Oto jak drzewa obniżają temperaturę w mieście. Ogromna różnica
×
Wirtualna Polska

Oto jak drzewa obniżają temperaturę w mieście. Dzięki nim różnica jest ogromna

Każdy z nas lubi zieleń, ale mało kto zdaje sobie rzeczywiście sprawę, jak jest pożyteczna, w tym jak bardzo drzewa obniżają temperaturę w mieście. A robią one ogromną różnicę na ulicy, chodnikach i w innych zakątkach.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
drzewa obniżają temperaturę
CNK

Coraz cieplej…

Różnice te szczególnie widoczne są latem. Zwłaszcza, że od jakiegoś czasu także przez nasz kraj systematycznie w porze letniej regularnie przetacza się fala upałów. Często towarzyszy im na dodatek susza. Dzięki obrazom z kamery termowizyjnej i pomiarom możemy „gołym okiem” zobaczyć jak zbawienne są drzewa.

drzewa obniżają temperaturę
CNK
Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

To naprawdę robi różnicę

Obecność drzew potrafi spowodować zmianę temperatury nawet o kilkanaście stopni w danym miejscu. A zwłaszcza w okolicy, w której dominuje beton i szkło odbijające światło. Drogi i chodniki nieosłonięte przez drzewa potrafią być nagrzane nawet do 66°C. Sama temperatura powietrza w takiej przestrzeni bywa wręcz niebezpiecznie wysoka dla zdrowia ludzi i wielu zwierząt.

CNK

Dobroczynna zieleń

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Dlatego właśnie tak ważne jest sadzenie w miastach jak największej ilości drzew, które nie tylko dają cień, ale i odbijają światło słoneczne. Sprawiają, że ich bezpośrednia okolica jest strefą znacznie przyjaźniejszą dla naszego zdrowia.

CNK

Sytuacja jest zła

Niestety z roku na rok – jeśli wierzyć statystykom GUSu – liczba drzew w Polsce, w tym także w dużych, zatłoczonych miastach, maleje. Często całe obszary zielone są likwidowane, by na owym miejscu mogło powstać kilka nowych bloków, albo jakaś inna betonowa konstrukcja. Dbajmy więc o tą przyrodę, którą mamy. Pielęgnujmy ją i o ile to możliwe, walczmy o to, by drzewa nie znikały z naszej okolicy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zdawałeś sobie sprawę, że tak mocno drzewa obniżają temperaturę?

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Źródła: nauka.rocks

Może Cię zainteresować