Kategorie Sprzątanie

Ekologiczne środki czystości, które stworzysz w domu

Wiemy, że ekologia w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna, ale ciężko jest tak z dnia na dzień całkowicie wyeliminować plastik i wszystkie chemiczne preparaty. Czy na pewno tak jest? Przecież dla chcącego nic trudnego! Jeśli jednak dalej masz z tym problem, polecamy kilka sposobów na sprzątanie. Te ekologiczne środki czystości, wykonasz w domu!

Ekologiczne środki czystości – #1 Usuwanie śladów po twardej wodzie

Ekologiczne środki czystości, które stworzysz w domu
lemonslavenderandlaundry.com

Jeśli chcesz skutecznie usunąć tego typu plamy, a przy tym pozostać eko, wystarczy, że zamoczysz kawałek bawełnianej szmatki w occie. Teraz zawiń materiał dookoła plamy i pozostaw na godzinę. Do tego zadania warto wziąć ręcznik lub ściereczkę, która brzydko pachnie. Ocet pomoże ze smrodem, a po wyczyszczeniu plam wypierz materiał w gorącej wodzie. Możesz również dodać sodę oczyszczoną oraz ulubione olejki eteryczne.

#2 Wyczyść szybę prysznica używając cytryny i soli

lifewiththelittlers.blogspot.com

Plamy z wody na ściance prysznica można wyczyścić, delikatnie szorując ją połówką cytryny, zamoczoną w soli.

Ekologiczne środki czystości – #3 Użyj skorupek jajka do usunięcia brudu ze słoików oraz tłuszczu z patelni

Jęśli planujesz przygotować śniadanie z użyciem jajek, nie pozbywaj się ich skorupek. Kawałki skorupek pomogą pozbyć się zaschłego brudu ze słoików, wystarczy że wrzucisz je do naczynia i dodasz odrobinę wody. Zakręć słoik i potrząśnij. Możesz ich użyć również do wyszorowania tłuszczu z patelni.

#4 Stwórz własny środek czyszcący

Ekologiczne środki czystości, które stworzysz w domu
amazon.com

Wszystko co musisz zrobić to wymieszać szklankę octu i szklankę wody i umieścić całość w butelce ze spryskiwaczem. Możesz dodać również kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, aby zmniejszyć ostry zapach octu. Nie martw, twoje meble nie będą pachnieć octem – w kilka minut jego woń wyparuje.

Ekologiczne środki czystości – #5 Możesz również wymieszać ocet z ulubionymi cytrusami i ziołami aby stworzyć mieszankę do czyszczenia różnych powierzchni i zabrudzeń kuchennych

thekitchn.com

Umieść skórki cytrusów, zioła oraz ocet w słoiku i pozostaw na około 2 tygodnie. Po tym czasie umieść całość w butelce ze spryskiwaczem i nanieś na wybraną powierzchnię. Przetrzyj szmatką i gotowe! Kuchenne powierzchnie będą czyste i pachnące. Taki produkt przyda się do wyczyszczenia blatów a także drzwi lodówki.

#6 Soda oczyszczona i woda utleniona sprawdzą się w wypucowaniu łazienki

lemonslavenderandlaundry.com

Przybrudzenia zlewu możesz wyczyścić szorując powierzchnie miękką gąbką. Wcześniej jednak nanieś na brudne miejsce sodę oczyszczoną. Po wstępnym szorowaniu dodaj odrobię wody oczyszczonej i jeszcze chwilę szoruj. Pozostaw mieszankę na kilka minut i przepłucz wodą.

Ekologiczne środki czystości – #7 Wyczyść ulubione trampki bez użycia chemii

Ekologiczne środki czystości, które stworzysz w domu
buzzfeed.com

Kiedyś słyszałam, że można użyć środka do mleczka do czyszczenia powierzchni do wyczyszczenia gumowych elementów trampek. Jednak lepiej jest zastąpić chemiczne produkty sodą i wodą utlenioną. W ten sposób pozbędziesz się całego brudu z butów. Do miski wlej trochę wody i mieszankę sody i wody utlenionej. Wyszoruj lekko buty taką miksturą, a następnie pozostaw buty do wyschnięcia na słońcu. Sznurówki możesz umieścić na kilka godzin w miksturze.

#8 Użyj gazety do wyczyszczenia okien

Ekologiczne środki czystości, które stworzysz w domu
grassybranchfarms.blogspot.com

Mycie szyb i okien gazetą sprawi, że pozostaną one bez smug i zabrudzeń. Spryskaj szyby wodą z odrobiną octu, a następnie przetrzyj gazetą. Kiedy ta wyschnie możesz ją użyć ponownie!

Ekologiczne środki czystości – #9 Zmieszaj sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy i odrobinę płynu do mycia naczyń aby stworzyć kostki do czyszczenia toalety

Ekologiczne środki czystości, które stworzysz w domu
buzzfeed.com

Do miski umieść szklankę sody oczyszczonej, 1/4 szklanki kwasku cytrynowego i 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń. Uformuj kostki i zamroź na co najmniej 4 godziny, a następnie umieść kostki w słoiczku. Teraz wystarczy, że wrzucisz jedną kostkę do muszli klozetowej. Naturalny środek zacznie delikatnie musować i wyczyści brud z toalety. Po kilku minutach spuść wodę i gotowe!

#10 Zdezynfekuj mikrofalówkę używając naturalnej mikstury

Ocet, woda i cytryna to wszystko co potrzebujesz by wyczyścić i zdezynfekować mikrofalówkę. Napełnij miseczkę wodą, dodaj trochę octu i dodaj pokrojoną cytrynę. Nastaw mikrofalówkę na 3 minuty, a następnie pozostaw urządzenie zamknięte na kolejne 5 minut. Po tym czasie otwórz mikrofalówkę, usuń miskę i przetrzyj powierzchnię ręcznikiem papierowym.

Prawda, że sprzątanie naturalnymi środkami wcale nie jest trudne? Dzięki nim możesz zachować porządek i wciąż dbać o środowisko!

Zobacz także:

1) Orzechy piorące to naturalny detergent. Wrzuć je do pralki i do zmywarki

2) Centrum handlowe, w którym nie kupisz nic nowego. To pierwsza taka galeria na świecie

Fotografie: lemonslavenderandlaundry.com