Kategorie LajfhakiSprzątanie

Domowy sposób na udrożnienie rur w starym domu. Wypłukuje kamień i obrzydliwy osad z brudu

Stare domy mają swój urok. Niestety często również problemy z przestarzałą instalacją wodociągową. Przez lata w rurach odkłada się kamień i różne zanieczyszczenia. W związku z tym, zmniejsza się ciśnienie i woda płynie coraz słabszym strumieniem. Jest to uciążliwe, szczególnie jeśli przygotowanie kąpieli trwa wieki.

Najczęściej dzwonimy wtedy po hydraulika, aby udrożnił nam rury. Koszt jego usługi jest jednak dosyć wysoki, dlatego warto poznać prosty i tani sposób na zapchane rury.

Domowy sposób na udrożnienie rur w starym domu. Wypłukuje kamień i obrzydliwy osad z brudu
freepik.com

Udrażnianie rur metodą hydrokinetyczną

To jedna z metod, jakie stosują fachowcy w celu udrożnienia rur wodociągowych. Polega ona na wstrzeliwaniu do wnętrza rury powietrza o dużej energii kinetycznej. Wytworzona w ten sposób fala uderzeniowa rozbija odłożone na wewnętrznych ściankach rur zanieczyszczenia.

Metoda hydrokinetyczna nie powoduje uszkodzeń przewodów, ani nie wymaga stosowania środków chemicznych, czy demontażu glazury. Jednak, aby przeprowadzić tego typu udrażnianie rur potrzebne będzie specjalne urządzenie, które wykorzystuje sprężone powietrze i ma wbudowaną pompę.

Imgur.com

Metoda ciśnieniowa

Inna metoda polega na zamknięciu obiegu, a następnie przepuszczeniu przez niego wody za pomocą specjalnej pompy. Ważne jest odpowiednie ciśnienie i dobranie odpowiednich preparatów udrażniających, które dodaje się do wody.

Do zastosowania metody ciśnieniowej niezbędna jest maszyna WUKO. Posiada ona pompę, która tłoczy do kanalizacji strumień wodny o ciśnieniu około 150 – 200 bar. Pompowana woda odrywa zanieczyszczenia i stare skamieniałości od ścianek rur, rozbija je i wypłukuje niemal całkowicie.

Jednak taka usługa jest kosztowna i nie zawsze skuteczna. Zwłaszcza, gdy instalacja wodociągowa jest rozbudowana, a stare rury są w złym stanie technicznym.

Imgur.com

Domowy sposób na udrożnianie rur

Istnieje jednak bezinwazyjna metoda, która zaskoczyła nawet samych hydraulików. Sposób, jaki prezentuje poniżej, pozwoli wyczyścić rury z osadów kamienia, zebranych w nich przez lata. Co prawda nigdy nie będzie tak skuteczna jak profesjonalne metody, lecz na niektóre zanieczyszczenia sobie poradzi.

Postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami:
1. Wlej do rury wrzącą wodę.
2. Dodaj 1/2 szklanki sody oczyszczonej i pozostaw na kilka minut.
3. Wymieszkaj 1 szklankę octu i 1 szklankę wrzącej wody, a następnie wlej roztwór do odpływu.
4. Zatkaj otwór dużą szmatką i pozostaw na 10 minut. Ponownie zagotuj wodę.
5. Po 10 minutach ostrożnie wlej gorącą wodę do ścieku.

Imgur.com

Jaki to proste, prawda?

Źródło: dompelenpomyslow.pl | Fotografie: Imgur.com