Kategorie GenialneInspiracjePomysły

Ekologiczna wyszukiwarka internetowa – Ty szukasz haseł, oni sadzą drzewa

Ciągle mówimy o recyklingu śmieci i stylu życia „zero waste” jednak mało kto zwraca uwagę, na ekologię sieci internetowej. Tylko pomyśl – codziennie miliony ludzi na całym świecie wysyła maile, zgrywa zdjęcia na „chmurę” oraz wyszukuje setki haseł w wyszukiwarkach. I właśnie dziś powiem Ci o wyszukiwarkach, a właściwie jej odpowiedniku jakim jest ekologiczna wyszukiwarka internetowa.

Ekologia w internecie czyli ile prądu zużywasz nawet o tym nie wiedząc?

I wcale nie chodzi mi tutaj o wyłączanie komputera z prądu podczas snu czy odłączanie przedłużacza wychodząc z domu.

Chociaż tego nie widzimy, wszystkie nasze działania internetowe są zapisywane, a nasze pliki przechowywane. Serwery które, zapisują te wirtualne dane, pracują 24 godziny 7 dni w tygodniu. Na przykład, zgodnie z danymi znalezionymi na stronie EHow.com, jeden serwer może wykorzystywać od 500 do 1200 watów na godzinę. Jeśli średnie zużycie wynosi 850 watów na godzinę, pomnożone przez 24 równa się to 20 400 watów dziennie lub 20,4 kilowatów (kWh). Pomnóż to przez 365 dni w roku i mamy już 7.446 kWh rocznie.

freepik.com

Z takim zużyciem prądu ciężko walczyć, w końcu każdy z nas codziennie wysyła po kilka maili i wyszukuje setki haseł w sieci. Nawet rozmowy z Facebooka są zapisywane i przechowywane! Jak w takim razie nasze działania w internecie mają wpływ na środowisko? Patrząc na powyższe przeliczenia, nie ma co się dziwić, że państwa utrzymujące ogromne korporacje, chcą uświadamiać o redukcji zużycia energii oraz zmniejszać emisję gazów cieplarnianych. Zmniejszenie zużycia energii nie tylko wpływa pozytywnie na środowisko, ale przyczynia się do większych oszczędności. No dobra, ale zastanawiasz się pewnie nad jednym…

Jak zwykłe wyszukiwanie haseł w internecie może pozytywnie wpłynąć na ekologię?

Odpowiedzią jest ekologiczna wyszukiwarka czyli Ecosia, która jest przyjazna środowisku i wspiera sadzenie drzew na całym świecie. Do tej pory ekologiczna wyszukiwarka przyczyniła się do posadzenia ponad 59 milionów drzew, a liczba ta ciągle rośnie!

Ecosia co miesiąc publikuje finansowy raport, dzięki czemu każdy użytkownik może dowiedzieć się jaka część dochodów przeznaczona jest na ochronę środowiska. Co ważne, Ecosia nie płaci żadnej dywidendy właścicielom, a wszystkie przychody zostają przeznaczone na sadzenie drzew. W kwietniu 2019 roku posadzono 3,474,205 drzew za kwotę 590, 275 euro.

Jak działa ekologiczna wyszukiwarka?

freepik.com

Według raportu Greenpeace, gdyby internet był państwem znalazłby się na 3 miejscu w rankingu światowego zużycia prądu. Korzystając z Ecosii, średnio co 45 wyszukiwań, sprawia, że firma zbiera środki potrzebne na posadzenie jednego drzewa. Co ważne, ekologiczna wyszukiwarka od 2017 roku jest zasilana energią ze źródeł odnawialnych, co oznacza, że serwery
na których pracuje Ecosia nie wytwarzają CO2. Po zainstalowaniu ekologicznej wyszukiwarki, każde wyszukiwanie faktycznie usuwa dwutlenek węgla z atmosfery. Gdyby Ecosia była tak duża jak Google, mogłaby pochłonąć aż 15% wszystkich globalnych emisji dwutlenku węgla.

freepik.com

Ekologiczna wyszukiwarka dba o bezpieczeństwo swoich użytkowników i w odróżnieniu od innych wyszukiwarek, pieniądze zarobione na linkach sponsorowanych przeznacza na ochronę środowiska. Ecosia nie zbiera danych o użytkownikach, aby tworzyć mapy zachowań internautów, nie korzysta także ze skryptów śledzących. Warto jednak podkreślić, że sama Ecosia nie bierze udziału w programie ochrony lasów deszczowych, lecz przekazuje zarobione fundusze. Dzięki działaniu Ecosii do tej pory udało się opłacić akcję sadzenia drzew m.in. w Hiszpanii, na Madagaskarze, w Brazylii, Peru, Etiopii czy Tanzanii.

Co sądzisz o tej wyszukiwarce? Zaczniesz z niej korzystać?

Zobacz także:

1) Rzeszowska kawiarnia znalazła ekologiczny zamiennik dla plastikowych rurek

2) Rośliny oczyszczające powietrze – 10 roślin doniczkowych

Źródło i fotografie: zdnet.com, blog.ecosia.org, silesiasem.pl