Kategorie GenialneInspiracjePomysły

Ekologicznie na festiwalu muzycznym? Te imprezy masowe działają na rzecz planety

Nie od dziś wiadomo, że imprezy masowe sprzyjają ogromnej produkcji śmieci i odpadków. Jak więc pogodzić sprzedaż napojów, dobrą zabawę i ochronę środowiska? Okazuje się, że z roku na rok organizatorzy festiwali muzycznych starają się znaleźć odpowiednie rozwiązania i jak widać, dla chcącego nic trudnego.

Oto kilka festiwali, które w tym roku pozytywnie zaskakują troską o środowisko i promują działania ekologiczne.

Open’er Festival

instagram.com/opener_festival

Jeden z największych festiwali muzyki i chyba lider jeśli chodzi o festiwale muzyki popularnej. Co roku ta gdyńska impreza stara się pokazać uczestnikom proekologiczne działania. Od kilku lat na terenie festiwalu pojawiły się punkty w których można nabyć kubki wykonane z plastiku wielorazowego. Podczas trwania imprezy kubek można wymienić na nowy, a pod koniec po prostu oddać go i otrzymać kaucję zwrotną. W punktach z napojami nie pojawiają się plastikowe słomki, a kubki jednorazowe wykonane są z biodegradowalnego tworzywa. Aż 80% foodtrucków na tegorocznej edycji proponowało jedzenie wegetariańskie, zaś punkty z herbatą używały tylko papierowych kubków, talerzy wykonanych z masy papierowej oraz drewnianych mieszadełek i sztućców. Open’er przekonuje też do przyjechania na teren imprezy specjalnymi festiwalowymi autobusami, zamiast własnym pojazdem.

Tauron Nowa Muzyka

facebook.com/NowaMuzyka

W Katowicach także spotkałam się z kubkami wielorazowego użytku. Ba, dostałam nawet kubek z 2017 roku – czyli sprzed dwóch lat. Ucieszył fakt, że organizatorzy zamiast produkować kolejne naczynia z plastiku, postawili na użycie tych samych co kilka lat temu. Bo jaki jest sens tworzenia nowych śmieci? Oprócz tego wiele punktów gastronomicznych korzystało z papierowych naczyń i nie sprzedawało plastikowych słomek. Dodatkowo, w tym roku organizatorzy postawili na połączenie przyjemnego z pożytecznym – niedaleko jednej ze scen pojawiła się cysterna z wodą pitną. W ciągu jednego dnia wypito aż 4 tysiące litrów wody co jest równe 8000 plastikowych butelek.

Fest Festival

facebook.com/festfestivalpl

Ta impreza dopiero przed nami, ale organizatorzy już pozytywnie zaskakują uczestników. Podczas pierwszego Fest Festivalu na terenie Parku Śląskiego, także pojawi się punkt z którego festiwalowicze będą mogli czerpać wodę pitną. Na terenie imprezy będą znajdować się kontenery pozwalające segregować śmieci, a każde plastikowe opakowanie będzie poddane recyklingowi. Dodatkowo Fest Festival nie będzie przelewał napojów z plastikowych butelek do plastikowych kubeczków (co jeszcze rok temu było zarzucane jednemu z festiwali). Ciekawym rozwiązaniem jest także wyznaczenie stref dla osób palących i… wręczenie przenośnych popielniczek miłośnikom papierosów. W ten sposób organizatorzy starają się zmniejszyć ilość petów i popiołów w parku.

OFF Festival

instagram.com/offfestival

Kolejny festiwal odbywający się na Śląsku. Ta impreza także postawiła na eko rowiązania, które spodobają się każdemu kto chce dobrze się bawić i martwi się o losy naszej planety. Już od wejścia na festiwalowiczów czekać będzie brama stworzona z kontenerów. Nie będą to zwykłe kontenery morskie ale instalacja, która posłuży do zbiórki plastikowych odpadów. Oprócz ekologicznej instalacji twórczości Kasi i Wojtka Sokołowskich (rodzeństwa prowadzącego firmę projektową SOKKA), na uczestników OFF Festivalu czeka głównie menu wegetariańskie i wegańskie. Potrawy będą serwowane na biodegradowalnych talerza, a napoje podawane w wielorazowych kubkach.

Audioriver

mu-facebook.com/audioriver

Największy festiwal muzyki elektronicznej (mylnie nazywane Audiodrajwerem), prawie całkowicie wyeliminuje jednorazowe kubki na napoje. Organizatorzy zapowiadają, że na tegorocznej edycji imprezy aż 90% opakowań będzie wykonanych z plastiku wielorazowego użytku. W strefie KE będą organizowane warsztaty podczas, których poruszone zostaną tematy ekologii i zasady 3R Reduce, Reuse, Recycle (Unikaj kupowania zbędnych rzeczy, Użyj powtórnie, Utylizuj), a także warsztaty na których uczestnicy dowiedzą się jak przetworzyć używane rzeczy.

Trasa Męskie Granie

instagram.com/grupazywiec

Ogólnopolska trasa Męskiego Grania w tym roku również postawiła na cysternę z wodą pitną, co przyczyniło się do zmniejszenia sprzedaży wody w jednorazowych butelkach. Od lat na festiwalu można spotkać kubeczki wielokrotnego użytku, lecz w tym roku dodatkowo na uczestników festiwalu czekały prawdziwe słomki, wykonane ze słomy, a nie z plastiku. W Poznaniu pojawił się jednak problem z transportem publicznym, który w godzinach nocnych po prostu nie kursuje lub kursuje rzadko. Oby w przyszłych latach pojawiły się specjalne autobusy festiwalowe.

Pol & Rock Festival

instagram.com/nemocolada

Od lat prowadzona festiwalowi towarzyszy akcja „Zaraz Będzie Czysto”, a w ramach tego na terenie imprezy można znaleźć punkty gdzie należy oddać swoje śmieci – później to organizatorzy zajmują się recyklingiem. Festiwal w Kostrzynie dba także o oszczędność prądu i wody, stosując energooszczędne rozwiązania. Na teren festiwalu można dostać się transportem publicznym. Podczas Pol & Rock Festival organizowane są także warsztaty oraz znajdują się specjalne punktu gdzie można wymienić surowce wtórne na ekologiczne gadżety.

Oczywiście na każdej z tych imprez dałoby się jeszcze lepiej zadbać o eko rozwiązania, jednak patrząc na zmiany, które nastąpiły w organizacji festiwali w przeciągu ostatnich lat, muszę przyznać, że jestem dobrej myśli. Oby takie działania pomogły w uratowaniu naszej planety! To tylko niektóre festiwale, które starają się zadbać o los naszej planety. Lista takich festiwali jest znacznie dłuższa, jednak wciąż wiele miast i miasteczek podczas organizacji imprez masowych, zapomina o ekologicznych rozwiązaniach. Miejmy nadzieję, że wkrótce każdy festiwal czy festyn będzie stosował podobne metody.

Co myślisz o rozwiązaniach stosowanych przez organizatorów imprez masowych? Stosujesz się do nich, biorąc udział w tego typu festiwalach czy w ogóle nie zwracasz na nie uwagi? Jak dbasz o ekologię w codziennym życiu? Daj nam znać w komentarzach!