Newsy10 dziwnych detali związanych z budową domów w różnych częściach Świata

10 dziwnych detali związanych z budową domów w różnych częściach Świata

10 dziwnych detali związanych z budową domów w różnych częściach Świata
Katarzyna
08.07.2022 11:19, aktualizacja: 08.07.2022 14:59

Zastanawiasz się, skąd biorą się różnice w budownictwie, czy w użytkowaniu niektórych przedmiotów? Będąc w Stanach Zjednoczonych lub w państwach europejskich, zdarza się, że można zauważyć całkowite odmienne podejście do konstruowania domów, czy architektury budynków. Okazuje się, że za każdą decyzją kryje się wyjaśnienie.

#1 Murowane okna, Wielka Brytania

wikimedia.com / flickr.com
wikimedia.com / flickr.com

Zamurowywane okna w starych budynkach w Wielkiej Brytanii są dobrym przykładem tego, jak absurdalnie prawo wpłynęło na kulturę. W XVII wieku Brytyjczycy oraz Szkoci płacili podatki od liczby okien, które mieli w swoich domach. W tamtych czasach tylko bogaci ludzie mogli sobie pozwolić, aby wszystkie okna były szklane. Podatki były tak wysokie, że można je przeliczyć na koszty, które obecnie ponosi właściciel kilku jachtów. Wynikało to z drogiej produkcji szkła, dlatego też, aby uniknąć podatków biedni ludzie decydowali się na zamurowywanie okien. Niekiedy prawo sprawiało, że ludzie ubodzy musieli mieszkać w całkowitej ciemności.

#2 Kuchenki mikrofalowe z początku XX wieku, Europa

facebook.com
facebook.com

Na początku XX wieku kaloryfery z podwójnym zastosowaniem były bardzo popularne w Europie. Grzejniki te pozwoliły podgrzewać żywność, a także suszyć buty. Dzisiaj tego typu pudełek na grzejnik nie można nigdzie znaleźć - zostały one wycofane przez bardziej nowoczesną technologię.

#3 Lodówka Chruszczowa, Rosja

pikabu.ru
pikabu.ru

W latach 60-tych rosyjskie domy budowano w taki sposób, aby w kuchni stworzyć sezonową lodówkę. Grube ściany domów pozwoliły architektom zaprojektować specjalną półkę, w której domownicy mogli przechowywać produkty spożywcze.

#4 Włazy / przejścia podziemne, Niemcy

pikabu.ru / wikimedia.org
pikabu.ru / wikimedia.org

Pokrywa tego włazu w Wiesbaden w Niemczech przypomina statek kosmiczny z Gwiezdnych Wojen, jednak w rzeczywistości jest to wejście do lochu Salzbach. Początkowo konstrukcja służyła jako kanał, ale teraz służy do turystycznych wycieczek.

#5 Zsyp śmieci, dawne ZSSR i wieżowce z wielkiej płyty w Polsce

instagram.com
instagram.com

Zsyp na śmieci po raz pierwszy został zaprojektowany we Władywostoku w 1938 roku. Początkowo rynny zsypowe znajdowały się wewnątrz rzeczywistych mieszkań, ale później przeniesiono je do centralnej lokalizacji na każdym piętrze bloku mieszkalnego. Obecnie w wielu starszych blokach, także tych w Polsce, można spotkać się ze zsypami śmieci na klatach schodowych.

#6 Brak parapetów, Bułgaria i Czarnogóra

booking.com / booking.com
booking.com / booking.com

W Bułgarii i Czarnogórze nie ma zwyczaju budowania parapetów w pokojach. Może się to wydawać niepraktyczne dla osób, które przeprowadzają się do Bułgarii w celu podjęcia pracy, ale dzieje się tak ze względu na fakt, na mury bułgarskich czy czarnogórskich domów są cienkie. Z tego względu nie ma już miejsca na parapet. Ponadto w języku czarnogórskim nie ma nawet słowa „parapet”.

#7 Okno między kuchnią, a łazienką, Polska / Rosja

youtube.com
youtube.com

Okno między łazienką a kuchnią jest cechą charakterystyczną dla domu Chruszczowa. Okno to wizualnie powiększa przestrzeń, a ponieważ standardowa łazienka w domach zazwyczaj jest mała, okno miało sprawić, że pomieszczenie wyda się większe. Drugim powodem jest to, że okno to zapewnia dodatkowe światło. To rozwiązanie architektoniczne nie jest już stosowane współcześnie.

#8 Drzwi na mleko, USA i Wielka Brytania

reddit.com
reddit.com

Kupowanie mleka nie jest dla nas problemem we współczesnym świecie, jednak do połowy XX wieku mleczarze dostarczali nam mleko pod drzwi domów. Czasami mleczarze zostawiali je pod drzwiami, a w niektórych przypadkach, tak jak w USA czy w Wielkiej Brytanii, w specjalnych schowkach, które miały drzwiczki z dwóch stron - z zewnątrz oraz wewnątrz domu.

#9 Deski na toalecie, USA

pikabu.ru / pixabay.com
pikabu.ru / pixabay.com

System kanalizacyjny w amerykańskich toaletach może przestraszyć Europejczyka. Fakt, że toaleta jest wypełniona wodą, sprawia wrażenie, jakby odpływ był zatkany. To jednak nie jest prawda. Wysoki poziom wody chroni ściany muszli przed zabrudzeniem. Dzięki temu Amerykanie nie muszą tak często używać szczotki klozetowej.

#10 Włącznik światła, Wielka Brytania

Łazienki w starych brytyjskich domach mają włączniki światła uruchamiany za pomocą sznurka. Są one stworzone w ten sposób ze względu na dużą wilgotność w mieszkaniach. Standardowe włączniki światła nie były używane w łazienkach, ponieważ mieszkańcy obawiali się, że może grozić im porażenie prądem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także