×

Ograniczyłam ilość plastiku w swoim domu. Wyniki eksperymentu nie pozostawiają złudzeń

Większość ludzi raczej nie ma obsesji na punkcie sprzątania swojego mieszkania, a co dopiero sprzątania świata. Jednak wyzwanie, które jakiś czas temu pojawiło się w social mediach, czyli #Trashtag , zainspirowało miliony ludzi do zbierania śmieci w parkach, lasach i na plażach. Pomyśl sobie ile plastiku i śmieci produkuje Twoja rodzina? Koniecznie sprawdź ten eksperyment i także spróbuj zastosować się do tych zasad. Ogranicz plastik najlepiej jak potrafisz, a zobaczysz że da się bez niego żyć!

Jak ograniczyć plastik?

Wydaje się to nierealne, ale nawet najmniejsze rzeczy mają znaczenie. Sama wybierając się do sklepu korzystam z toreb wielorazowych – najczęściej z tych bawełnianych. Owoce i warzywa zawsze zabieram bez foliówek, zaś chleb pakuje w worek papierowy. Reklamówki foliowe, które mam już w domu mogą się do czegoś przydać – jeśli masz je w swoim mieszkaniu, nie wyrzucaj ich. Zostaw i korzystaj z nich tak długo aż się nie uszkodzą. Kiedy ten moment nastąpi zastąp foliówki wielorazowymi torbami.

Zanim zaczniesz eksperyment, sprawdź ile odpadów z plastiku znajduje się w koszu. Pomyśl co można zredukować.

– Torby plastikowe (torby spożywcze z supermarketu, małe plastikowe worki),
– Folie spożywcze,
– Gąbki kuchenne,
– Waciki bawełniane,
– Podpaski.

To tylko niektóre z rzeczy, które w łatwy sposób możesz zastąpić ekologicznymi odpowiednikami. Chcesz wiedzieć jak? Sprawdź poniżej!

#1 Zastąp plastikowe reklamówki

Przeciętna osoba zużywa w miesiącu około 12 – 15 plastikowych torebek co daje w skali rocznej około 140 – 180 sztuk. Z kolei materiałowa torba może być przez ciebie używana przez kilka lub kilkanaście miesięcy.

Problem z jakim możesz się spotkać: sama często idąc do sklepu zapominam o tych torbach. Dlatego zawsze jedną lub dwie wkładam do bagażnika lub biorę do plecaka. Jeśli torby rozwijają się w Twojej torebce czy plecaku, przewiąż je sznurkiem lub gumką. Dla zapominalskich radzę kupić kilka sztuk materiałowych toreb.

#2 Zastąp foliówki na owoce

Problem: supermarkety oferują zamiennik dużych toreb plastikowych sprzedając papierowe lub te z plastiku wielokrotnego użytku. Co jednak z tymi małymi torebkami na owoce? ,
Rozwiązanie: Możesz zrobić własne woreczki na owoce, używając starej firanki lub kupić specjalne woreczki w eko – sklepach.

Reklamówki możesz znaleźć w każdym sklepie, przez co szybko trafiają do naszych domów. Zamiast znowu brać woreczki foliowe, warto zrobić własne i nie zanieczyszczać planety.

#3 Poszukaj zamienników folii spożywczej

Folia plastikowa jest bardzo wygodna i często jeszcze zdarza mi się ją kupić, jednak warto pamiętać o prostych zamiennikach.

Problem: Naprawdę ciężko jest zrezygnować z folii spożywczej. Bez tego musisz przechowywać żywność w pojemnikach lub przykryć jedzenie pokrywkami lub talerzami, które musisz później umyć.
Rozwiązanie: Przystępnym rozwiązaniem okazały się sylikonowe pokrywki z Ikei.

Używając podobnych pokrywek lub pudełek redukujesz ilość folii spożywczej nawet o 10 razy!

#4 Usuń syntetyczne gąbki ze swojego życia

Biorąc pod uwagę, że gąbkę należy wymieniać co 2 tygodnie, średnio zużywa się około 26 gąbek rocznie.

