×

Postaw miseczkę z wodą na kaloryferze. Pozytywnie wpłynie to na Twoje zdrowie oraz cerę!

W zimie, gdy często podkręcamy nasze kaloryfery na najwyższe temperatury, powietrze w mieszkaniu staje się bardzo suche. Jego odpowiednia wilgotność, ma wpływ na nasze zdrowie oraz kondycje skóry i oczu. Zbyt suche powietrze powoduje suchość w gardle, spierzchnięte usta oraz zatkany nos. Długofalowymi konsekwencjami jest z kolei przesuszająca się skóra, która może prowadzić do łuszczenia się, łzawienie oczu oraz nadmierne przetłuszczanie się włosów. W kilka chwil możesz przywrócić swojej sypialni odpowiednią wilgotność powietrza i zachować ciepło wytwarzane przez grzejniki. Profesjonalne nawilżacze są drogie, dlatego oto kilka sposobów jak skutecznie nawilżyć powietrze.

#1 Miseczka z wodą

Najlepiej będzie działać ceramiczny lub metalowy nawilżacz zawieszony bezpośrednio na grzejniku, jednak jeśli w Twoim sklepie nie udało się takiego znaleźć, możesz postawić miseczkę lub garnek z wodą na parapecie nad kaloryferem lub w pobliżu źródła ciepła. Ten sposób jest szybki do wykonania i na pewno będzie mało kosztowny, jednak parująca woda będzie nawilżała tylko najbliższe okolice grzejnika.

#2 Uchylne okna

Wiele okien ma tryb tzw. mikrowentylacji, dzięki której okna nie parują. Niewielka szpara powoduje, że powietrze z zewnątrz przedostaje się do pokoju, jednak ta metoda nie sprawdzi się najlepiej podczas dużych mrozów oraz w przypadku, gdy mieszka się w dużych miastach gdzie jest zła jakość powietrza.

#3 Wilgotne pranie

Wieczorem warto zrobić pranie i rozwiesić je na suszarce do bielizny, którą należy ustawić jak najbliżej kaloryfera. W ten sposób „upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu”, niestety ten sposób również działa tylko przez kilka godzin. Pranie w końcu wyschnie, a w sypialni ponownie zrobi się sucho.

#4 Zrób nawilżacz z butelki

Weź dużą plastikową butelkę, taśmę klejącą oraz długą gazę. Natnij butelkę, tworząc otwór na długość około 10 cm oraz szerokość 5 cm. Taśmą klejącą przyklej ją do rury kaloryfera, która doprowadza wodę do grzejnika. Butelka nie może przylegać ściśle do rury. Wlej do butelki wodę, a gazę owiń dookoła rury, jej środek powinien znajdować się w środku butelki, tak aby wchłaniała ona wodę. Ten sposób jest bardzo skuteczny, lecz sprawdzi się tylko w przypadku starych, żeberkowych kaloryferów.

#5 Kup trochę roślin

Na problemy suchego powietrza pomoże zakup roślin doniczkowych, które są naturalnymi nawilżaczami powietrza. Najlepiej w tej roli sprawdzi się bluszcz, paprotka, fikus lub lipka.

#6 Weź prysznic

Wieczorem weź długi prysznic, a po kąpieli nie zamykaj drzwi do łazienki. Wilgotne powietrze przedostanie się do innych pomieszczeń. Ten sposób jest jednak bardzo krótkotrwały.

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

zamknij