×

10 dziwnych wynalazków, które powstały 100 lat temu. Trudno zgadnąć do czego służyły

Nie można powiedzieć, że osoby z przeszłości były mniej kreatywne niż ludzie z dzisiejszych czasów. Wyobraźnia naszych przodków była na tyle bogata, że tworzyli oni rzeczy przeróżne – niektóre bardzo przydatne inne, przerażająco dziwne.

Oto niewielka kolekcja starych gadżetów, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak bezużyteczny staroć, chociaż miały bardzo przydatne zastosowanie.

#1 Co to za przedmiot?

Mechaniczny kalkulator
Oprócz tradycyjnego liczydła można było spotkać się z urządzeniem o nazwie Optima, które było używane do różnych obliczeń. Mechaniczny kalkulator powstał około 1900 roku w Niemczech.

#2 Co to za przedmiot?

Kulawka albo wazon samochodowy

Wygląda jak róg na wino, czy kieliszek bez nóżki, z którego trzeba wypić zawartość zanim się go odłoży 😉 Przedmioty w tym stylu były też używane jako wazon na kwiaty, które przewoziło się w samochodzie. Rośliny mogły być też używane jako odświeżacz powietrza oraz dekoracja pojazdu.

#3 Co to za przedmiot?


Zabawkowa pralka
Z kolei ten mały przedmiot był niczym innym jak zabawką. Najprawdopodobniej małe dziewczynki mogły wyprać w nim ulubione sukienki lalek.

#4 Co to za przedmiot?

Widelec do robienia tostów
Brytyjczycy robili grzanki znacznie szybciej niż wynaleziono toster. Jednym ze sposobów było użycie tego o to widelca. Kawałek chleba należało nabić na widelec i przypalić nad ogniem.

#5 Co to za przedmiot?

Medalik na perfumy
Ten medalion w stylu vintage służył zarówno jako wisiorek, ale także jako mały pojemnik na perfumy. Wygląda na to, że nasi przodkowie potrafili połączyć piękno i funkcjonalność.

#6 Co to za przedmiot?

Wieczna pigułka
Być może najbardziej dziwaczną rzeczą w tej galerii starych przedmiotów jest pigułka, która która została wykonana z antymonu i nadaje się do wielokrotnego użytku. Przez kilka stuleci antymon był uważany za doskonały środek do oczyszczenia organizmu. Z jakiegoś powodu ten materiał po spożyciu nie zostawał strawiony i wychodził z organizmu w niezmienionej postaci. Ludzie otrzymali pojedynczą „wieczną pigułkę” dla całej rodziny, a co najbardziej zaskakujące, przekazali ją swoim spadkobiercom.

#7 Co to za przedmiot?

Urządzenie do obierania jajek
Autor zdjęcia napisał, że znalazł to urządzenie na podłodze XIX-wiecznego domu. Nie myśl jednak, że jest to jakieś narzędzie zbrodni. W rzeczywistości ten mały przedmiot pomagał pozbyć się skorupki z jajek ugotowanych na twardo.

#8 Co to za przedmiot?

Urządzenie do mierzenia głośności oklasków
Był używany w latach 1950 – 1960, kiedy to powstawały pierwsze programy telewizyjne typu talent show. Najbardziej popularną metodą głosowania były oklaski oraz krzyki, dlatego, aby każdy uczestnik był równo oceniony stworzono maszynę, która bezstronnie oceniała kto był lepszy.

#9 Co to za przedmiot?

Szpikulec na lód
Przed wynalezieniem domowych chłodziarek i zamrażarek, cały przemysł obracał się wokół sprzedaży lodu. Zimą zbierano go z powierzchni jezior, a następnie umieszczano w specjalnych lodowcach, gdzie można było przechowywać go przez cały rok, a stamtąd dostarczać do klientów w formie lodowego bloku. Haczyk widoczny na zdjęciu był używany zarówno do dzielenia bloku na mniejsze części jak i chwytania go bez dotykania rękami zimnej powierzchni.

#10 Co to za przedmiot?

