NewsyTrumna z grzybni i lodowa urna - alternatywne formy pochówku dla miłośników ekologii

Trumna z grzybni i lodowa urna - alternatywne formy pochówku dla miłośników ekologii

Trumna z grzybni i lodowa urna - alternatywne formy pochówku dla miłośników ekologii
06.05.2022 08:20, aktualizacja: 06.05.2022 09:55

Coraz więcej osób przestawia się na ekologiczny styl życia. Rezygnujemy z plastikowych opakowań, segregujemy śmieci, oszczędzamy wodę oraz energię. Naprzeciw ludziom troszczącym się o środowisko naturalne wychodzą naukowcy i projektanci, którzy opracowują alternatywne metody pochówku.

Inspiracja znaleziona w lesie

Inspiracją do stworzenia ekologicznej trumny były grzyby. Holenderscy naukowcy oraz botanicy, pracujący na Uniwersytecie Technicznym TU Delft, stworzyli trumnę wykonaną z grzybni, która została specjalnie wyhodowana do tego celu. Proces jej powstawania nie jest skomplikowany. Zarodniki grzybów należy zalać wodą, dodać obierki warzyw i zapewnić dostęp światła słonecznego. W przeciągu 2 tygodni grzybnia obficie się rozrasta.

Save the planet/Facebook
Save the planet/Facebook

Botanik Bob Hendrikx kierujący pracami zespołu, który stworzył trumny

studiohendrikx/Instagram
studiohendrikx/Instagram

Zwłoki stają się kompostem

Trumnę nazwano Living Cocoon. Rozkłada się w ziemi w przeciągu 2-3 lat. To zdecydowanie szybciej niż tradycyjna, drewniana trumna, której proces rozkładu zajmuje od 10 do 15 lat. Co ciekawe rozkładające się zwłoki w połączeniu z grzybnią tworzą naturalny kompost idealny dla roślin. Koszt takiej trumny to ok. 1250-1500 EUR (ok. 5600-6800 PLN).

nightmericapodcast/Instagram
nightmericapodcast/Instagram

Porowata faktura trumny

krishicress/Instagram
krishicress/Instagram

Bob Hendrikx pozuje z jedną z trumien

loopbiotech/Instagram
loopbiotech/Instagram

Lodowy pochówek

Kolejnym pomysłem na zorganizowanie ekologicznego pogrzebu jest lodowa urna na prochy. Stworzyła ją amerykańska projektantka Diane Leclair Bisson. Lód jest materiałem przyjaznym środowisku i łatwo można go formować. Kobieta wyprodukowała specjalną formę, do której wlewana jest woda wraz z prochami oraz zamrażana w chłodni. Górna część urny pozostaje płaska. Dzięki temu z powodzeniem można położyć na niej np. kwiaty.

pinterest
pinterest

Płaska powierzchnia urny

pinterest
pinterest

Prochy giną w wodnych odmętach

Urnę można zakopać w ziemi, wrzucić do morza, jeziora lub spławić rzeką. Taki pochówek nie wyrządzi szkody roślinom ani zwierzętom, gdyż ludzie prochy są dla nich nietoksyczne.  Koszt urny to 895 USD (ok. 3300 PLN).

pinterest
pinterest

Spławianie urny

pinterest
pinterest

Zobacz jak urna uchodzi do rzeki

Co myślisz o tych alternatywnych trumnach?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także