×

Przepisy na ekologiczne środki czyszczące. Koniec z trującą chemią

Dużo mówi się o ekologii, ale to ważne aby zająć się środowiskiem i zadbać o naszą planetę. Ograniczenie plastiku, korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast samochodu czy segregacja śmieci to tylko niektóre rzeczy o których warto pamiętać. W Twoim domu na pewno znajduje się dużo (plastikowych) butelek z detergentami. Ale czy wiesz, że możesz je zastąpić ekologicznymi odpowiednikami? Oto przepisy na ekologiczne środki czyszczące, które warto wykonać!

Ekologiczne środki czyszczące

#1 Drewniane powierzchnie

via GIPHY

Zmieszaj ze sobą ocet, sok z cytryny oraz oliwę z oliwek. Następnie przelej całość do zamykanej butelki i potrząśnij. Umieść miksturę na waciku i wyczyść drewnianą powierzchnię. Zadrapania i wytarcia znikną.

via GIPHY

#2 Środek do dezynfekcji

Do butelki ze spryskiwaczem wlej wodę oraz ocet. Dodaj listki tymianku. Zakręć butelkę i wymieszaj całość. Ten domowy środek przyda się do dezynfekcji każdej powierzchni – szczególnie przydatny w łazience!

via GIPHY

#3 Brudny dywan

Do miski od blendera wsyp sodę oczyszczoną, skrobię kukurydzianą, goździki, liście laurowe i jedną łyżkę boraksu. Zmiksuj całość i przesyp do dużego naczynia z nakrętką.

via GIPHY

Zrób dziurki w nakrętce lub użyj tej od przypraw. Posyp dywan i pozostaw tak na minimum 2 godziny. Po tym czasie odkurz.

via GIPHY

#4 Usuwanie upartej naklejki

Ile razy kupiłaś nowy przedmiot i nie mogłaś oderwać ceny, tak aby nie został lepki ślad? No właśnie… A wystarczy użyć oliwę z oliwek i po kilku ruchach po naklejce nie ma śladu!

via GIPHY

Zobacz także: 10 sposobów na posprzątanie domu bez użycia chemii

#5 Odświeżacz powietrza

via GIPHY

Do butelki ze spryskiwaczem wlej wódkę, dodaj kilka kropli ulubionego olejku eterycznego, dopełnij wodą i dodaj kilka liści mięty. Zakręć i zamieszaj całość.

#6 Wosk

Rozlany wosk na dywanie? Wystarczy użyć żelazka i kartki. Pamiętaj żeby przystąpić do czyszczenia materiału dopiero gdy wosk całkowicie zaschnie.

via GIPHY

#7 Czyste podłogi

Do mycia drewnianych podłóg użyj zużytych torebek po czarnej herbacie. Dzięki temu podłoga będzie czysta i błyszcząca.

via GIPHY

#8 Środek do każdego rodzaju podłóg

Zmieszaj w naczyniu ciepłą wodę, sok z cytryny, ocet i starte mydło. Wymieszaj całość i namocz szmatkę.

via GIPHY

#9 Sposób na sierść kota

Nie potrzebujesz specjalnych środków czy rolek z taśmą. Weź gumową, wielorazową rękawicę, umieść pod bieżącą wodę a następnie wyczyść nią meble. Bo futrze pupila nie będzie śladu!

via GIPHY

#10 Domowy detergent do prania

Umieść na blaszce do pieczenia sodę oczyszczoną i wyparz ją przez godzinę w temperaturze 240 stopni. W tym czasie weź tarko i zetrzyj kostkę mydła kaspijskiego. Po pół godzinie przemieszaj sodę, a po godzinie wyciągnij z piekarnika i umieść razem z mydłem w dużym pojemniku. Wymieszaj całość. W przegródce na proszek wsyp domowy detergent – wystarczy łyżka lub dwie, a w przegródce na płyn dodaj ocet. Możesz również dodać kilka kropel olejku cytrynowego razem z proszkiem. Uruchom pralkę i gotowe!

via GIPHY

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Może Cię zainteresować

zamknij