12 wskazówek, aby pozbyć się egzemy bez użycia środków chemicznych
Jeśli bardzo swędzi Cię skóra, jest zaczerwieniona i szorstka, może to być egzema – zapalenie skóry, które występuje stosunkowo często (ponad 20% wszystkich chorób skóry). Lekarze przepisują wówczas kremy z kortyzonem, które często nie dają ulgi, a mogą mieć skutki uboczne. Na szczęście istnieje wiele naturalnych metod leczenia, dzięki którym Twoja skóra będzie w lepszej kondycji.
1. Owsianka
Kąpiel z owsianką potrafi zdziałać cuda. Wsyp ją do skarpetki i powieś na kranie. Woda powinna przepływać przez materiał, a Ty nie będziesz martwić się, że będziesz cała w owsiance. Kąpiel działa przeciwzapalnie i uratuje Cię przed świądem.
2. Ogórek
Nanieś kilka plasterków na zmienioną chorobowo skórę. Dzięki jego właściwościom przeciwzapalnym i dużej zawartości wilgoci, zmniejszysz uczucie pieczenia.
3. Aloes
Naturalna alternatywa w leczeniu zmian skórnych, ponieważ znacznie zmniejsza wysuszanie i świąd. Sok z aloesu leczy naprawdę skutecznie. Liście włóż do lodówki, a będziesz mogła korzystać z nich kilka razy.
4. Cytryna
Kwas cytrynowy także pomaga w leczeniu egzemy.
5. Kurkuma
Działa odkażająco i przeciwzapalnie. Stosuje się ją nie tylko w przypadku wystąpienia egzemy, ale także w wielu innych chorobach skórnych. Wymieszaj sproszkowaną kurkumę z wodą i nanieś taką pastę na obszarach dotkniętych stanem chorobowym. Zostaw na kilka godzin. Zmyj wodą. Pamiętać należy, że kurkuma zostawia ślady na ubraniach.
6. Nawilżacz
Jest to niezbędne, jeśli ma się przesuszoną skórę. Suche powietrze często ma bardzo niekorzystny wpływ na skórę. W takich przypadkach warto zainwestować w nawilżacz. Jeśli jednak jest to dla Ciebie za duży wydatek, możesz także zakupić rośliny, które działają w podobny sposób.
7. Relaks
Stres nie tylko obciąża Cię psychiczne, ale pozostawia także ślad na Twoim ciele. Pamiętaj, aby znaleźć czas dla siebie: kino, kąpiel, wspólne gotowanie z przyjaciółmi czy wyjście z psem do parku.
8. Kosmetyki na bazie naturalnych składników
Najważniejsze jest to, aby nie podrażniać skóry parabenami, które znajdują się w wielu kosmetykach. Nie tylko źle to wpływa na ciało, ale potrafi zaburzyć gospodarkę hormonalną i przyczynia się do wielu innych poważnych chorób.
9. Miód
Nanieś go na skórę i pozostaw na 20-30 minut. Spłucz zimną wodą, a skórę delikatnie wytrzyj za pomocą wacika.
10. Rumianek
Łagodzi stany zapalne. Zaparzać należy go przez 15 minut, a później ostudzić. Zamoczyć w nim ręcznik i położyć na zmiany skórne. Po 10-15 minut możesz ściągnąć kompres.
11. Olej kokosowy
Tłoczony na zimno olej kokosowy jest idealnym zamiennikiem balsamów.
12. Zdrowe odżywianie
Unikaj jak najwięcej żywności ze sztucznymi dodatkami i tłuszczami nasyconymi. Fast foody i słodycze mogą tylko pogłębiać zapalenie skóry. Zamiast tego jedz dużo owoców, warzyw i roślin strączkowych. Spożywaj także tłuszcze omega-3, zawarte głównie w zielonych warzywach i rybach. Unikaj produktów mlecznych.