ułożyłeś prawy kciuk zapisz na kartce literę L.

Każda ze stron mózgu odpowiada za przeciwną część, dlatego jeśli lewy kciuk jest na wierzchu oznacza to, że być może prawa półkula jest u Ciebie dominująca. Tego jeszcze nie wiemy! Rozwiąż test do końca, aby się o tym przekonać!

#2 Chwyć za długopis i umieść go przed sobą

Patrz na czubek ołówka lub długopisu. Nie przestawaj patrzeć, lecz teraz przymknij lewe oko. Ciągle spoglądaj na długopis. Po kilku sekundach szybko zamknij prawe oko i otwórz lewe. W którym przypadku obraz się przesunął?

Jeśli w chwili gdy miałeś zamknięte lewe oko zapisz na kartce literę R.
Jeśli obraz się przesunął gdy miałeś zamknięte prawe oko zapisz na kartce literę L.
Jeśli obraz pozostał bez zmian zanotuj O.

#3 Skrzyżuj ręce na klatce piersiowej

Która ręka jest na górze? Jeśli lewa – zanotuj literę R, jeśli prawa – L.

#4 Zaklaszcz w dłonie

via GIPHY

I ponownie sprawdź, która z Twoich dłoni jest na wierzchu?
Zapisz R – dla lewej ręki i L – dla prawej.

#5 Załóż nogę na nogę

via GIPHY

Usiądź wygodnie na krześle i skrzyżuj nogi. Która jest na wierzchu?

Jeśli lewa – zapisz na kartce literę R.
Jeśli prawa – zanotuj L.

#6 Zamrugaj okiem

via GIPHY

Jeśli bez problemu zamrugasz lewym okiem zapisz zapisz R. Jeśli zamrugałeś prawym okiem – L.

#7 Wstań i wykonaj obrót

Jeśli obróciłeś się w kierunku zegara zapisz R. Jeśli w przeciwnym kierunku do ruchów zegara – L.

#8 Narysuj kilka kresek

Na jednej stronie namaluj tak dużo pionowych kresek jak to możliwe. Teraz na drugiej stronie narysuj kreski jednak wykonaj tę czynność drugą ręką. Teraz policz ile kresek udało Ci się zrobić lewą, a ile prawą ręką – licz tylko te pionowe, a nie pod ukosem! Jeśli więcej wykonałeś lewą ręką zapisz R, jeśli prawą zapisz L. Jeśli tyle samo zapisz 0.

#9 Narysuj kółko i strzałkę

Nie sugeruj się obrazkiem! Czy strzałka idzie w kierunku zgodnym z ruchem zegara czy przeciwnym? Jeśli jest skierowana tak samo jak ruch zegara – zapisz R lub L dla przeciwnego kierunku.

Zobacz także: Wygląd Twojej tubki z pastą do zębów, zdradza więcej niż testy psychologiczne

Teraz policz wszystkie litery R i L

Odejmij L od R i podziel przez 9. Następnie pomnóż cały wynik razy 100%. Jeśli otrzymałeś wynik powyżej 30% oznacza to, że Twoja lewa półkula jest dominująca. Jeśli wynik waha się między 30% a 10% oznacza to całkowitą dominację lewej półkuli.

Wynik między 10% do -10% oznacza dominację prawej strony nad lewą, z kolei wynik poniżej -10% oznacza całkowitą dominację prawej półkuli.

Co Twoja dominująca strona mózgu mówi o Tobie?

Lewa półkula

Jesteś osobą, która świetnie radzi sobie w zadaniach analitycznych, logicznych i sytuacjach kryzysowych. Potrafisz szybko nauczyć się innych języków i szybko zapamiętujesz słowa oraz liczby. W życiu kierujesz się logiką, najpierw musisz przeanalizować wszystkie plusy i minusy, a dopiero później podejmujesz decyzję. Zawsze zauważasz wszystkie szczegóły i detale. Ludzie z bardziej rozwiniętą lewą półkulą uważani są za ludzi nauki. Ludzi z dominującą lewą półkulą uważa się za ludzi rozsądku.

