Pędzący pociąg zaraz wjedzie w 5 osób. Jaką decyzję podjąłbyś w takiej sytuacji?

Z pozoru zwyczajne pytania mogą wiele ujawnić o charakterze danej osoby. Z reguły nie są podchwytliwe, a mają jedynie na celu odsłonić pewne cechy. Sprawdźmy więc jak postrzegasz moralność i czy masz zadatki na psychopatę.

Weźmy znany przykład z wagonikiem. W tym przypadku masz dwie możliwości.

„Wagonik kolejki wyrwał się spod kontroli i pędzi w dół po torach. Na jego drodze znajduje się pięciu ludzi przywiązanych do torów przez szalonego filozofa. Ale możesz przestawić zwrotnicę i w ten sposób skierować wagonik na drugi tor, do którego przywiązany jest jeden człowiek. Co powinieneś zrobić?”

Pędzący pociąg zaraz wjedzie w 5 osób. Jaką decyzję podjąłbyś w takiej sytuacji?Udostępnij

Oczywiście test nie jest rzetelny w sprawdzaniu zaburzeń osobowości, prezentuje jednak ciekawą ideę.

Sprawa nie jest prosta, jednak ostatecznie większość ludzi postanawia zmienić zwrotnicę skazując na śmierć jednego nieszczęśnika

Przestawiając zwrotnicę, większość osób usprawiedliwia się, że w tym przypadku jest to moralnie lepszy wybór, niż brak jakiegokolwiek działania. Taką postawę usprawiedliwia nie tylko filozofia utylitaryzmu. Można również winą obciążyć szaleńca, który spowodował całą sytuację, co jednak nie rozstrzyga wyboru. Sam współudział jest moralnie zły i czyni nas częściowo odpowiedzialnymi za skutki. Jest to jednak naturalna reakcja w obliczu takiego zdarzenia.

Z kolei brak jakiegokolwiek działania sprowadza się do obarczania winą szaleńca. Znalezienie się w takiej sytuacji, nawet jako obserwator, sprawia, że jesteśmy współodpowiedzialni za konsekwencję. Nie chcąc być odpowiedzialnymi za śmierć jednej osoby, pozwalamy, by pięć straciło życie, powołując się na fakt, że to nie my doprowadziliśmy do zdarzenia. Tok myślenia psychopaty polega właśnie na tej zasadzie, akceptując „gorszy scenariusz” jeśli nie wymaga on ingerencji. Jednocześnie taka osoba nie czuje się winna, gdyż nie zainicjowała całego zdarzenia.

Jaka była twoj odpowiedź?