×

Prosty trik na idealne koszule! Zachowują dłużej świeżość i czystość

Jeśli nie przepadasz za prasowaniem i chciałbyś sobie je ułatwić, to nic się tak nie sprawdzi jak domowy krochmal w sprayu. Można go łatwo zrobić m.in. z mąki ziemniaczanej.

Z czego mogę zrobić domowy krochmal?

Jest kilka różnych sposobów aby zrobić swój własny krochmal do prania. Najbardziej skuteczne metody wymagają zaczynania już z rafinowanym krochmalem jakiegoś rodzaju (zwykle kukurydzianego lub ziemniaczanego pochodzenia). Ale tak naprawdę wystarczy Ci zwykły, dorodny ziemniak i niewielka odrobina włożonego wysiłku i czasu.

Dlaczego skrobia jest taka skuteczna przy krochmaleniu ubrań?

Skrobia to produkt, który pomaga zapobiegać zagnieceniom, a także zapobiega plamom brudu i potu na kołnierzach. W większości przypadków wystarczy dodać wodę, aby zamienić skrobię ziemniaczaną w przydatny płynny produkt o właściwościach krochmalu. Ziemniaki są naturalnie tak bogate w skrobię, że w przypadku przygotowywania roztworu do prania można nawet po prostu ugotować bulwę ziemniaka w całości, aby uzyskać płyn, który zadziała na ubrania z powodzeniem. Lepiej jednak zawsze zdać się na przetworzoną skrobię ziemniaczaną. Jest po prostu skuteczniejsza i mniej z nią „zabawy”.

domowy krochmal w sprayu
domowy krochmal w sprayu, fot. freepik

Domowy krochmal w sprayu ze skrobi ziemniaczanej

Potrzebny Ci będzie jeden ziemniak, wrząca woda, miska żaroodporna i butelka z rozpylaczem. Ziemniaka umyj i dokładnie obierz. Umieść go w misce i zalej wrzącą wodą, a następnie pozostaw na noc, aby uwolnił jak najwięcej naturalnej skrobi. Odcedź płyn, aby usunąć wszelkie ciała stałe i wlej go do butelki ze spryskiwaczem.

Ta skrobia jest nietrwała, więc będziesz chciał ją zużyć w ciągu 48 do 72 godzin. Po tym momencie może zacząć rozwijać się w niej pleśń lub inne bakterie. Uwaga: krochmalu na bazie skrobi ziemniaczanej używaj raczej oszczędnie. Dlaczego? Bo de facto spryskujesz swoje ubrania przetworzonymi ziemniakami – jeśli użyjesz preparatu zbyt obficie może się zdarzyć, że Twoje ubrania będą „pachnieć” ziemniakami.

Domowy krochmal w sprayu ze skrobi kukurydzianej

To najszybsza metoda na uzyskanie krochmalu w sprayu. Wystarczy wymieszać 1-2 łyżki skrobi kukurydzianej w 2 szklankach ciepłej wody. Wymieszaj, aż skrobia się rozpuści. Wstrząśnij przed każdym użyciem.

A tutaj przeczytasz, jak przeżyć na studiach tanim kosztem.

Może Cię zainteresować

zamknij