×

Koniec z brudem na stali nierdzewnej. Trik z mąką poradzi sobie nawet z tłustymi plamami

Każdy, kto ma w domu urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej, wie że na tym tworzywie, bardzo często robią się widoczne plamy. Bez przerwy pojawiają się na nim odciski palców, smugi lub ślady po wodzie. Z własnego doświadczenia wiem, że wiele środków czyszczących, nie potrafi sobie poradzić z uporczywym brudem. Dlatego też często sięgam po domowe rozwiązania i chcę je polecić także Tobie!

#1 Oliwa z oliwek

To bardzo dobry sposób, aby utrzymać w czystości urządzenia ze stali nierdzewnej. Najpierw należy spryskać miękką szmatkę octem, a następnie dodać trochę oliwy z oliwek. Teraz kolistymi ruchami wyczyść brudną powierzchnię. Na koniec użyj czystej, suchej szmatki, aby wypolerować dane miejsce. Jeśli dalej widzisz, że część oliwy została na powierzchni urządzenia, zostaw ją. Zapobiegnie to powstawaniu nowych smug i odcisków palców.

#2 Niezawodne WD-40

Spryskaj brudną powierzchnię WD-40, a następnie wytrzyj miejsce za pomocą miękkiej ściereczki z mikrofibry.

#3 Mąka

Co?! Mąka do sprzątania? A i owszem! Najpierw należy umyć zlew gorącą wodą oraz mydłem, a następnie poczekać aż całkowicie wyschnie (to bardzo ważne, aby zlew był suchy przed dodaniem mąki!). Teraz posyp mąką zlew i przy pomocy miękkiej szmatki lub papierowego ręcznika wypoleruj stal. Mąka dostanie się do wszystkich zakamarków i dobrze pochłonie brud. Zetrzyj mąkę wilgotną ściereczką. Aby zlew wyglądał jak nowy czynność należy powtórzyć.

#4 Soda oczyszczona, ocet i sok z cytryny

Te składniki z dodatkiem oliwy z oliwek pomogą Ci wyczyścić plamy po wodzie. Wystarczy, że zmieszasz, że sobą 1/4 szklanki octu, 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 1 łyżeczkę soku z cytryny oraz 1 łyżeczkę oliwy z oliwek. Nałóż uzyskaną pastę na brudne miejsce i kolistymi ruchami wypoleruj stal miękką ściereczką. Pozostaw miksturę na około 10 minut, a następnie zetrzyj wilgotną szmatką.

#5 Olej kokosowy

Nawet najmniejszą ilością oleju kokosowego możesz wypolerować urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej. Wykonaj tę czynność kolistymi ruchami, używając przy tym miękkiej ściereczki.

#6 Pronto do kurzu

Użyj Pronto (tak, chodzi mi o ten środek do czyszczenia mebli z kurzu), spryskując nim powierzchnię urządzenia wykonanego ze stali nierdzewnej. Nie żałuj produktu. Odczekaj kilka minut, a następnie kolistymi ruchami zetrzyj Pronto. Wykorzystaj do tego miękką szmatkę.

#7 Soda oczyszczona i ocet pozwolą usunąć przypalone plamy

Szorowanie przypalonych naczyń za pomocą gąbki może nie wystarczyć. Dlatego też w brudnym garnku warto stworzyć roztwór z wody i octu. Należy pamiętać o proporcjach 80%(woda) do 20% (ocet). Gotuj miksturę przez około minutę. Następnie ściągnij garnek z kuchenki i włóż do zlewu. Przed wylaniem wody dosyp trochę sody oczyszczonej. Teraz wylej wodę i wyszoruj naczynie.

Który sposób jest Twoim ulubionym?

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij