×

10 dziwnych detali związanych z budową domów w różnych częściach Świata

Zastanawiasz się, skąd biorą się różnice w budownictwie, czy w użytkowaniu niektórych przedmiotów? Będąc w Stanach Zjednoczonych lub w państwach europejskich, zdarza się, że można zauważyć całkowite odmienne podejście do konstruowania domów, czy architektury budynków. Okazuje się, że za każdą decyzją kryje się wyjaśnienie.

#1 Murowane okna, Wielka Brytania

Zamurowywane okna w starych budynkach w Wielkiej Brytanii są dobrym przykładem tego, jak absurdalnie prawo wpłynęło na kulturę. W XVII wieku Brytyjczycy oraz Szkoci płacili podatki od liczby okien, które mieli w swoich domach. W tamtych czasach tylko bogaci ludzie mogli sobie pozwolić, aby wszystkie okna były szklane. Podatki były tak wysokie, że można je przeliczyć na koszty, które obecnie ponosi właściciel kilku jachtów. Wynikało to z drogiej produkcji szkła, dlatego też, aby uniknąć podatków biedni ludzie decydowali się na zamurowywanie okien. Niekiedy prawo sprawiało, że ludzie ubodzy musieli mieszkać w całkowitej ciemności.

#2 Kuchenki mikrofalowe z początku XX wieku, Europa

Na początku XX wieku kaloryfery z podwójnym zastosowaniem były bardzo popularne w Europie. Grzejniki te pozwoliły podgrzewać żywność, a także suszyć buty. Dzisiaj tego typu pudełek na grzejnik nie można nigdzie znaleźć – zostały one wycofane przez bardziej nowoczesną technologię.

#3 Lodówka Chruszczowa, Rosja

W latach 60-tych rosyjskie domy budowano w taki sposób, aby w kuchni stworzyć sezonową lodówkę. Grube ściany domów pozwoliły architektom zaprojektować specjalną półkę, w której domownicy mogli przechowywać produkty spożywcze.

#4 Włazy / przejścia podziemne, Niemcy

Pokrywa tego włazu w Wiesbaden w Niemczech przypomina statek kosmiczny z Gwiezdnych Wojen, jednak w rzeczywistości jest to wejście do lochu Salzbach. Początkowo konstrukcja służyła jako kanał, ale teraz służy do turystycznych wycieczek.

#5 Zsyp śmieci, dawne ZSSR i wieżowce z wielkiej płyty w Polsce

Zsyp na śmieci po raz pierwszy został zaprojektowany we Władywostoku w 1938 roku. Początkowo rynny zsypowe znajdowały się wewnątrz rzeczywistych mieszkań, ale później przeniesiono je do centralnej lokalizacji na każdym piętrze bloku mieszkalnego. Obecnie w wielu starszych blokach, także tych w Polsce, można spotkać się ze zsypami śmieci na klatach schodowych.

#6 Brak parapetów, Bułgaria i Czarnogóra

W Bułgarii i Czarnogórze nie ma zwyczaju budowania parapetów w pokojach. Może się to wydawać niepraktyczne dla osób, które przeprowadzają się do Bułgarii w celu podjęcia pracy, ale dzieje się tak ze względu na fakt, na mury bułgarskich czy czarnogórskich domów są cienkie. Z tego względu nie ma już miejsca na parapet. Ponadto w języku czarnogórskim nie ma nawet słowa „parapet”.

#7 Okno między kuchnią, a łazienką, Polska / Rosja


Okno między łazienką a kuchnią jest cechą charakterystyczną dla domu Chruszczowa. Okno to wizualnie powiększa przestrzeń, a ponieważ standardowa łazienka w domach zazwyczaj jest mała, okno miało sprawić, że pomieszczenie wyda się większe. Drugim powodem jest to, że okno to zapewnia dodatkowe światło. To rozwiązanie architektoniczne nie jest już stosowane współcześnie.

#8 Drzwi na mleko, USA i Wielka Brytania

Kupowanie mleka nie jest dla nas problemem we współczesnym świecie, jednak do połowy XX wieku mleczarze dostarczali nam mleko pod drzwi domów. Czasami mleczarze zostawiali je pod drzwiami, a w niektórych przypadkach, tak jak w USA czy w Wielkiej Brytanii, w specjalnych schowkach, które miały drzwiczki z dwóch stron – z zewnątrz oraz wewnątrz domu.

#9 Deski na toalecie, USA

System kanalizacyjny w amerykańskich toaletach może przestraszyć Europejczyka. Fakt, że toaleta jest wypełniona wodą, sprawia wrażenie, jakby odpływ był zatkany. To jednak nie jest prawda. Wysoki poziom wody chroni ściany muszli przed zabrudzeniem. Dzięki temu Amerykanie nie muszą tak często używać szczotki klozetowej.

#10 Włącznik światła, Wielka Brytania

Łazienki w starych brytyjskich domach mają włączniki światła uruchamiany za pomocą sznurka. Są one stworzone w ten sposób ze względu na dużą wilgotność w mieszkaniach. Standardowe włączniki światła nie były używane w łazienkach, ponieważ mieszkańcy obawiali się, że może grozić im porażenie prądem.

Zobacz także:

1) Najdziwniejsze łóżka, jakie kiedykolwiek zobaczysz

2) Hotel w wozie strażackim? Mężczyzna podjął się tego wyzwania

3) 15 projektów, które sprawią że Twój dom zamieni się w prawdziwy raj

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

25 zdjęć udowadniających, że to świat rozdaje karty i stopniowo ujawnia swoje tajemnice

Każdego dnia możemy zobaczyć coś nieprawdopodobnego, a niektóre zdarzenia przypominają sceny z najlepszych filmów. Świat jest pełen niespodzianek i chętnie pokazuje nam wszelkie cudowności. 1. Lustro tworzące zielony korytarz 2. Nurkujący sokół wędrowny i  B-2 Spirit (amerykański bombowiec) 3. Wadi-al-Salaam – największy na świecie cmentarz. Znajduje się w Iraku i jest miejscem spoczynku ponad 5 […]

15 różnorodnych pytań dotyczących ciekawostek z całego Świata, które zaspokoją Twój głód wiedzy

Wiedza to jedna z tych rzeczy, którą pożądamy przez całe życie. Choćbyśmy nie wiem, jak próbowali, nigdy nie uda nam się w pełni poznać wszystkiego. Jednak próbować warto! Zapraszam do galerii ciekawostek z całego świata. #1 Gdzie żyją największe pszczoły miodne? W Nepalu – to tam żyją największe pszczoły miodne na świecie (ich długość dochodzi […]

23 osoby, które podczas kwarantanny przeżyły małe domowe katastrofy. Złośliwość rzeczy martwych

Przymusowa kwarantanna sprawia, że chętniej decydujemy się na wykonanie drobnego remontu w domu lub przystępujemy do gruntownego sprzątania. Jednak czasami nie wszystko idzie zgodnie z planem, a kuchenne szafki lubią spaść ze ściany z głośnym hukiem. 😉 1. Kiedy szklany zlew eksploduje o godzinie 3:00 nad ranem 2. Kiedy jesteś w trakcie remontu łazienki i […]

22 sąsiadów, których pomysły sprawiają, że rozważasz wyprowadzkę do samotnej, leśnej chaty

O sąsiadach można opowiadać godzinami. Wyczyny niektórych z nich z pewnością przeszły już do historii. Jednak bez ich obecności w najbliżej okolicy, życie byłoby zdecydowanie bardziej monotonne. 😉 Obejrzyj galerię i przekonaj się jak bardzo pomysłowi potrafią być sami sąsiedzi oraz ich zwierzęta. 1. U góry mieszka dwóch mężczyzn, na dole dwie kobiety. Różnicę widać […]

27 niepospolitych map, które wywołują ogromną burzę mózgu u każdego. Kartografia górą!

Jesteś przekonany, że widziałeś już wiele map? Obejrzyj poniższą galerię i przekonaj się, że można na nich ukazać o wiele więcej zjawisk niż myślałeś. One odbiegają wyglądem od tych najbardziej tradycyjnych. 1. Znani światowi przewódcy 2. Wyraz miasto przetłumaczony na różne języki 3. Świat to kot, który bawi się Australią 4. Mapa Antarktydy z 1930 […]

15 nadzwyczajnych fontann nie z tego świata. Najwspanialsze współczesne cuda tryskające wodą!

Przechadzając się po miastach zwracamy uwagę nie tylko na ciekawe budynki czy rzeźby. Równie zachwycające potrafią być fontanny, które przyciągają wzrok swoim kształtem oraz kolorowymi iluminacjami. 1. Nurkujący poławiacze pereł Znajduje się w centrum handlowym Dubai Mall w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie). Ma 24 metry wysokości i ukazuje nurkujących poławiaczy pereł. 2. Lewitujący kran Zaskakującą […]