×

Brazylijski dziadek robi na szydełku lalki, które wyglądają jak dzieci cierpiące na bielactwo

Bielactwo to choroba, którą widać gołym okiem. Pewien Brazylijczyk robi lalki pozwalające dzieciom zaakceptować swoje schorzenie.

joaostanganelli/instagram

Plamy znaczące skórę

Bielactwo to przypadłość, która jest związana z zmniejszeniem stężenia melaniny w określonym obszarze skóry. Objawia się występowaniem charakterystycznych odbarwień na ciele (najczęściej na twarzy, szyli, okolicy łokci i kolan). Choroba dotyka 1-2% całej światowej populacji (nie ma znaczenia rasa i płeć). Osoby (w tym także dzieci) cierpiące na tę przypadłość są często piętnowane i spotykają się z wieloma nieprzyjemnymi sytuacjami. Brazylijczyk postanowił rozwiązać ten problem.

joaostanganelli/instagram

Pierwsza lalka z bielactwem

João Stanganelli ma 65 lat i sam cierpi na bielactwo (pierwsze objawy pojawiły się kiedy miał 38 lat). Dwa lata temu musiał odejść z pracy w gastronomi. Przeszkodą były problemy z sercem. Nie załamał się jednak i razem z żoną nauczył się robić na szydełku. Nie było to łatwym zadaniem, ale już po 5 dniach wykonał swoją pierwszą lalkę. Pierwotnym zamysłem było zrobienie zabawki dla wnuczki. Jednak ostatecznie powstała lalka z bielactwem o imieniu Vitilinda.

joaostanganelli/instagram

W trosce o dzieci

Dzięki niej wszystkie maluchy dotknięte bielactwem są w stanie łatwiej zaakceptować swój wygląd i czują, że są całkowicie normalne. Wielkie barwa za cudowną inicjatywę!

joaostanganelli/instagram

João Stanganelli i jego lalki

joaostanganelli/instagram

Wersja dla chłopca

João Stanganelli

BONUS

João Stanganelli wykonuje także lalki siedzące na wózkach inwalidzkich. Dzięki temu niepełnosprawne dzieci mogą utożsamiać się ze swoimi zabawkami.

joaostanganelli/instagram

Jak Ci się podobają te lalki?

Mama tworzy lalki z aparatami słuchowymi i w okularach. To troska o niepełnosprawne dzieci

genialne
Źródła: brightside.me

Może Cię zainteresować

zamknij