×
Wirtualna Polska

Dzięki tej piance drzwi już nie będą więcej skrzypiały. Poradzisz sobie bez pomocy fachowca!

Niewiele jest równie wkurzających rzeczy, jak skrzypiące drzwi, czy to od pokoju, czy – co gorsza – wejściowe. Czym nasmarować zawiasy w drzwiach żeby nie skrzypiały? Sprawę pomoże Ci bardzo szybko załatwić… pianka do golenia.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Dlaczego moje drzwi skrzypią?

Problem pojawia się, gdy wszystkie lub jeden z zawiasów drzwiowych są słabo nasmarowane lub nie były smarowane przez długi czas. Inną ważną przyczyną jest to, że brud przywiera do nałożonego smaru i zamienia go w zanieczyszczenia.

Zlokalizuj skrzypiący zawias drzwiowy

Zawsze ważne jest, aby zlokalizować problem, zanim będzie można przejść do jego naprawy. Musisz wiedzieć, który z zawiasów na drzwiach powoduje hałas. Znalezienie go jest proste. Zbliż ucho do każdego z zawiasów drzwi i poproś kogoś, aby powoli poruszał drzwiami w przód i w tył. W ten sposób dowiesz się, który z zawiasów skrzypi. Uważaj, bo czasem może się okazać, że problem dotyczy ich wszystkich.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Czym nasmarować zawiasy w drzwiach
skrzypiące drzwi, fot. freepik

Czym nasmarować zawiasy w drzwiach żeby nie skrzypiały?

W większości przypadków świetnie sprawdzi się tutaj pianka do golenia. Najpierw znajdź sworzeń zawiasu. Każdy zawias drzwiowy składa się z samego zawiasu i sworznia użytego do przytrzymania dwóch elementów zawiasu razem, drzwi do ściany. Należy poszukać okrągłego sworznia, który znajduje się pomiędzy płaskimi płytkami zawiasu. Będziesz musiał go na chwilę wyjąć, aby skutecznie nasmarować zawias.

Otwórz drzwi i wyciągnij sworzeń częściowo z zawiasu. W niektórych zawiasach można użyć palców, ale prawdopodobnie trzeba będzie użyć długich szczypiec, aby przesunąć sworzeń w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby go wyjąć. Niekiedy tego typu elementy są mocno zardzewiałe lub w inny sposób trudne do usunięcia. Jeśli trudno jest go poluzować, można użyć śrubokręta, aby poluzować sworzeń.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pianka do golenia na skrzypiące drzwi

Po wyjęciu sworznia, przy użyciu jednorazowej szmatki lub ręcznika papierowego, usuń stary smar i brud z tego elementu i z płytek zawiasu. Następnie nanieś cienką warstwę pianki do golenia bezpośrednio na sworzeń zawiasu, jak również na sam zawias. Teraz ponownie zamontuj zawias, nie powinno to sprawić Ci większych problemów.

Teraz pozostało Ci jedynie sprawdzić czy wszystko działa tak, jak powinno. Kilkakrotnie otwórz i zamknij drzwi, aby smar rozprowadził się po wnętrzu zawiasów. Jeśli nadal skrzypią podczas otwierania i zamykania, powtórz smarowanie pianką do golenia dla każdego zawiasu, aż skrzypienie całkowicie zniknie.

Polej tym plamy po oleju i paliwie na kostce brukowej. Podjazd będzie znów jak nowy!

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Zobacz genialne triki z pralką, które ułatwiają życie. Sprawią, że pranie będzie dużo przyjemniejsza czynnością

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować