NewsyEkologicznie na festiwalu muzycznym? Te imprezy masowe działają na rzecz planety

Ekologicznie na festiwalu muzycznym? Te imprezy masowe działają na rzecz planety

Ekologicznie na festiwalu muzycznym? Te imprezy masowe działają na rzecz planety
Katarzyna
18.07.2019 14:17, aktualizacja: 19.07.2019 15:24

Nie od dziś wiadomo, że imprezy masowe sprzyjają ogromnej produkcji śmieci i odpadków. Jak więc pogodzić sprzedaż napojów, dobrą zabawę i ochronę środowiska? Okazuje się, że z roku na rok organizatorzy festiwali muzycznych starają się znaleźć odpowiednie rozwiązania i jak widać, dla chcącego nic trudnego.

Oto kilka festiwali, które w tym roku pozytywnie zaskakują troską o środowisko i promują działania ekologiczne.

Open'er Festival

instagram.com/opener_festival
instagram.com/opener_festival

Jeden z największych festiwali muzyki i chyba lider jeśli chodzi o festiwale muzyki popularnej. Co roku ta gdyńska impreza stara się pokazać uczestnikom proekologiczne działania. Od kilku lat na terenie festiwalu pojawiły się punkty w których można nabyć kubki wykonane z plastiku wielorazowego. Podczas trwania imprezy kubek można wymienić na nowy, a pod koniec po prostu oddać go i otrzymać kaucję zwrotną. W punktach z napojami nie pojawiają się plastikowe słomki, a kubki jednorazowe wykonane są z biodegradowalnego tworzywa. Aż 80% foodtrucków na tegorocznej edycji proponowało jedzenie wegetariańskie, zaś punkty z herbatą używały tylko papierowych kubków, talerzy wykonanych z masy papierowej oraz drewnianych mieszadełek i sztućców. Open'er przekonuje też do przyjechania na teren imprezy specjalnymi festiwalowymi autobusami, zamiast własnym pojazdem.

Tauron Nowa Muzyka

mu-facebook.com/NowaMuzyka
mu-facebook.com/NowaMuzyka

W Katowicach także spotkałam się z kubkami wielorazowego użytku. Ba, dostałam nawet kubek z 2017 roku - czyli sprzed dwóch lat. Ucieszył fakt, że organizatorzy zamiast produkować kolejne naczynia z plastiku, postawili na użycie tych samych co kilka lat temu. Bo jaki jest sens tworzenia nowych śmieci? Oprócz tego wiele punktów gastronomicznych korzystało z papierowych naczyń i nie sprzedawało plastikowych słomek. Dodatkowo, w tym roku organizatorzy postawili na połączenie przyjemnego z pożytecznym - niedaleko jednej ze scen pojawiła się cysterna z wodą pitną. W ciągu jednego dnia wypito aż 4 tysiące litrów wody co jest równe 8000 plastikowych butelek.

Fest Festival

mu-facebook.com/festfestivalpl
mu-facebook.com/festfestivalpl

Ta impreza dopiero przed nami, ale organizatorzy już pozytywnie zaskakują uczestników. Podczas pierwszego Fest Festivalu na terenie Parku Śląskiego, także pojawi się punkt z którego festiwalowicze będą mogli czerpać wodę pitną. Na terenie imprezy będą znajdować się kontenery pozwalające segregować śmieci, a każde plastikowe opakowanie będzie poddane recyklingowi. Dodatkowo Fest Festival nie będzie przelewał napojów z plastikowych butelek do plastikowych kubeczków (co jeszcze rok temu było zarzucane jednemu z festiwali). Ciekawym rozwiązaniem jest także wyznaczenie stref dla osób palących i... wręczenie przenośnych popielniczek miłośnikom papierosów. W ten sposób organizatorzy starają się zmniejszyć ilość petów i popiołów w parku.

