×

Ekologia w życiu codziennym – 10 inspiracji jak być EKO

Według National Geographic aż 91% plastiku nie podlega recyklingowi, zaś 40% wszystkich wyprodukowanych tworzyw sztucznych to opakowania, zużyte tylko raz. Dotyczy się to zarówno plastikowych butelek z wodą, kubków do kawy na wynos, foliówek na zakupy. Każda z tych rzeczy ma straszliwy wpływ na środowisko, dlatego tak ważne jest dokonywanie świadomych, ekologicznych wyborów. Ekologia w życiu codziennym jest naprawdę bardzo ważna! Dlatego dziś przedstawiam Ci kilka wskazówek oraz inspiracji, które z łatwością możesz wdrożyć w swoje życie. Bycie EKO nie jest łatwe, ale z odrobiną motywacji na pewno dasz sobie radę!

#1 Nie używaj słomek lub zamień plastikowe na te metalowe

Plastikowe słomki są naprawdę dużym zagrożeniem dla oceanu – często poważnie ranią zwierzęta oraz zalegają na rafach koralowych. Pomyśl, ile plastikowych słomek zużywasz w ciągu tygodnia lub miesiąca – na pewno często Ci się to zdarza, zwłaszcza w pubach! Słomki ze stali nierdzewnej będą Ci służyć przez kilka lat, nie wpływają na smak twoich napojów i możesz je znaleźć w różnych rozmiarach. Nie wstydź się i weź ją do ulubionego baru – kelnerzy na pewno będą Cię rozumieć!

#2 Ekologia w życiu codziennym – wymieniając szczoteczkę, zdecyduj się na tę bambusową

Przede wszystkim plastikowe szczoteczki do zębów wykonane są z gumy, ropy naftowej i plastiku, dodatkowo plastikowe są opakowania używane do sprzedaży szczoteczek. Elektryczne szczoteczki do zębów nie są lepsze – gdy lądują na wysypisku śmieci, mogą spowodować wyciek toksycznych kwasów.

Bambusowe szczoteczki do zębów mogą rozkładać się około 6 miesięcy, podczas gdy plastikowa potrzebuje setek lat. Tak więc zamiana plastikowej na bambusową szczoteczkę jest łatwym i skutecznym sposobem na natychmiastowe zmniejszenie ilości odpadów w Twoim domu. Pamiętaj tylko o jej prawidłowym przechowywaniu.

#3 Kupuj w second handach

Zastanów się nad kupowaniem ubrań w sklepach z odzieżą używaną. W ten sposób znajdziesz wiele oryginalnych perełek, a także pomożesz zmniejszyć ilość odpadów tekstylnych i wpłyniesz na środowisko. W przeciwnym razie stare ubrania trafią na wysypisko śmieci. Po co kupować coś nowego, co wymaga wyprodukowania i dostarczenia dużej ilości wody i innych zasobów Ziemi, skoro stare ubrania mogą dać nowe życie? Jeśli masz ubrania, których nie potrzebujesz, koniecznie oddaj je biednym!

#4 Ekologia w życiu codziennym – zastąp folie aluminiową i papier śniadaniowym, alternatywnym odpowiednikiem

Nie ma sensu wydawać pieniędzy na jednorazowe opakowania tj. folia aluminiowa czy papier śniadaniowy. Zainwestuj w alternatywne rozwiązanie jakim jest nietoksyczny papier, a tak naprawdę woskowijka – wielorazowe opakowania, w które zawiniesz drugie śniadanie lub resztki z obiadu.

Zobacz także: Woskowijki – ekologiczny sposób na pakowanie żywności

#5 Dziel się jedzeniem

Jeśli masz w domu resztki jedzenia lub po prostu kupiłeś czegoś za dużo, możesz zostawić je w specjalnie wyznaczonych miejscach. W wielu polskich miastach znajdziesz lodówki Jadłodzielni, gdzie możesz oddać swoje jedzenie, a osoby których nie stać na posiłek, będą mogły odebrać jedzenie z darmowej lod

#6 Ekologia w życiu codziennym – idź na zakupy z własną eko torbą

Jednym ze sposobów uniknięcia zakupów spożywczych i kupowania nowych foliowych opakowań, jest zabranie ze sobą własnych wielorazowych toreb. Na warzywa i owoce przeznacz stare firanki lub siatkowe torby, zaś całe zakupy możesz pakować do bawełnianych toreb.

#7 Zastąp torebki do herbaty zaparzaczami do herbaty

Wiele herbat jest dostarczanych w pojedynczych opakowaniach, które w większości bielone są chemikaliami. Nie wspominając już o dużych ilościach papieru i metalu (zszywki). Z drugiej strony zaparzacze wielokrotnego użytku są znacznie zdrowszą, opłacalną i przyjazną dla środowiska alternatywą. Wystarczy kupić zwykłą sypaną herbatę i włożyć do zaparzacza do herbaty.

