×

Domowe kostki do zmywarki – przepis

Obecnie w wielu polskich domach można znaleźć zmywarki, dzięki którym nie musimy spędzać czasu na domywanie sterty brudnych naczyń. Aby w pełni można było wykorzystać całkowitą moc zmywarki, jak każde urządzeniem czasami trzeba ją wyczyścić. Ważne jest też użycie odpowiednich kapsułek, które w bezpieczny sposób usuną zabrudzenia z naczyń, lecz nie wyrządzą szkód urządzeniu. Jeśli zastanawiasz się jak zrobić domowe kostki do zmywarki, oto łatwy przepis.

Jak zrobić naturalne tabletki do zmywarki?

Kostki do zmywarki bez chemii zrobisz używając codziennych składników. Przygotuj sodę oczyszczoną, sól oraz kwasek cytrynowy i koniecznie sprawdź w jakich proporcjach je zastosować.

Krok pierwszy

domowe kapsułki do zmywarki 1
facebook.com

Rozgrzej piekarnik do 200 stopni. Na blaszce do pieczenia umieść papier i rozsyp 200 gramów sody oczyszczonej. Następnie wstaw do piekarnika na 30 minut i od czasu do czasu dobrze ją przemieszaj. Podgrzanie sody oczyszczonej jest konieczne, ponieważ proces ten zamienia ją w sodę kalcynowaną, która nadaje się do prania.

kapsułki na parapecie
pinterest.com

Krok drugi

domowe kapsułki do zmywarki 3
facebook.com

Po podgrzaniu sody oczyszczonej przenieś ją do dużej miski Następnie dodaj 1/2 szklanki soli, 1/4 szklanki kwasku cytrynowego i 1/2 szklanki wody. Używając łyżki dokładnie wymieszaj całość.

Krok trzeci

domowe kapsułki do zmywarki 4
facebook.com

Kiedy wymieszasz wszystkie składniki, przełóż uzyskaną masę do foremki na lód i pozostaw do ostygnięcia na minimum 5 godzin.

Krok czwarty

domowe kapsułki do zmywarki 5
facebook.com

Teraz przenieś naturalne tabletki do zmywarki do szczelnego, zamykanego pojemnika i przechowuj w ciemnym, suchym miejscu.

Krok piąty

domowe kapsułki do zmywarki 6
facebook.com

Kiedy zmywarka jest już pełna brudnych naczyń, weź jedną tabletkę i umieść w przegródce zmywarki. Domowe kapsułki do zmywarki najlepiej działają w temperaturze powyżej 30 stopni. Jeśli tabletka nie mieści się do kieszonki, wystarczy że przekroisz ją na pół używając ostrego noża.

Jeśli często nastawiasz zmywarkę warto od razu zrobić dwie lub trzy porcje, które dostarczą nam więcej domowych kapsułek do zmywarki. Koszt wykonania 15 sztuk (jedna foremka) to około 5-7 zł. Przyznasz, że to znacznie niższy koszt niż chemiczne tabletki, które do tej pory kupowałaś, prawda?

Zobacz także:

1) 3 mity dotyczące zmywarek:”Zmywarka wcale nie jest oszczędna!”

2) Ekologiczne pomysły, które każdy z nas może codziennie stosować

3) Przepisy na ekologiczne środki czyszczące. Koniec z trującą chemią

4) 8 zaskakujących przedmiotów, które można myć w zmywarce

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij