×

Drogi już nie betonowe tylko gumowe?! Ze zużytych opon powstają znacznie trwalsze nawierzchnie

Grupa australijskich inżynierów, pracujących nad możliwością recyklingu różnych odpadów dzięki jednemu ze swoich eksperymentów odkryła być może nowe zastosowanie dla zużytych gumowych opon.

unsplash

Eksperyment

Badacze z RMIT University w australijskim Melbourne być może stoją o krok od zrewolucjonizowania tego jak się buduje drogi. Udało im się stworzyć mieszankę, składającą się z gruzu i starych, zużytych opon, która dodana do betonu sprawia, że jest on dużo bardziej wytrzymały.

unsplash

Jak to działa?

Jak twierdzą australijscy eksperci dodanie przez nich gumy i gruzu do betonu spowodowało, że taka mieszanka dużo rzadziej pęka i jest wytrzymalsza na nacisk, w tym także duże, permanentne obciążenia w rodzaju tych powodowanych przez samochody ciężarowe i duży stały ruch pojazdów.

unsplash

Co w tym fajnego?

Nie oznacza to więc co prawda, że nasze drogi staną się dosłownie gumowe, tak jak w jakiejś kreskówce dla dzieci, że być może odtąd gumowe opony staną się jednym z ważnych ich składników. Oznaczałoby to przede wszystkim zniknięcie z naszej planety ogromnych hałd gumowych odpadów i byłoby zdecydowanym krokiem w kierunku poprawy stanu naszego środowiska.

unsplash

To robi różnicę

Warto w tym miejscu dodać, że odpady budowlane stanowią połowę całkowitej ilości odpadów na świecie, a na wysypiska co roku trafia 1 mld zużytych opon. Albo zalegają tam przez lata, albo są spalane, co powoduje uwalnianie się dwutlenku węgla do środowiska i przedostawania do niego całej gamy różnych chemikaliów. Możliwość wykorzystania więc tego rodzaju odpadów miałaby dla nas wszystkich bardzo duże znaczenie.

20 strasznie niebezpiecznych projektów, które ktoś zrealizował. Groźne pomysły z całego świata

CO ZROBIĆ gdy utkniesz między zamkniętymi szlabanami?! Ta wiedza może URATOWAĆ CI ŻYCIE

 

Może Cię zainteresować

zamknij