#8 Ekologia w życiu codziennym – ekologicznie dbaj o swoją kobiecość

Porzuć wkładki i tampony, większość z nich zawiera chemikalia i toksyny, a ponadto nie przynoszą one żadnego pożytku dla środowiska. Średnio kobiety używają od 11 do 30 tamponów podczas cyklu, a przez całe życie – od 5 000 do 14 000 tamponów! Przerzuć się na kubek menstruacyjny, którego możesz używać przez 5-10 lat lub wkładki z tkaniny wielokrotnego użytku. Są przyjazne dla środowiska, nie zawierają żadnych chemikaliów, a także są prawdziwą oszczędnością pieniędzy w porównaniu do kupowania wkładek i tamponów.

#9 Kupuj lokalne produkty

Jeśli unikniesz importowanych produktów, emisja CO2 będzie znacznie mniejsza. Żywność kupowana lokalnie nie potrzebuje długiego transportu, nie wymaga dodatkowego opakowania czy ogromnej ilości środków chemicznych aby przedłużyć „żywotność” produktu. Decydując się na zakup od lokalnych rolników, pomagasz łagodzić zmiany klimatu.

#10 Ekologia w życiu codziennym – Kompostuj

Oddzielanie bioodpadów, tj. skórki warzyw, skorupki jaj, resztki jedzenia, zmniejszy ilość wytwarzanych śmieci o prawie 50%! Jeśli masz ogród, jest to bardzo proste – wystarczy wykopać dziurę w ziemi i zakopać kompost.

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, możesz umieścić bioodpady w torebkach strunowych i przechowywać je w zamrażarce, aby nie śmierdziało lub użyć kosza na śmieci, a następnie przynieść go na stos kompostu na targu rolników lub na ogródku – są ludzie, którzy chętnie wezmą twój kompost.

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

10 najstarszych drzew na świecie, które wciąż żyją. To prawdziwi staruszkowie, którzy niejedno widzieli

Drzewa są z reguły długowiecznymi okazami. Jednak na świecie można spotkać prawdziwych rekordzistów pod względem długości życia. Ci staruszkowie przetrwali wiele zawieruch wojennych, widzieli upadek imperium rzymskiego oraz budowę piramid w Gizie. 1. Old Tjikko, 9550 lat To świerk pospolity, który rośnie w Parku Narodowym Fulufjället w Szwecji. Ma 5 metrów wysokości i liczy sobie […]

25 miast, które wyglądają jak z ponurego filmu, ale tak naprawdę przedstawiają naszą rzeczywistość

Coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą. Zwraca uwagę na problem śmieci, wszechobecnej betonozy i nieustannego zanieczyszczania środowiska. Niestety są już na Ziemi miejsca, które wyglądają jak z filmu science-fiction. Oto kolekcja zdjęć, które dają do myślenia. #1 Zacznijmy od polskiego akcentu: centrum Bartoszyc, przed i po „rewitalizacji” #2  Makau, Chiny #3 Norilsk, […]

21 osób, które niemile się rozczarowały zakupioną rzeczą. Niektórzy producenci uciekają się do nieuczciwych praktyk

Czasami jakaś kupiona rzecz ma do zaoferowania tylko piękne opakowanie i nic więcej. Innym razem samo opakowanie próbuje ma nas wprowadzić w błąd, odnośnie jego zawartości. Oto kolekcja rzeczy, które zirytowały konsumentów. #1 Jednak niepapierowa #2 Spodziewałeś się trochę więcej produktu? #3 Producent pożałował dżemu #4 Czyste naciągactwo #5 Nawet na pizzę może przejść ochota […]

17 genialnych inspiracji na recykling starych rzeczy

Niektórzy ludzie mają szczególny talent, aby zobaczyć w zwykłych przedmiotach, coś zupełnie innego. Np. co powiesz, aby ze starej trampoliny zrobić ogrodową huśtawkę? Lub użyć roweru do stworzenia umywalki? Kreatywność pozwala na stworzenie naprawdę niezwykłych rzeczy, które z pewnością zadziwią niejednego. Dlatego koniecznie zobacz poniższe inspiracje na recykling mebli! Jeśli chcesz możesz podzielić się z […]

BEEcosystem to modułowy ul, dzięki któremu będziesz mógł hodować pszczoły w salonie

Pszczoły od ładnych paru lat są u nas w modzie. Wszędzie gdzie się da buduje im się różne udogodnienia i pasieki. Jakiś czas temu przebojem było budowanie uli na dachach budynków, teraz wygląda na to, że czas na wnętrza naszych domów. Przezroczysty ul Ul, w którym aż roi się od tych pożytecznych owadów może stać […]

19 przykładów bezsensownych opakowań, które naprawdę irytują wszystkich dbających o środowisko

W świecie, gdy większość osób próbuje ograniczyć produkcję śmieci, istnieją ludzie którzy wciąż nie patrzą na to jaki wpływ mają nasze działania. Na przykład kiedy zamawiasz coś z internetu, zwracasz uwagę na to jak coś je zapakowane lub czy kupując warzywa i owoce pakujesz je w foliówki? Osobom, których fotografie zaraz zobaczysz, przejmują się środowiskiem […]