×

Domowe sposoby na mszyce

Mszyca, to jeden z najbardziej znanych szkodników na całym świecie. Stosunkowo niewielkie stworzenie destabilizują uprawy przegryzając łodygi przez co hamuje rozwój rośliny. Mszyce przenoszą wirusy i bakterie, które niszczą warzywa i owoce. Oto naturalne sposoby zwalczania mszyc.

Mszyce namnażają się w zawrotnym tempie, dlatego równie szybko trzeba się im przeciwdziałać. Preparaty chemiczne zniszczą mszyce, jednak mogą mieć również negatywny wpływ na same uprawy. Silne środki chemiczne mogą mieć negatywny wpływ na wygląd, a nawet smak roślin jadalnych. Zanim sięgniesz po silne substancje wytestuj domowe sposoby na mszyce , które nie będą miały złego wpływu na plony.

Domowe sposoby na mszyce w doniczce

Dla usunięcia niewielkiej ilości mszyc w kwiatach doniczkowych wystarczą domowe rękawice, szczotka z włosiem i sekator lub nożyczki. Należy strzepać szkodniki z danej partii rośliny rękami lub przy pomocy szczotki, tak by nie połamać rośliny. Następnie wypłukać wodą. Sposób sprawdza się jedynie w przypadku roślin o maksymalnie dwóch łodygach, gdzie nie ma możliwości przemieszczenia mszyc na inne rośliny.

Drugi sposób na pozbycie się intruzów polega na otrzepaniu łodyg i liści oraz wycięciu części w których uwidaczniają się zmiany chorobowe.

domowe sposoby na mszyce

Domowe sposoby na mszyce w ogrodzie

Jeżeli mszyce zajęły rośliny o stosunkowo mocnych korzeniach i wytrzymałych łodygach wystarczy ci wąż ogrodowy. Spryskaj rośliny wodą pod ciśnieniem. Jednak uważaj, aby ich nie połamać. W ten sposób spłuczesz mszyce i nawodnisz glebę.

Owoce, warzywa czy kwiaty podatne na złamania możesz spryskać wodą z płynem do naczyń lub mydłem. Stosunkowo słabe detergenty z domowego zacisza zwalczą inwazje nie szkodząc ogrodowej zieleni. Rozcieńcz niewielką ilość substancji w letniej wodzie. Powstałą ciecz wlej do spryskiwacza i zwilż miejsca w których zauważyłeś mszyce. Nie zapomnij, że larwy tych drobnych szkodników oraz jaja zawsze znajdują się pod liśćmi. Jeśli ich nie spłuczesz mszyce ponownie się rozwiną i opanują ogród.

Możesz zmieszać wodę z olejkami eterycznymi. Mszyce nie lubią zapachu mięty, tymianku, rozmarynu i goździków. Do naczynia wypełnionego litrem wody wlej po pięć kropli każdego z wymienionych rodzajów olejków. Powstałą mieszaniną spryskaj rośliny oblężone przez mszyce. Efekt gwarantowany.

Innowacyjnym domowym sposobem na zwalczenie mszyc jest wykorzystanie biedronek. Nie musisz ich kupować. Zwab te niewielkie żyjątka zapachem oregano, kopru, czosnku, cebuli lub mięty. Zwróć uwagę czy miedzy mszycami nie plątają się inne stworzenia. Jeżeli zaobserwujesz mrówki, to prawdopodobnie chronią mszyce przed drapieżnymi owadami, gdyż żywią się substancjami które wydzielają. Przed rozpoczęciem usuwania mszyc odciągnij od nich mrówki.

Alternatywnym sposobem na mszyce jest wydzielenie terenu specjalnie dla nich. Posadź ulubione przez te szkodniki rośliny w odrębnym punkcie.

Pamiętaj o zachowaniu równowagi. Lepiej jeśli mszyce zostaną zjedzone prze inne owady. Nie stosuj ciężkich środków chemicznych. Przedstawione tu domowe sposoby na mszyce, są naturalne. Nie niszcz każdej mszycy, która zauważysz. Dbaj o rozwój roślin, aby były na tyle silny, by obecność mszyc nie hamowała ich rozwoju.

Może Cię zainteresować

zamknij