Kategorie GenialneInspiracje

7 gadżetów, które pomoże Ci być bardziej EKO. Dbanie o środowisko jest prostsze niż myślisz

O ekologii mówi się ostatnio coraz więcej, głośniej i odważniej. Przede wszystkim chodzi o ochronę środowiska oraz oczyszczenie ziemi, która przez ostatnie kilkadziesiąt lat bardzo ucierpiała. Moda na zero waste przyniosła więc sporo rozwiązań, które pomogą Ci być eko. Oczywiście wszystko zależy od Ciebie i od tego jak bardzo chcesz zmienić styl życia, ale poniższe rzeczy z pewnością pomogą Ci przetrwać w duchu ochrony środowiska.

Przede wszystkim warto zastanowić się nad ilością śmieci, którą codziennie produkujesz. Staraj się zredukować ilość odpadów, recyklinguj i segreguj. Co, oprócz staszliwych plastikowych słomek, warto wyeliminować ze swojego życia?

#1 Waciki kosmetyczne

instagram.com/kolor_zielony

Używają ich kobiety jak i mężczyźni. Przydają się podczas zmywania makijażu, usuwania lakieru z paznokci czy nakładaniu kosmetyków. Waciki przyczyniają się jednak do zwiększenia odpadów kosmetycznych, które zanieczyszczają planetę. Warto więc zainwestować w wielorazowe waciki kosmetyczne, które bez problemu można prać w pralce. Okazuje się, że są one bardzo higieniczne i bezpieczne dla skóry – mimo tego, że słowo „wielorazowe” może kojarzyć się negatywnie.

#2 Używaj własnych wielorazowych reklamówek

instagram.com/bonfire.light

Bawełniane siatki na zakupy to jedno, ale nawet z nimi ciężko jest zapakować warzywa i owoce. Idąc do sklepu kasjerzy zawsze patrzą na mnie nieprzychylnym wzorkiem gdy każdy owoc leży osobno na taśmie. Dlatego dobrze jest zrobić własne worki np. z firanki lub lekkiego materiału.

#3 Wymień szczoteczkę do zębów na bambusową

instagram.com/natural_beauty_freak

Oczywiście zrób to nie dlatego, że jest taka moda, ale dlatego że Twoja stara szczoteczka nadaje się jedynie do kosza. Zamiast plastikowej szczoteczki, wybierz tę bambusową, która wykonana jest z naturalnego i nieszkodliwego tworzywa. Bambusowe szczoteczki są biodegradowalne, jednak musisz pamiętać, że warto przechowywać je w specjalnym opakowaniu aby mogła całkowicie wyschnąć – wilgoć im nie służy.

#4 Zapomnij o plastikowych słomkach

instagram.com/the_linum

Parę lat temu, gdy prosiłam barmana o drinka bez słomki, wielu moich znajomych śmiało się, że jedna słomka nie zbawi świata. Dziś Ci sami znajomi kupują metalowe rurki do napojów. Czasy się zmieniły, ale najważniejsze jest aby pamiętać po co to wszystko. Jeśli masz już metalową słomkę, nie wstydź się i weź ją ze sobą do klubu. Tylko pamiętaj aby poinformować kelnera, że prosisz o napój bez słomki, bo w końcu masz już swoją.

#5 Zmień nawyki związane ze sprzątaniem

instagram.com/itsallaboutyou_uk

Wygodnie jest korzystać z ogólnodostępnych gąbek do mycia naczyń czy szczotek toaletowych, ale wciąż to tworzywo sztuczne… Gąbki powinno wymieniać się średnio co 3-4 tygodnie, a co tydzień należy ją dokładnie zdezynfekować. Zamiast tego może lepiej jest zainwestować w nieco droższą, lecz przyjaźniejszą dla środowiska gąbkę, która wystarczy na dłużej?

#6 Wymień wodę z butelki jednorazowej na butelkę wielorazową

instagram.com/brita.polska

Jeśli nie będziemy kupować wody w plastikowych jednorazowych butelkach, kiedyś w końcu przestaną je sprzedawać. Już teraz wiele firm zmienia swoją politykę i zaczyna sprzedawać napoje w szklanych butelkach (czasami nawet zwrotnych!). Warto pomyśleć też o kupieniu butelki wielorazowej z filtrem – wtedy picie wody będzie o wiele łatwiejsze, ponieważ będziesz mógł pozyskać ją z każdego ujścia wody!

#7 Bądź eko nawet podczas okresu

instagram.com/greenroutine

Coraz większą popularnością cieszy się kubeczek menstruacyjny, który do niedawna był używany przez niewielki procent kobiet. Teraz można go dostać nawet w popularnych drogeriach. Kubeczek jest bardziej ekologiczny, a także uważa się, że jest wygodniejszy i lepszy dla ciała niż tradycyjne tampony. Jeśli jednak boisz się takiej opcji możesz również spróbować podpasek wielorazowych, które dostaniesz w sklepach z ekologicznymi i naturalnymi produktami.

Oprócz tych 7 produktów bardzo ważne jest aby pamiętać o oszczędzaniu wody i prądu. Nigdy nie zostawiaj włączonego światła gdy wychodzisz z domu (nawet jeśli idziesz tylko do osiedlowego sklepu) i pamiętaj o zakręcaniu wody podczas mycia zębów!

Chcesz być bardziej ekologiczny i pomóc naszej planecie być w lepszej formie? Poniższe artykuły także mogą Cię zainteresować:

1) Jadalne talerze to ekologiczny hit, który pokochał cały świat. Wymyślił je Polak

2) 20+ ekologicznych rozwiązań, które ratują planetę. Warto zacząć je stosować

3) Ekologiczna wyszukiwarka internetowa – Ty szukasz haseł, oni sadzą drzewa

Źródło i fotografie: polki.pl