Urządzenie do wybierania numeru
Pamiętasz może stare telefony stacjonarne z obrotową tarczą? Dzisiejsza młodzież pewnie nawet nie wie jak takie urządzenie wygląda, jednak nasi dziadkowie bardzo dobrze znali taki telefon. Aby łatwiej wybrać numer można było użyć specjalnej nakładki, którą należało umieścić na końcu długopisu lub ołówka, dzięki czemu nie nadwyrężało się swoich palców – w tym czasie kobiety mogły spokojnie czekać aż wyschną ich pomalowane paznokcie i wykręcić numer do przyjaciółki!

Korzystaliście może z któregoś z tych wynalazków?

Innowacyjne wynalazki, które ułatwiają komfort życia. Ci projektanci zasługują na brawa!

Nie lubisz matematyki? Przydatne triki, które ułatwiają liczenie

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

To największa porażka w historii IKEA. Ten mebel miał być hitem, a sprzedawał się fatalnie

Słynna szwedzka firma rzadko myli się tak dotkliwie. W jej historii łatwiej o kultowe meble, które stały się bestselerami, porażek jest dużo mniej. Ale gdy się już trafiają, to są dotkliwie odczuwane. Dzieci poczęte na łóżkach IKEA Jak swego czasu wyliczył New York Times, najpopularniejsze meble IKEA są kupowane gdzieś na świecie co 10 sekund. […]

13 tajemnic pałacu Buckingham. Oto, co kryje się za ogromnymi bramami królewskiej rezydencji

Pałac Buckingham to londyńska rezydencja królewska, która budzi ciekawość ogromnej rzeszy ludzi na całym świecie. Brytyjscy monarchowie mieszkają w nim nieprzerwalnie od 1837 roku. Poznaj jego największe sekrety. 1. Sieć pokoi i łazienek W całym pałacu Buckingham znajduje się aż 775 pomieszczeń (m.in. 52 sypialnie i 78 łazienek). Sam personel zajmuje 188 pokoi. Natomiast cała […]

Do czego służy tajemnicza pętelka na końcu butów? 6 zaskakujących zastosowań tego małego gadżetu

Praktycznie nikt nie wie do czego służy pętelka na końcu butów, choć nie ma chyba osoby, która by jej nie widziała. Znajduje w większości par obuwia, a zwłaszcza mają ją prawie każde sportowe buty. Odkryjmy jej tajemnice. Pętelka na końcu butów ma kilka zastosowań. 1. Ułatwia zakładanie i ściąganie To zdecydowanie najbardziej intuicyjne zastosowanie, z […]

15 przezroczystych zwierząt, które tylko pozornie nie kryją żadnych tajemnic

Choć czasem dosłownie widać ich całe wnętrze, to paradoksalnie mimo tego skrywają przed nami wiele tajemnic. Do dziś często bowiem nie rozumiemy w pełni fenomenu ich istnienia i tego dlaczego tak wyewoluowały. Oto kilkanaście niezwykłych przezroczystych zwierząt. #1 Szklana ośmiornica Szklana ośmiornica, czyli Vitreledonella richardi często wygląda jak rzeźba. Jest galaretowata i całkowicie przezroczysta, można […]

Ile trwa ciąża u zwierząt? 15 dowodów na to, że matka natura doskonale wie co robi

Świat zwierząt rządzi się swoimi prawami. Niektóre samice wydają na świat młode już po dwóch tygodniach, a inne muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na pojawienie się potomstwa prawie dwa lata. Oto kilkanaście zwierzaków, począwszy od tych u których ciąża trwa najdłużej, do tych, u których trwa najkrócej. #1 U samic płaszczaków (prymitywny rekin) […]

11 mrożących krew w żyłach ciekawostek o pająkach. Nie dla osób cierpiących na archnofobię

Mało jest stworzeń na ziemi, które wzbudzają większy wstręt niż pająki. W oczach osób cierpiących na arachnofobię przybierają wręcz monstrualne rozmiary. Tymczasem pająki wcale nie mają ochoty polować na ludzi. Wręcz przeciwnie: skutecznie przed nami uciekają. A kiedy ewakuacja nie jest możliwa, to zwijają się w kulkę i po prostu udają, że ich nie ma. […]