Problem: Głównym problemem było ustalenie, jak można zastąpić gąbkę do mycia naczyń.
Rozwiązanie: Okazało się, że istnieje kilka opcji:
– Gąbki ekologiczne. Ich cena jest 3-5 razy wyższa niż w przypadku zwykłych gąbek, ale są one bardziej trwałe i można je prać w pralce.
– Tawashi. Są to szczotki szorujące do czyszczenia na mokro – wykonane są z grubych naturalnych nici.

Możesz skończyć z używaniem powszechnie dostępnych gąbek, wszystko zależy od tego czy wybierasz łatwo dostępny produkt, czy wolisz trochę dłużej poszukać (lub zrobić) rzecz, dobrą dla środowiska.

#5 Poszukaj lepszych patyczków kosmetycznych, niż te z plastiku

Patyczki kosmetyczne wykonane z naturalnych tworzyw naprawę istnieją. Pomyśl sobie jak bardzo zanieczyszczasz środowisko używając blisko 300 patyczków rocznie?!

Na rynku istnieją jednak ekologiczne waciki bawełniane wykonane z papieru. Niestety nie kupisz ich tak łatwo jak torebek wielorazowego użytku. Te waciki wydają się być podobne do zwykłych wacików bawełnianych, jednak nie wyrządzają szkody przyrodzie.

#6 Jak zastąpić tradycyjne podpaski?

Nie jest łatwo zastąpić ogólnodostępne wkładki i podpaski, tymi wykonanymi z biodegradowalnych materiałów. Nie oznacza to jednak, że nie jest to możliwe. Biodegradowalne podpaski są dobre dla środowiska, ale są od 3 do 4 razy droższe niż zwykłe i dodatkowo nie można ich kupić we wszystkich supermarketach. Jednak innym rozwiązaniem są np. kubeczki menstruacyjne.

Eksperymentu wcale nie musisz kończyć!

Kiedy zaczniesz myśleć o problemach środowiskowych i zaczynasz wprowadzać w swoje życie zmiany, w pewnym momencie nie chcesz przestać. Pozytywną stroną takiego eksperymentu jest to, że faktycznie zaczynasz zużywać mniej plastiku. Nie musi być to od razu radykalne odcięcie się od tworzyw sztucznych. Jeśli obawiasz się, że nie dasz rady zrezygnować z plastiku, zacznij małymi krokami. Oczywiście wiele produktów spożywczych jest pakowanych w plastik, dlatego trudno jest całkowicie zaprzestać używania tworzyw sztucznych. W wielu miastach nie ma też sklepów Zero Waste i eko – sklepów.

Co możesz zrobić?

Od dłuższego czasu sama zastanawiałam się co jeszcze można zrobić dla środowiska. Przede wszystkim staraj się używać jednej butelki na wodę – zainwestuj w taką z filtrem i przestań kupować wodę butelkowaną w sklepach. Pomyśl jak możesz ponownie użyć materiałów, w które są zapakowane niektóre produkty spożywcze np. z kubeczków po jogurtach możesz zrobić organizery na biżuterię. Staraj się robić własne kosmetyki lub kupować te z naturalnych składników i ekologicznych opakowaniach.

Dzięki temu eksperymentowi zdasz sobie sprawę, że bycie eko – friendly to nie tylko chwilowa moda, lecz styl życia, który wpływa na poprawę naszej planety. Jeśli każdy z nas zacznie dbać o środowisko, realne zdaje się zmniejszenie zużycia plastiku i wytwarzanie odpadów. Nawet ten niewielki wysiłek może uczynić nasz świat czystszym i bezpieczniejszym. Ważne jednak aby zacząć działać jak najszybciej!

Rozpocznij eksperyment i daj znać swoim znajomym. Niech oni również zaczną dbać o środowisko! Powyżej podałam tylko kilka przykładów, które możesz zacząć stosować. W komentarzu napisz nam jakie zmiany zaczniesz lub już zaczęłaś lub zacząłeś wprowadzać w swoim życiu!