Prawa półkula

Osoby z dominującą prawą półkulą są niezwykle kreatywne. Bez problemu rozpoznają twarze i potrafią odgadnąć emocje i uczucia innych osób. Mają świetną intuicję i wyobraźnie, a inspirację czerpią z muzyki i sztuki. Prawa strona mózgu odpowiada za przetwarzanie informacji zawartych w obrazach i symbolach dlatego osoby z dominującą prawą półkulą są bardzo twórcze i kreatywne. Takie osoby często uciekają w świat fantazji i bez problemu potrafią wyobrazić sobie wszystko. Wyrażają siebie przez swoje zainteresowania oraz emocje jak np. granie na instrumentach czy rysowanie. Na początku zauważają cały obraz, a dopiero później szukają wszystkich detali. Ludzie z dominującą prawą stroną mózgu uważani są za ludzi sztuki.

Która strona mózgu jest u Ciebie dominująca? Daj nam znać w komentarzach!

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

But, który wzbudza kontrowersje. Wielu ludziom trudno jest się zgodzić z tym, jaki ma kolor

Ludzki mózg to fascynujący organ, który odpowiada za odbieranie oraz przetwarzanie bodźców dochodzących do nas ze świata zewnętrznego. Liczy sobie około 100 mld neuronów i nieprzerwalnie pracuje całą dobę (nawet kiedy śpimy). Czasami zdarza się, że umysł płata nam figle i ten sam przedmiot dwie osoby postrzegają zupełnie inaczej. Przyjrzyj się dokładnie temu butowi. Jaki […]

Miesiąc urodzenia kobiety, zdradza wiele na temat jej osobowości

Testy osobowości i wszelkiego rodzaju quizy mogą zdradzić pewne informacje na temat cech charakteru oraz przybliżyć nam jakimi osobami jesteśmy naprawdę. Data naszego urodzenia również może to potwierdzić. Okazuje się, że osoby urodzone w tych samych miesiącach często mają takie same charaktery. Sprawdź czy opisy przygotowane przez psychologów zgadzają się również w Twoim przypadku! Styczeń […]

Liczba psów jaką zobaczysz, ilustruje Twój wiek mentalny. Zdziwisz się ile lat ma Twój umysł

Ostatnio obejrzałam film, w którym bardzo często padało zdanie, że „wiek to tylko liczba”. Ten frazes słyszałam wiele razy, ale po filmie pomyślałam, że przecież wiek jest ważnym czynnikiem w naszym życiu. Niektórzy ludzie mogą być w podeszłym wieku, ale czuć się dalej młodo i mieć duszę nastolatka, z kolei inni mogą być młodzi, ale […]

11 prostych trików psychologicznych, które pozwolą Ci wpływać na zachowanie innych

Ludzki umysł jest najdoskonalszym wynalazkiem ewolucji oraz biologii. Dzięki niemu zawładnęliśmy planetą i stworzyliśmy cywilizację. Jednakże… nie jest on wolny od wad oraz niewyćwiczony jest bardzo podatny na sugestie. Zebraliśmy dla Was proste triki psychologiczne, które mogą okazać się przydatne w kontaktach międzyludzkich bądź w pracy. Jeśli chcesz nawiązać bliższe relacje np. w pracy, to […]

Na obrazku ukryto zwierzę. Tylko 1% ludzi potrafi je dostrzec

Na pewno nie raz spotkałeś się z zagadką, gdzie na danym obrazku należy odnaleźć ukrytą cyfrę lub zwierzę. Niektóre zagadki są tak trudne, że jedyne co widzisz, to tylko kilka kresek przed swoimi oczami. Przyjrzyj się uważnie poniższemu obrazkowi i sprawdź, czy uda Ci się zobaczyć ukryte zwierzę! Na poniższym obrazku ukryto zwierzątko. Wiele osób […]

Zwierzę, które zauważysz jako pierwsze, zdradza informację o sile Twojego umysłu

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że półkule mózgu pracują zupełnie inaczej i zawsze jedna z nich jest bardziej dominująca. Na podstawie prac laureata nagrody Nobla, Roger’a W.Sperry, można określić procesy myślenia oraz cechy osobowości badanej osoby. Jesteś ciekawy ja kto wygląda w Twoim przypadku? Spójrz na poniższy obrazek i przekonaj się jaki masz typ osobowości! […]