×

5 najczęstszych domowych usterek, które naprawisz bez pomocy FACETA

Wiadomo jak to bywa, w każdym domu z czasem coś zaczyna szwankować. Zatkana toaleta czy skrzypiąca podłoga to irytujące usterki, z którymi można uporać się bez generalnego remontu. Jeśli mieszkasz sama, albo Twój mąż nie może Ci pomóc, nie martw się. Wszystkie usterki możesz naprawić sama.

Przeciekająca spłuczka

majster

Problem banalny i szybki do naprawienia. Najczęstszym powodem jest złe ustawienie pływaka, a przy okazji rozregulowany zawór napełniający. W tym przypadku wystarczy ręcznie wyważyć pływak albo dokręcić śrubę regulującą poziom wody. Inną przyczyną może być zablokowana membrana, a jej wyczyszczenie i odkamienienie powinno rozwiązać problem.

Pływak znajduje się wewnątrz zbiornika z wodą. Po otwarciu pokrywy z pewnością natychmiast go zauważysz. Przesuwając go, określamy jaki poziom wody powinien znajdować się w zbiorniku.

Zatkany zlew

cleanipedia

Lepiej się z tym uporać zanim kran całkowicie się zatka. Gdy tylko woda zaczyna wolniej spływać, rozważ odetkanie zlewu. Najszybszym sposobem są substancje chemiczne, które znajdziesz w osiedlowym sklepie. Oczywiście jeśli w swoim arsenale posiadasz przepychaczkę, również doskonale poradzi sobie z problemem. Jeżeli preferujesz domowe sposoby na udrożnienie rur, tutaj znajdziesz doskonały przepis na środek bez chemicznych substancji.

Skrzypiąca podłoga

myfloor

Jeśli skrzypiący parkiet doprowadza cię do szału, możesz wypróbować prostą metodę. W szczeliny, gdzie deski ocierają się o sobie, wpuść kilka kropli oleju silikonowego lub wypełnij szpary klejem do drewna. Pamiętaj, by „udeptać” powierzchnię, wtedy klej wypełni wolne miejsca pod klepkami. Innym rozwiązaniem jest również położenie dywanu lub wykładziny.

Pękające ściany

acrylputz

Niegroźna i jednocześnie tak często spotykana sprawa. Choć oprócz ujemnych walorów estetycznych w niczym nie przeszkadza, z pewnością warto się jej pozbyć. Pęknięcie należy delikatnie pogłębić, a następnie oczyścić. Za pomocą szpachelki wypełnić szczeliny masą szpachlową. Kiedy miejsce na ścianie całkowicie wyschnie, wystarczy przetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym i zamalować różnicę.

Kapiący kran

youtube

Ta drobna wymiana zajmie kilka minut, a kran będzie jak nowy. Zacznijmy od tego, że najpierw należy odciąć dopływ wody, by nie zalać mieszkania. Teraz wystarczy demontować uchwyt baterii (pod niebiesko-czerwonym plastikiem często ukryta jest mocująca go śruba), by znaleźć sprawcę całego kłopotu. Pod uchwytem znajdziesz zaokrągloną osłonkę, a pod nią dużą nakrętkę. Sprawdź czy nakrętka jest dobrze dokręcona, gdyż może to być wina cieknącego kranu. Jeśli jednak dokręcenie nakrętki nie poskutkowało, odkręć ją i wyjmij głowicę baterii. Z nią musisz udać się do sklepu, by zaopatrzyć się w nową. Po powrocie wystarczy włożyć nową głowicę, dokręcić nakrętkę, założyć osłonkę oraz uchwyt i gotowe.

Jesteśmy pewni, że z każdą usterką dasz sobie radę sama. Wszystko jest o wiele prostsze, niż wygląda.

Może Cię zainteresować

zamknij