 

Katarzyna

Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Fotografka i redaktorka. Miłośniczka ciekawego designu, dobrej muzyki oraz oryginalnych rozwiązań dla domu. Wolne chwile spędza na szukaniu ekologicznych rozwiązań, którymi chce dzielić się z innymi.

Wybrane dla Ciebie

W Danii wpadli na nowy sposób recyklingu turbin wiatrowych. Problem z eko-odpadami częściowo rozwiązany

Ta sprawa dowodzi, że Duńczycy żyją na co dzień  w zupełnie innej rzeczywistości niż my Polacy. Potomkowie Wikingów właśnie stanęli przed potężnym problemem: co zrobić z odpadami po ekologicznych źródłach odnawialnej energii? Nowoczesność – więc i nowoczesne problemy W przeciwieństwie do Polski, gdzie znakomita część naszej energetyki jest jeszcze oparta na gazie i węglu w […]

25 miast, które wyglądają jak z ponurego filmu, ale tak naprawdę przedstawiają naszą rzeczywistość

Coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą. Zwraca uwagę na problem śmieci, wszechobecnej betonozy i nieustannego zanieczyszczania środowiska. Niestety są już na Ziemi miejsca, które wyglądają jak z filmu science-fiction. Oto kolekcja zdjęć, które dają do myślenia. #1 Zacznijmy od polskiego akcentu: centrum Bartoszyc, przed i po „rewitalizacji” #2  Makau, Chiny #3 Norilsk, […]

InPost wprowadza opakowania wielokrotnego użytku. Będziesz mógł zwrócić je w dowolnym Paczkomacie

InPost idzie za ciosem i rozpoczyna testowanie nowej usługi, która ma zmniejszyć ilość opakowań wyrzucanych do śmietników. Zwrot elektrośmieci InPost zwrócił uwagę na ekologię i niedawno uruchomił usługę o nazwie Elektro Zwroty. Dzięki niej każdy obywatel może za darmo pozbyć się nieużywanych sprzętów elektronicznych. InPost rozpoczyna zbiórkę elektrośmieci. Nieużywane telefony czy laptopy odeślesz za darmo […]

Kenijskie cegły z plastikowych odpadów są mocniejsze od betonowych bloczków! Twórczy recykling

Obecnie na wiele sposobów próbujemy wykorzystywać zużyty plastik. Jednakże jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, aby wykorzystać go jako budulec. Aż do teraz! Cegła z plastiku Kenijka Nzambi Matee to 29-letnia założycielka Gjenge Makers LTD czyli firmy, która produkuje cegły z plastiku. To właśnie ona wpadła także na pomysł w jaki sposób zamienić setki ton […]

W Japonii stworzono pierwszą na świecie papierową maszynkę do golenia. Przypomina małego motyla

Japończycy potrafią zaskakiwać świat swoimi wynalazkami. Pewna firma wyprodukowała papierowe maszynki do golenia. Papierowa rączka Kai Group – japoński producent noży – opatentował całkowicie rewolucyjny wynalazek. Już w przyszłym roku na rynku pojawi się papierowa maszynka do golenia. Gadżet posiada uchwyt wykonany z wodoodpornego papieru (na wzór kartonów, w których sprzedawane jest mleko) oraz metalowe […]

Ikea odkupi używane meble, aby później ponownie je sprzedać. To nowa akcja „Oddaj i zyskaj”

Prawdziwe zmiany w sieci sklepów Ikea. Markety zaczynają przyjmować używane meble, za które wypłacają należność. Oddaj to, czego nie używasz Ikea idzie z duchem czasu i wykazuje troskę o środowisko oraz naszą planetę. Już od 22 listopada 2021 roku rozpoczyna wielką akcję nazwaną „Oddaj i zyskaj”. Do sklepów będzie można przynieść używane, ale mające nie […]