OFF Festival

instagram.com/offfestival
instagram.com/offfestival

Kolejny festiwal odbywający się na Śląsku. Ta impreza także postawiła na eko rowiązania, które spodobają się każdemu kto chce dobrze się bawić i martwi się o losy naszej planety. Już od wejścia na festiwalowiczów czekać będzie brama stworzona z kontenerów. Nie będą to zwykłe kontenery morskie ale instalacja, która posłuży do zbiórki plastikowych odpadów. Oprócz ekologicznej instalacji twórczości Kasi i Wojtka Sokołowskich (rodzeństwa prowadzącego firmę projektową SOKKA), na uczestników OFF Festivalu czeka głównie menu wegetariańskie i wegańskie. Potrawy będą serwowane na biodegradowalnych talerza, a napoje podawane w wielorazowych kubkach.

Audioriver

mu-facebook.com/audioriver
mu-facebook.com/audioriver

Największy festiwal muzyki elektronicznej (mylnie nazywane Audiodrajwerem), prawie całkowicie wyeliminuje jednorazowe kubki na napoje. Organizatorzy zapowiadają, że na tegorocznej edycji imprezy aż 90% opakowań będzie wykonanych z plastiku wielorazowego użytku. W strefie KE będą organizowane warsztaty podczas, których poruszone zostaną tematy ekologii i zasady 3R - Reduce, Reuse, Recycle (Unikaj kupowania zbędnych rzeczy, Użyj powtórnie, Utylizuj), a także warsztaty na których uczestnicy dowiedzą się jak przetworzyć używane rzeczy.

Trasa Męskie Granie

instagram.com/grupazywiec
instagram.com/grupazywiec

Ogólnopolska trasa Męskiego Grania w tym roku również postawiła na cysternę z wodą pitną, co przyczyniło się do zmniejszenia sprzedaży wody w jednorazowych butelkach. Od lat na festiwalu można spotkać kubeczki wielokrotnego użytku, lecz w tym roku dodatkowo na uczestników festiwalu czekały prawdziwe słomki, wykonane ze słomy, a nie z plastiku. W Poznaniu pojawił się jednak problem z transportem publicznym, który w godzinach nocnych po prostu nie kursuje lub kursuje rzadko. Oby w przyszłych latach pojawiły się specjalne autobusy festiwalowe.

Pol & Rock Festival

Obraz

[/caption]

Od lat prowadzona festiwalowi towarzyszy akcja "Zaraz Będzie Czysto", a w ramach tego na terenie imprezy można znaleźć punkty gdzie należy oddać swoje śmieci - później to organizatorzy zajmują się recyklingiem. Festiwal w Kostrzynie dba także o oszczędność prądu i wody, stosując energooszczędne rozwiązania. Na teren festiwalu można dostać się transportem publicznym. Podczas Pol & Rock Festival organizowane są także warsztaty oraz znajdują się specjalne punktu gdzie można wymienić surowce wtórne na ekologiczne gadżety.

Oczywiście na każdej z tych imprez dałoby się jeszcze lepiej zadbać o eko rozwiązania, jednak patrząc na zmiany, które nastąpiły w organizacji festiwali w przeciągu ostatnich lat, muszę przyznać, że jestem dobrej myśli. Oby takie działania pomogły w uratowaniu naszej planety! To tylko niektóre festiwale, które starają się zadbać o los naszej planety. Lista takich festiwali jest znacznie dłuższa, jednak wciąż wiele miast i miasteczek podczas organizacji imprez masowych, zapomina o ekologicznych rozwiązaniach. Miejmy nadzieję, że wkrótce każdy festiwal czy festyn będzie stosował podobne metody.

Co myślisz o rozwiązaniach stosowanych przez organizatorów imprez masowych? Stosujesz się do nich, biorąc udział w tego typu festiwalach czy w ogóle nie zwracasz na nie uwagi? Jak dbasz o ekologię w codziennym życiu? Daj nam znać w komentarzach!
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także