×

Prosty sposób na zrobienie dywaniku ze starych koszulek. Ożywi każde wnętrze!

Czasami zdarza się, że w naszym domu zalegają resztki materiału, nieużywane ręczniki lub ścierki, a także poplamione T-shirty. Zamiast je wyrzucać warto pomyśleć o idei recyklingu i wykorzystać wszystkie skrawki do stworzenia dywaniku do łazienki. W tym projekcie możesz użyć różnego rodzaju tkanin!

Przede wszystkim musisz zaplanować jak duży dywan chcesz uzyskać. Jest to bardzo ważne, bo dzięki temu będziesz wiedzieć ile tkanin potrzebujesz.

Aby wykonać taki dywan potnij stare koszulki na paski, z których będziesz zaplatać warkocze. Dodawaj pasek po pasku, w taki sposób, aby było Ci łatwo uzyskać warkocze. Paski ze zdjęcia są długości około 10-15 cm, jednak możesz zrobić dłuższe paski, wtedy Twój dywanik będzie nieco grubszy.

Upewnij się, że zawsze zawijasz materiał w tym samym kierunku. W ten sposób warkocz będzie z jednej strony wyglądał schudnie, z kolei z drugiej strony zobaczysz wystające skrawki materiału. Nie musisz się tym martwić, ponieważ na samym końcu nie będzie to widoczne.

Rozłóż stary ręcznik i na nim stwórz z warkoczy okrąg. Gdy już zwiążesz wszystkie kawałki materiałów, weź mocną nitkę (lub włóczkę) oraz igłę. W tym kroku będziesz przyszywać zwinięte tkaniny do ręcznika. Na początku możesz spiąć materiały przy pomocy szpilki, co ułatwi cały proces szycia.


Zacznij pd wewnętrznej krawędzi warkocza i zszyj dookoła, a następnie przejdź do kolejnych, kierując się w stronę środka okręgu.

Wytnij ręcznik w okrągły kształt, tak aby pasował do warkoczy.

Użyj dodatkowej grubej tkaniny i doszyj ją na ranciku. W ten sposób dywan będzie wyglądał schludnie i elegancko. Ta warstwa będzie dodatkowo podtrzymywała wszystkie warkocze w razie ewentualnego rozwarstwienia lub zniszczenia. Tak samo jak wcześniej, pomóż sobie szpilkami.

Użyj różnego koloru materiałów, tworząc piękne wzory pasujące do wnętrza Twojej łazienki!

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.